Mohutná exploze otřásla dnes ráno katolickým kostelem v Nigérii.  Podle úřadů se v době výbuchu v kostele svaté Terezy na okraji hlavního města Abuja konala mše.  S odvoláním na svědky o tom informovala agentura Reuters.

Úřady zatím napočítaly 28 mrtvých. "Bohužel nemáme dostatek sanitek. Většina z nich odjela na hlavní nigerijské dálnice," řekl podle agentury AFP mluvčí záchranné služby.

Islamistická sekta má letos na svědomí nejméně 465 obětí

Nejlidnatější africký stát je prakticky v polovině rozdělen na převážně muslimský sever a křesťanský jih. Především sever země byl v poslední době dějištěm pumových i ozbrojených útoků ze strany islamistické sekty Boko Haram. Podle agentury AP sekta jen tento rok nese odpovědnost za nejméně 465 obětí na životech.

Násilnosti Nigérie zaznamenala i o loňských Vánocích. Na Štědrý den a Boží hod vánoční tehdy při útoku na kostel na severu a při incidentech v centrální části země o život přišly nejméně čtyři desítky lidí. Násilnosti se letos v lednu přelily ve střety mezi křesťany a muslimy.

Jako první útok odsoudil Vatikán

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi řekl agentuře Reuters: "Soucítíme s utrpením nigérijské církve a celého nigérijského lidu tak zkoušeného násilím terorismu i v těchto dnech, kdy by mělo panovat štěstí a mír."

"Je to další projev slepého a absurdního násilí bez respektu k lidskému životu, které vyvolat další nenávist a zmatek. Vatikán doufá, že toto nesmyslné násilí neoslabí vůli nigerijského lidu žít pokojně a prosazovat dialog."