Před sedmdesáti lety, v noci z 28. na 29. prosince 1941, byly na území protektorátu vysazeny tři výsadky: Silver A, Silver B a Anthropoid.

Mezi parašutisty, kteří se prosincovou nocí snášeli k zemi, byli i autoři atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha: rotmistři Jan Kubiš a Jozef Gabčík.

Jako jedna z nejúspěšnějších operací vyslaných od exilové vlády z Londýna je hodnocena operace Silver A.

Skupina vysazená u Senice u Poděbrad ve složení Alfréd Bartoš, Josef Valčík a Jiří Potůček podle plánu navázala kontakt s odbojáři i rádiové spojení s Londýnem, Valčík se navíc podílel na úspěšném útoku na Heydricha.

Skupina Silver B měla předat místnímu odboji radiostanici, ta se ale při seskoku poškodila. Oba parašutisté Jan Zemek a Vladimír Škácha vysazení u Přelouče se prakticky celou válku skrývali, oba ale válku přežili jako jediní z celého výsadku.

Jako první v rámci operace Anthropoid seskočili ze čtyřmotorového Halifaxu poblíž Nehvizd u Čelákovic Gabčík s Kubišem.

Cíl operace splnili 27. května 1942, když si v Kobylisích počkali na Heydrichovo auto. Protektor byl při výbuchu zraněn střepinou a 4. června zemřel.

Atentát je považován za největší počin evropského domácího odboje během druhé světové války.

Výsadkáři Armády České republiky se chystají seskok zopakovat. Dva muži, velitel 43. výsadkového praporu Chrudim podplukovník Ladislav Švejda a náčelník výsadkové přípravy 4. brigády rychlého nasazení kapitán Tomáš Říha, chtějí ve středu 28. prosince přistát u pomníčku, který připomíná skupinu Anthropoid.

Na rozdíl od Gabčíka s Kubišem však nebudou skákat z letadla, nýbrž z vrtulníku. Vojáci před seskokem navléknou padák OVP-80, který byl používán od 80. let minulého století a má kulatý tvar. Připomíná tak padáky, na kterých skákali vojáci za druhé světové války.