Svět truchlí nad ztrátou velkého Evropana. Tak by se dala ve stručnosti shrnout reakce významných osobností ze zahraničí i z České republiky na úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Všechny ohlasy sledujeme v reportáži minutu po minutě.
On-line reportáž
Dnes ráno zemřel ve spánku první porevoluční český prezident Václav Havel. Bylo mu 75 let. ČTK to sdělila Havlova tajemnice Sabina Tančevová.
Hned po uvedení zprávy se na Havlově facebookové stránce objevilo mnoho soustrastných vzkazů. "Pane prezidente moc děkujeme za Vše! Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.R.I.P." "Děkujeme pane prezidente za vše co jste pro nás udělal, upřímnou soustrast." Smrt jejich bývalého prezidenta není lhostejná ani slovenským uživatelům. "Ďakujeme, náš pán prezident." Na stránce se objevily i vzkazy od polských uživatelů. "Żegnaj wielki wspaniały człowieku!"
Před 4 minutami informaci uvedlo BBC v sekci breaking news. Informaci pro něj potvrdila Havlova sekretářka Sabina Tančevová.
Vyjadření polského spisovatele a publicisty Jaroslawa Kurského: "Václav Havel byl důkazem, že člověk literárního talentu a citlivosti může vytvářet etickou politiku."
"Jsem tím lidsky zasažen. Udělal pro tuto zemi strašně moc. Byl symbolem i tváří naší republiky navenek," prohlásil v první reakci v České televizi premiér Petr Nečas.
Dalajlama má starost o Havlovo zdraví. Nabídl mu pomoc, tibetskou medicínu
"Pro mě je to osobní ztráta, protože jsme byli přátelé od roku 1967. Byl důležitý pro celou naši zemi i pro mě."
"Je to velká ztráta pro tento národ a zároveň trošku symbolická, že vždy v nějaké velké krizi nás opouštějí velcí lidé jako v roce 1937 Masaryk."
"A byl to posledních politik v naší civilizaci, který ještě za své postoje trpěl, nebyl jen produkt aparátu, čili jeho legitimita byla na rozdíl od jeho jiných prezidentů hrozně vysoká. To mu defakto i ostaní státníci záviděli, nebo alespoň tiše záviděli."
"Pouštěl se do bojů, o kterých si všichni mysleli, že jsou prohrané."
"Je mi z toho hrozně smutno, ale myslím si, že možná už by asi trpěl moc. Zapálili jsme mu doma svíčku."
"Moje reakce je velký smutek, odešel člověk, ke kterému jsem hleděl s velkou úctou a vděčností, odešel člověk, který vyvolal zájem o naší zemi a o nás a širokodaleko nevidím nikoho kdo by ho v tomto smyslu dokázal nahradit a obávám se, že to hledání bude dlouhé a v dohledné době naprosto neúčinné. Kéž bychom si připomněli právě tu skutečnost, že to byl Václav Havel, kdo měl v sobě dostatek síly, hlavně mravní, aby nabízel svou vlastní svobodu ve jménu svobody nás všech ostatních, kteří jsme v sobě tolik odvahy jako on nenalezli."
"Václav Havel by se neměl stát symbolem. Václav Havel by se pro nás pro všechny měl stát příkladem mravní odpovědnosti i osobní statečnosti, otevřenosti a pravdomluvnosti."
"Na Václava Havla budu mít soubor vzpomínek. Významná část mého života byla právě Václavem Havlem proměměna v něco, co jsem sám od sebe nikdy ani neočekával. A i za tuto část svého života jsem mu vděčný."
"R.I.P. from Budapest, Hungary. Václav Havel was a courageous citizen, a great European politician and also he was a very good writer. We miss him!"
"Velky muz odisiel, ale zanechal nam velky odkaz, ze moralne hodnoty su nasimi hradbami v dnesnej dobe konzumu. Odpocitavajte v pokoji pan Prezident my zostavame stat na hradbach!"
Jan Urban, disident, novinář, signatář Charty 77 a spoluzakladatel Občanského fóra: "Věřili jsme v zázrak a ten se nedostavil, bude chybět. Je mi to líto," řekl Aktuálně.cz Urban. "Mohl ještě napsat a říct spoustu věcí. Dlouho tady nebude taková osobnost, která by měla za sebou takový život a morální kredit, který mu dovoloval to, aby mu lidé odpouštěli některé jeho chyby."
Jan Ruml, bývalý politik a Havlův přítel: "Myslím, že je to ztráta nejen pro mě osobně, protože byl můj kamarád, ale pro celý národ. Pro celou naší společnost, možná i pro celý svět, protože on byl takový kompas nebo ukazatel toho, jak se máme chovat, protože on ztělesňoval určité hodnoty jako je dobro, pravda, náklonnost ke ctnosti."
"Já si myslím, že skončilo jedno období a nikdo z nás neví, jak to bude dál. Nezbývá nám nic jiného než být strážci jeho odkazu a snažit se naplnit všechny ideály, které on měl na mysli."
"Naposledy jsem ho viděl před třemi týdny na oslavě narozenin ženy jeho bratra Ivana. Tehdy už nevypadal dobře, tak jsme se všichni modlili, aby v sobě ještě vykřesal nějaký život."
"Probíhají mi teď hlavou všechny ty revoluční události před 22lety a večer se za něj půjdu pomodlit do kostela."
Podle bývalého slovenského premiéra Havel patřil k osobnostem českého národa. "I když jsme měli rozdílné pohledy na slovenské potřeby ve společném státě, nelze mu upřít, že se při zavádění demokratických poměrů u nás po roce 1989 stal součástí i slovenských dějin."
"Zprávu o tom, že zemřel poslední československý prezident Václav Havel jsem přijal s hlubokým zármutkem."
"Je to konec jedné éry, konec života osobnosti, která pro naši zem tolik znamenala a udělala," uvedla Peake (Věci veřejné) v prohlášení pro média. "Když byl zvolen poprvé prezidentem a vystoupil na balkon na nádvoří Pražského hradu, brečela jsem pod tím balkonem dojetím. Nikdy na to nezapomenu. Rodině vyjadřuji upřímnou soustrast," dodala.
Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že "Václav Havel je symbolem návratu svobody a demokracie do naší země". Podle ní ČR v Havlovi ztrácí morální autoritu. Dodala, že "v historii naší země patří Václav Havel do řady vynikajících osobností, které v osudových dobách vždy stály za svým národem."
Pro ministra financí a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska byl Havel "symbol naší cesty ke svobodě". Jako prezident prý vykonal nesmírně mnoho pro rozvoj demokracie v ČR i pro české začlenění do NATO a Evropské unie.
Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) uvedl, že Havlův odchod vzbuzuje obrovskou lítost mezi všemi, kdo se podíleli na sametové revoluci v roce 1989. "Pevně věřím, že s odchodem Václava Havla se nám tady nevrátí komunisti, protože to bych považoval za velkou tragédii," uvedl.
"Úmrtí Václava Havla je obrovskou ztrátou pro celý národ. On symbolizoval odpor vůči komunismu, boj proti totalitě. Osobně je mi jeho odchodu nesmírně líto a zároveň pevně věřím, žže po jeho smrti se česká společnost nestane více tolerantní vůči komunismu a žže se z našší společnosti nevytratí étos boje proti komunistické ideologii a totalitě. Nejcennější odkaz Václava Havla, touha po svobodě a nesmiřitelnost vůči totalitám, musíme uchovat."
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek ČTK řekl, že zemřel člověk, který byl v 90. letech minulého století fakticky známější než celá Česká republika a země mu vděčí za váhu ve světě. "Dal ideu a obsah našemu státu v těch počátcích po revoluci a dlouho jsme z toho žili," podotkl. "Teď na to zůstáváme bez něho, sami," poznamenal Zaorálek.
Předseda Věcí veřejných Radek John uvedl, že Havel byl "jedním z těch mála šťastných Čechů, kterým nikdo nemůže upřít obrovskou osobní zásluhu na tom, že Česká republika je dnes svobodný, demokratický a suverénní stát". Havel podle něj zůstane inspirativní osobností a jedním z nejvýznamnějších Čechů.
"Opravdu velký muž, Srdečný pozdrav poetickému vůdci."
Kolik z nich je míněno upřímně a z kolika z nich se s v budoucnosti stane zdrojem spamu, se teprve ukáže
"Letos to byl šílený rok, umíral mi jeden přítel za druhým. Já to beru dost osobně, protože jsem si ho moc vážil. Protože vypadal a choval se naprosto tak neadresně a vstřícně, a přitom s tímto vystupováním dokázal zvítězit i tam, kde si člověk myslel, že to nelze."
"Byl to on, kdo mě přizval do rodícího se Občanského fóra... Svou hlubokou účast jsem již osobně vyjádřil paní Dagmar Havlové a budu s ní nadále v kontaktu. Na Pražském hradě bude od pondělních deseti hodin vystaveny kondolenční knihy."
"Za plodné považují naše stýkání se, i občasné polemiky."
Vůbec poslední velký rozhovor pro česká média Václav Havel poskytl v březnu Hospodářským novinám, kdy se chystal na premiéru filmu Odcházení. Kromě svého snímku pak v rozhovoru, který vznikal v Havlově kanceláři ve Voršilské ulici v Praze, hodnotil i českou a mezinárodní politiku.
Milan Štěch (ČSSD) si pod pojmem Havel vždy představí humanistu a demokrata. "Zásadním způsobem napomohl návratu demokracie do Československa, a tedy do České republiky. Svuj vysoký kredit na poli demokracie a lidských práv si udržel i po skončení svého prezidentského mandátu. Byla to autorita, která přispívala k vyvazování jinak převázne ekonomického vnímání sveta."
"Svým specifickým způsobem navázal asi nejvíce ze všech politiků na prezidenta Masaryka. Jestliže o Masarykovi platí, že se zasloužil o stát, Havel se zasloužil o návrat demokracie do Československa," řekl ČTK Štěch. Podotkl, že Havel si svůj obrovský kredit během prezidentství udržel až do posledního dne svého života. "Hodnotově zůstal prakticky stejný," dodal.
Pan prezident Václav Havel představoval symbol pozitivních společenských, ekonomických a politických zmen po listopadu 1989. Má obrovské zásluhy o Českou republiku mimo jiné i tím, ze v dobách totality neváhal vystupovat ve jménu demokracie a lidské svobody a platil za to mimo jiné persekucí vcetne vezení.
Prosazoval prozápadní orientaci nasí zeme. Udělal velmi mnoho pro společenskou transformaci, pro pokojný přechod k demokracii, ale také pro začlenení České republiky do Severoatlantické aliance a Evropské unie.
V devadesátých letech byl symbolem, byl dobrou znackou České republiky, kdy i váha naší země na mezinárodní scéně díky Václavu Havlovi byla výrazně vyšší, než by přináleželo malé zemi ve středu Evropy.
Jeho odkaz vidím ve třech oblastech: odkazu obcanské odvahy a toho, že za svobodu má význam bojovat. Za druhé, že tím základním uspořádáním, ve kterém máme zít, je demokratický systém přes vsechny jeho nedostatky, chyby a problémy. A za třetí, že tato země patří do západního civilizacního okruhu, že nemáme být žádným mostem mezi východem a západem, ale že se skutečne máme navrátit tam, kam historicky patříme, to znamená k západní civilizaci.
Petr Nečas, předseda vlády
V pondelí 19. prosince v devet hodin se mimořádne sejde vláda. Jediným bodem programu bude vyhlášení státního smutku v souvislosti s úmrtím Václava Havla.
Václav Havel byl pro mne osobně od okamžiku, kdy jsem se začal zajímat o veřejné dění, symbolem zásadovosti, slušnosti a občanské statečnosti. Pro všechny, kdo se nechtěli smířit s normalizací a totalitním režimem tehdejšího Československa ztělesňoval spisovatel a disident V. Havel morální autoritu a příklad tolik potřebného občanského odporu, ke kterému ale tehdy většina z nás neměla dostatek odvahy či rozhodnosti.
Nesmírně si cením pozitivní úlohy, kterou Václav Havel sehrál v době sametové revoluce v roce 1989 a následně při budování demokratického státu a našem politickém návratu do Evropy. Teprve s odstupem si člověk uvědomuje, jak obrovská odpovědnost a jaká nesmírná tíha musela být spojena s rolí klíčového představitele listopadové revoluce, OF a prvního prezidenta svobodné země.
Václav Havel byl bytostným demokratem, humanistou, jeho přístup k politice byl naplněn lidskostí, důslednou snahou o pravdivost, úctu k dodržování lidských práv kdekoliv ve světě , o porozumění k druhým a toleranci. V tomto směru patřil a bude patřit ke vzorům pro všechny, kdo působí v našem veřejném životě.
Chci vyjádřit hlubokou soustrast celé rodině a všem blízkým pana prezidenta Václava Havla.
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD
"Jeho lidskost měla velkou politickou efektivitu. Dokázal si díky ní podmanit jak přátele, tak nepřátele. Svou naprostou otevřeností se mu podařilo přesvědčit bývalé komunistické funkcionáře jako byl Marián Čalfa nebo ministr vnitra Miroslav Vacek. Po Havlovi bude na politické i kulturní scéně obrovské vakuum."
"Naše země přichází o osobnost, díky níž Česká republika začala být vnímána jako tradiční demokracie, kde byl jen přerušen vývoj. Snad žádná postkomunistická země neměla tak významnou postavu, vůči níž by svět choval takovou úctu. S Václavem Havlem byla spojena víra v demokracii a její fungování, což je zásadní i pro podnikání v našem tržním systému".
Mrzí mne, že za dobu, co jsem v politice, jsem neměl možnost tuto osobnost více poznat mimo dvou letmých setkaní na Pražském hradě. Je mnoho otázek, na které jsem se chtěl zeptat. Bez autentických znalostí Václava Havla nemůžeme demokracii po roce 1989 plně pochopit.
"Myslím, že ruská společnost bojuje s nejtvrdší formou postkomunismu, se zvláštní kombinací starých stereotypů a nového byznysově-mafiánského prostředí. Politologové možná najdou spojitost situace, která se v Rusku vytvořila, se současnými arabskými revolucemi. Ale já osobně slyším především ozvěnu hroutící se železné opony, ohlasy politických změn let 1989-1990.
Proto jsem přesvědčen, že je nutné především přesvědčit občany Ruska, že režim, o kterém je jim tvrzeno, že je demokratický, ve skutečnosti žádnou demokracií není. Tento režim má jen některé, krajně formální, příznaky demokracie.
Nemůžeme mluvit o demokracii dokud moc uráží důstojnost občanů, podřizuje si soudy, média a manipuluje s výsledky voleb.
Ale největší hrozbou pro Rusko by byla lhostejnost a apatie lidí. Naopak. Musí neustále požadovat uznání a dodržování svých práv a svobod. Opoziční struktury by se měly spojit, vytvořit stínovou vládu a vysvětlovat svůj program lidem po celém Rusku.Opozice by měla vytvořit vlivné právní instituty pro obranu občanů před policejní a právní zvůlí.
Opozice by se měla obrátit ke krajanům, kteří se na vlastní kůži přesvědčili o funkčnosti demokratických svobod na Západě, s výzvou aby si vzpomněli na své kořeny a podpořili rozvoj občanské společnosti ve své vlasti."
"Václav Havel měl až překvapivě dobré manažerské schopnosti. V Občanském fóru byly tendence k bezbřehým diskuzím, ale on dokázal říct dost, bude to takhle. To bylo v době, kdy skutečně šlo o střet s mocí, strašně důležité."
"Říkal, že máme hledat pravdu a nakonec díky té pravdě vyhrál. To je obrovská inspirace pro země, kde vládnou nedemokratické režimy. Jeho vzkazy do Barmy či slyšení o válečných zločinech v Čečensku, podpora disidentů v Severní Koreji - ve všech těchto aktivitách byl Václav Havel inspirací, příkladem a zejména nadějí, že se to může povést i jinde, když člověk vydrží."
François Bayrou, kandidát na francouzského prezidenta a předseda Demokratického hnutí uvedl pro Le Monde:
"Ten, kdo dnes odešel, byl pro naši generaci a všechny reprezentanty demokracie na světě inspirací a styčným bodem. Představoval tu největší lásku ke svobodě."
"Jedinečná cesta tohoto muže, tak angažovaného v boji za svobodu a občanská práva v čele Občanského fóra, jako by to ani jinak nebylo možné, zasáhla a motivovala bojovníky za svobodu v celé Evropě."
Cécile Duflot, předsedkyně francouzských Zelených, uvedla na Twitteru: "Václav Havel - zemřel velký dramatik, velký demokrat, velký Člověk."
http://dialog.ihned.cz/c1-54233260-prijdte-se-rozloucit-s-vaclavem-havlem
"V šest hodin jdu s přateli zapálit svíčku k sose Svatého Václava a v tichosti zavzpomínat, přijďte též se symbolicky rozloučit."
"Václav Havel byl bezesporu živoucí legendou. A nejen tím, byl a je symbolem, symbolem čehosi, co nad přesahovalo, ale neponižovalo, a už vůbec ne uráželo. On to nějak uměl, jemně a ne násilně. Nejlépe to vystihl můj bratr, který zprávu o odchodu našeho milého prezidenta komentoval slovy, že Havel nikdy nepoužíval negativni energii. Tedy tu energii jinak v politice (i te nepolitické) tak běžně používanou."
"Havel byl gravitačním bodem, symbolyckym středem lidí s naději, že se dá na svět dívat i jinak, než pohledem profesionálního cynyka. To myslim i ve světovém kontextu. Byl skutečně jedinou českou osobností světového formátu. Odchází s ním něco, co nám nejen bude chybět, ale už dlouho chybí. Nedokážu si to bez něj představit."
"Havel byl velkým a zasloužilým člověkem, bude chybět. Ať odpočívá v pokoji," řekl dále Walesa, který prý udělá vše proto, aby mohl jet na Havlův pohřeb.
Za velkou ztrátu smrt bývalého českého prezidenta považuje i první polský postkomunistický premiér Tadeusz Mazowiecki, podle něhož Havel ukazoval cestu svému národu i Evropě.
Podle někdejšího polského disidenta Wladyslawa Frasyniuka, který s Havlem spolupracoval v 80. letech, "odchází jedna z nejlepších osobností Evropské unie, skvělý intelektuál, skvělý představitel českého národa."
"Havel je částí odcházející generace východní Evropy, která reprezentuje hodnoty z jiného světa: boj o svobodu, toleranci, otevřenost vůči jiným lidem, lásku k lidem - možná trochu naivní. Uměl ... ukazovat Čechům cestu do budoucnosti," dodal Frasyniuk.
"Zemřel Čech, do kterého jsem byl opravdu zamilovaný. Říkal jsem o něm: prezident, který pořád dokázal být člověkem. Každý den sám sebe shazoval z piedestalu. Na Západě se mě pořád ptají, jestli to byl typický Čech a jestli Češi jsou jako on. Na tu otázku by si asi měl odpovědět každý sám," řekl dnes ČTK polský spisovatel, autor knížek o Češích a Česku, Mariusz Szczygiel.
Bývalý československý a poté český prezident Václav Havel se zařadil k významným osobnostem někdejšího společného státu Čechů a Slováků. Shodli se na tom slovenští politici v reakci na zprávu o úmrtí Havla. Podle premiérky Ivety Radičové Havel po pádu komunismu v roce 1989 otevřel Československu brány do světa.
"Jako každý politik i on rozděloval, měl své příznivce i velké nepříznivce, také v Slovenské republice. Nedá se upřít, že to otevření základních bran po roce 1989 do světa udělal právě on," řekla Radičová v diskusní relaci televize Markíza.
Havla znala "jako člověka, který měl sám nad sebou správný nadhled". "Přeci jen byl to spisovatel a dokázal vnímat vlastní role i z toho druhého břehu," dodala Radičová, která s Havlem debatovala o politice už před několika lety. "My jsme se velmi sblížili v mé prezidentské kampani," poznamenala neúspěšná kandidátka na post slovenského prezidenta, kterou před přímou volbou hlavy státu v roce 2009 Havel otevřeně podpořil.
Někdejší trojnásobný slovenský premiér Vladimír Mečiar zařadil Havla k osobnostem českého národa. "I když jsme měli rozdílné pohledy na slovenské potřeby ve společném státě, nelze mu upřít, že se při zavádění demokratických poměrů u nás po roce 1989 stal součástí i slovenských dějin," sdělil ČTK šéf mimoparlamentní Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko, který po rozpadu československé federace na konci roku 1992 stál jako premiér u zrodu samostatného Slovenska.
"Zprávu o tom, že zemřel poslední československý prezident Václav Havel jsem přijal s hlubokým zármutkem. Vyjadřuji proto upřímnou soustrast jeho blízkým a všemu českému národu," uvedl Mečiar. Ještě v době své aktivní politické kariéry Mečiar přitom nešetřil kritikou Havla, podle něj exprezident například mnohdy komplikoval vztahy mezi oběma národy.
Přínos Havla pro ČR i Slovensko vyzvedl také Peter Zajac, jeden ze zakládajících členů polistopadového hnutí Veřejnost proti násilí, což byla obdoba Občanského fóra. "S Václavem Havlem odešla jedna z nejvýznamnějších osobností československé, české i slovenské politiky 20. století. Václav Havel byl vůdčí osobností listopadu 1989 a v značné míře určil pokojný charakter klíčové změny v našich dějinách, přechod od totalitního komunistického režimu do svobodného světa demokracii," poznamenal Zajac.
"Zemřel člověk, ke kterému se vztahovali ti, jimž se někdy ironicky říkalo 'pravdoláskaři', ale nic jiného než pravda a láska nemá v životě smysl," řekl ČTK básník a písničkář Jiří Dědeček. Havla přirovnal k dalajlámovi, kterého budou jeho příznivci velmi postrádat.
Tato statistika vyjadřuje, k jakým tématům se uživatelé po celém světě nejčastěji vyjadřují. Dostat se do ní je obvykle téměř nemožné.
Některé z ohlasů:
Benjamín Blanco: "Všichni, kdo dnes mluví o revoluci, by měli vědět, kdo byl Václav Havel a měli by cítit nad jeho smrtí hluboký zármutek."
Thomas Böhlmark: "Václav Havel bojoval za svobodnou Evropu."
Felipe Escóbar: "Havel byl jedním z největších bojovníků proti komunismu, boj za svobodu mu vděčí za mnohé."
Sophie G: "Takových lidí, jako byl on, bychom právě teď potřebovali mnoho."
Jonathan Twigg: "Smutná zpráva. Dlouho před arabským jarem tady byl Václav Havel. Jeho hry stojí za vidění, byl to muž mnoha nadání."
NOS: "Václav Havel byl otcem evropské jednoty."
Benjamin Taylor: "Ať odpočívá v pokoji. Skutečný hrdina a ikona naší doby. Bude nám chybět.
Manish Thakur: "Chcete-li truchlit nad velkým spisovatelem a obráncem svobody, truchlete nad Havlem."
Frank Turner: "Ráno mě vzbudila zpráva o Havlově smrti. Jsem fakt zdrcen, pokud existoval nějaký politický hrdina, byl to právě on."
Nelson de Quinhones: "Zpráva o odchodu Václava Havla mě zdrtila. Klíčová osobnost našeho mládí, jeho sametová revoluce nás všechny dojala."
Gideon Warhaft: "Jaký jiný světový vůdce než Havel by si zasloužil, aby na jeho pohřeb přišli umělci a intelektuálové z celého světa?"
Michael D. Kennedy: "Inspiroval novou politiku a intelektuální a institucionální odpovědnost."
Violetta Shekinah: "Spisovatelé skutečně MOHOU něco změnit."
Hugo Becker: Byl to hrdina a reprezentoval obrovský český příspěvek civilizaci."
Eric Boyle: "Další morální autorita odešla. Už jich ve světě moc nezbylo."
Jose Diaz-Balart: "Tuto planetu skutečně změnil."
S ohromením sledoval celý svět, jak se před jeho očima stává z bývalého disidenta a dramatika prezident, uvedla stanice BBC v nekrologu věnovaném dnešnímu úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Vyzdvihuje ho jako ve světě obdivovaného vyslance své země, který pomohl bez krveprolití zničit komunismus.
Připomenula Havlova vlastní slova o tom, že byl hýčkaným dítětem v bohaté rodině úspěšného inženýra. Dále pak osud za komunismu, kdy rodina o vše přišla a on sám coby člen buržoazie nemohl studovat.
V přehledu československých dějinných událostí připomíná uvolnění 60. let, kdy mohl Havel ve svých hrách otevřeně kritizovat a ironizovat stalinisty. Dále, jak jeho sny stejně jako sny celé generace rozbila invaze v roce 1968 a Havlovy hry byly zakázány. Jeho jednoaktové hry pak byly hrány v soukromí.
BBC cituje Havla, když tvrdil, že nikdy nechtěl být politickým spisovatelem. Připomíná jeho výrok o dobrém umění a divadle zvlášť, které je vždy politické nikoli z vůle autorů nebo režisérů, ale protože je to podstatou divadla.
BBC pak shrnuje dějinný vývoj až po tak zvanou sametovou revoluci, a Havlovo jmenování prezidentem v roce 1989.
"Na rozdíl od předchozích východoevropských politiků byl svěže otevřený, někdo by řekl excentrický, příležitostně projíždějící rozsáhlým hradem na koloběžce," uvádí BBC. Připomíná také to, že Havel jmenoval amerického hudebníka Franka Zappu čestným kulturním vyslancem.
Výčet historických událostí pak pokračuje rozdělením Československa, za něž byl Havel kritizován, abdikoval a byl znovu zvolen, a stal se kritikem korupce, která provázela privatizaci státních podniků.
BBC se také zmiňuje o Havlových zdravotních potížích a o jeho činnosti ve prospěch ochrany lidských práv po ukončení mandátu v roce 2003.
BBC na Havla vzpomíná jako na člověka, který neměl rád pompu a obřadnost, a který, obklopen doma mazanějšími českými politiky, byl ve světě obdivován jako spíše poněkud nervózní vyslanec své země než jako profesionální politik. Vždy toužil vrátit se k psaní, což nakonec učinil.
"Především to byl muž, který nejen pomohl ke zkáze komunismu, ale jemuž se podařilo bez krveprolití," končí nekrolog BBC.
Za velkého Evropa a průkopníka znovusjednocení Evropy dnes označili němečtí politici bývalého českého prezidenta Václava Havla v reakci na jeho úmrtí. Podle kancléřky Angely Merkelové zůstane pětasedmdesátiletý politik a dramatik nezapomenut za své prosazování svobody a demokracie i za svou velkou lidskost.
"Společně s Vámi truchlíme nad ztrátou velkého Evropana," napsala Merkelová v kondolenci Havlovu nástupci Václavu Klausovi. Podle kancléřky mají i Němci být českému exprezidentovi za co vděčni.
"Václav Havel byl průkopníkem znovusjednocení Evropy. Byl duší revoluce v Česku," prohlásil o něm německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Bez Havla a jeho odvážných slov by podle něj cesta k demokracii ve střední a východní Evropě nebyla možná.
"Skláním se před tímto velkým bojovníkem za demokracii. Truchlíme spolu s českým lidem," dodal Westerwelle.
"Byl to člověk, který uměl naslouchat, což je u politiků dost neobvyklé. Uměl vnímat argumenty politických oponentů. Ale především, byl to člověk, který nesmírně zvýšil prestiž České republiky v zahraničí. Jako premiér jsem navštívil půlku zeměkoule a všude znali jméno Havel. Takovou osobnost budeme v Česku myslím velmi dlouho hledat."
Polský exprezident Lech Walesa: "Český exprezident Václav Havel, který dnes zemřel, by si zasloužil Nobelovu cenu míru. Havel byl velkým a zasloužilým člověkem, bude chybět. Ať odpočívá v pokoji."
Rakouský prezident Heinz Fischer: "Smrtí Václava Havla došla konce životní cesta velkého Evropana, spisovatele a humanisty. Byl umělcem a politikem, disidentem a státníkem a vždy dbal svého svědomí. Každý rozhovor s Václavem Havlem mi byl potěšením."
Německá kancléřka Angela Merkelová: "Společně s Vámi truchlíme nad ztrátou velkého Evropana."
Slovenská premiérka Iveta Radičová: "Jako každý politik i on rozděloval, měl své příznivce i velké nepříznivce, také ve Slovenské republice. Nedá se upřít, že to otevření základních bran po roce 1989 do světa udělal právě on."
Předseda EP Jerzy Buzek: "Václav Havel je osobností představující sametovou revoluci a sjednocení Evropy. Byl a zůstane hrdinou."
Předseda EK José Barroso: "Jméno Václava Havla zůstane navždy spjato se znovusjednocením Evropy a šířením jejích hodnot do střední a východní Evropy. Byl také zdrojem ohromné inspirace všem těm, kteří po celém světě bojují za svobodu a demokracii."
Šéf německé diplomacie Guido Westerwelle: "Byl duší revoluce v Česku. Skláním se před tímto velkým bojovníkem za demokracii. Truchlíme spolu s českým lidem."
Švédský ministr zahraničí Carl Bildt: "Havel byl jedním z největších Evropanů naší doby. Jeho volání po svobodě dláždilo cestu jednotné a svobodné Evropě."
Bývalý německý kancléř Helmut Kohl: "...velký muž, bez něhož by svoboda nebyla možná".
Kohlův ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher: "Evropa je chudší, my všichni jsme chudší. Odešel od nás velký Evropan a humanista."
Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar: "I když jsme měli rozdílné pohledy na slovenské potřeby ve společném státě, nelze mu upřít, že se při zavádění demokratických poměrů u nás po roce 1989 stal součástí i slovenských dějin."
Šéf ruské liberální strany Jabloko Grigorij Javlinski: "Byl to čestný člověk, který se nikdy nikoho nebál a věnoval svůj život osvobození svého národa od totalitního režimu."
Polský spisovatel, autor knížek o Češích a Česku, Mariusz Szczygiel: "Zemřel Čech, do kterého jsem byl opravdu zamilovaný. Říkal jsem o něm: prezident, který pořád dokázal být člověkem. Každý den sám sebe shazoval z piedestalu. Na Západě se mě pořád ptají, jestli to byl typický Čech a jestli Češi jsou jako on. Na tu otázku by si asi měl odpovědět každý sám."
"K soše přicházejí jednotliví lidé, zapalují svíčky. V mnoha tvářích je vidět dojetí," popisuje situaci zpravodajka Hospodářských novin.
Autor: Johana Fundová, Facebook
Jack Lang, ministr kultury za vlády François Mitteranda, podle agentury AFP pociťuje "neuvěřitelný zármutek" nad odchodem "přítele" Václava Havla. Jeho život byl "příkladem odvahy, cti a oddanosti."
"Václav Havel byl především přítelem," píše Lang ve svém prohlášení. S Havlem se poznali v 70. letech skrz divadelní kruhy, v době, kdy se Havel "začínal prosazovat jako jeden z nejplodnějších a nejlepších dramatiků své generace".
"Těm, kteří dnes pochybují o smyslu politiky, Václav Havel ukázal příklad noblesy a důstojnosti angažovaného občanského života."
"Zpráva o úmrtí Václava Havla mě hluboce zasáhla. Jeho odchodem jsme ztratili velkého člověka, který stál vždy za svým národem a jenž se svými činy navždy zapsal mezi osobnosti, na něž nikdy nezapomeneme. Václav Havel byl symbolem boje za demokracii, lidská práva a svobodu, který pro rozvoj České republiky udělal nesmírně mnoho. Jeho myšlenky nám otevíraly dveře všude ve světě. Vácav Havel byl člověkem, kterého jsem respektoval a za jeho neměnné osobní postoje si vždy vážil. Jeho odchod znamená pro celou Českou republiku velkou ztrátu. Ale i když mezi námi již nebude, v našich srdcích zůstane trvale."
"U Václava Havla platilo přísloví "nikdo není prorokem ve vlasti své". Je pravda, že doma nebyl doceněn. Teprve teď si lidé snad skutečně uvědomí, koho ztratili, kdo byl Václav Havel. Je to ztráta, kterou budeme cítit ještě velice dlouho."
Na dotaz, čím by měl být Václav Havel pro Čechy příkladem, Karel Schwarzenberg odpověděl: "Ve skromnosti, počestnosti a statečnosti."
"Jsem hluboce zarmoucen smrtí Václava Havla. Svůj život zasvětil lidské svobodě. Po celá léta se komunistický režim snažil umlčet jeho hlas. Ale Havel, dramatik a disident, nemohl být umlčen."
"Nikdo z mé generace nezapomene na působivé scény z Václavského náměstí. Havel vyvedl český lid z tyranie. A pomohl přinést svobodu a demokracii celému kontinentu."
"Evropa Havlovi hodně dluží. Dnes jeho hlas utichl. Ale jeho příklad a cíle, kterým zasvětil svůj život, budou žít dál."
Před Havlovou vilou v pražských Střešovicích lidé zapalují svíčky a pokládají květiny. Na místo přijel hudebník a politik Michael Kocáb. Zazvonil, ale nikdo mu neotevřel.
"Zemřel muž, kterému náš národ vděčí za návrat suverenity a svobody v naší vlasti. Zemřel člověk, který žil pro tuto zemi a její demokratický rozvoj. Rovněž tak vděčíme jeho postoji za to, že nikdo nemusí mít pocit, že za návrat svobody a demokracie zaplatil tento národ násilím, proléváním krve a nastolením pomsty. Zemřel ten, který věděl, co je ztráta svobody, popírání důstojnosti člověka, co je útlak a vězení. Jsem přesvědčen, že všichni, napříč celou společností bez ohledu na politické, či náboženské přesvědčení jsme povinni mu vzdát čest a dík.
Činím toto prohlášení jménem České biskupské konference, jménem církve, do jejíhož společenství křtem i svátostí biřmování a přijetím Eucharistie zesnulý patřil a která mu je také vděčna za možnost života ve svobodě a za obnovu celocírkevního života. Myslím, že má slova v duchu ekumény mají svou váhu pro všechny, kdo se odvolávají na Ježíše Krista.
Tato slova patří mému příteli, spoluvězni. S ním podle mého soudu se končí jedna z nejkrásnějších etap mého života, ve které Václav a jeho statečné postoje se staly neodmyslitelnou součástí. Věřím, že tato etapa neskončila. Při našem posledním hovoru při přípravě novoročního televizního programu jsme hovořili o vizích do budoucna. Uslyšíme je na Nový rok, který se nám tak stal „bezčasím“. Věřím, že teď přišel k němu na závěr adventu Ten, o kterém jsme spolu tolik hovořili. Platí slova našeho posledního setkání: „Není mi dobře, ale my víme, že On JE.“ … Díky, Václave!
A já vím, že mu přišel v ústrety. Po všech námahách, strastech a bolestech, odpočiň si v pokoji, který Ten, který Je, Ti jej přichystal.
Requiem aeternam dona ei Domine.
K jeho památce nechť se dnes rozezní všechny zvony všech kostelů a kaplí v naší zemi v 18.00 hodin."
"Havel si do svých projevů nenechal příliš mluvit. Považoval je do jisté míry za umělecké dílo. Důležité projevy si nechával vždy připomínkovat, často ale námitky odmítl s tím, že vyjmutím jedné věty se zhroutí celá jeho struktura."
Na přání prezidenta republiky Václava Klause byly v neděli dne 18. prosince 2011 na Pražském hradě z důvodu úmrtí prezidenta Václav Havla vyvěšeny smuteční prapory.
Polední střídání stráží na I. nádvoří bude probíhat bez hudebního doprovodu a vojáci Hradní stráže budou mít na svých uniformách symbolickou černou smuteční pásku.
Dnes, v neděli 18. prosince 2011, bylo v přízemí Carolova křídla na I. nádvoří Pražského hradu zřízeno Pietní místo.
Kondolenční knihy budou pro veřejnost vystaveny od pondělí 19. prosince 2011 od 10.00 hodin na Pražském hradě. Vstup je Matyášovou branou z I. nebo II. nádvoří.
Z pietních důvodů budou rovněž zrušeny nejbližší kulturní akce na Pražském hradě, a to včetně dnešního koncertu „W. A. Mozart – zednářské kantáty a koncerty.“
"Není lepší příklad člověka, který bojoval za svobodu svým morálním charakterem. Všechny jeho návštěvy v USA se těšily obrovské pozornosti. Veselá historka, že mě při prvním setkání oslovil "paní Fullbrightová", je pravdivá. Později jsme se stali opravdu velmi dobrými přáteli."
ČT 1 a 2 od 18 hodin zahájí mimořádné vysílání. Diváci uvidí mimo jiné Havlovy divadelní hry, včetně premiéry filmové adaptace dramatu Odcházení. Televize Nova mimořádně uvede film Občan Havel a speciální vydání pořadu Střepiny. Prima v 19.30 odvysílá diskuzi s Michalem Kocábem, Šimonem Pánkem a Tatianou Vilhelmovou.
"Je tu moře zapálených svíček a také nápis: Děkujeme pane prezidente. Někdo na hromadu růží položil výtisk knihy Odcházení. Řada lidí si pietní místo fotí," popisuje reportérka Hospodářských novin.
Kolem pietního místa na Národní třídě prochází manželský pár asi s pětiletým synem. Chlapec se ptá: "Mami, proč jsou tady ty svíčky?"
Instituce, která po vzoru amerických prezidentských knihoven mapuje život a dílo Václava Havla, vydala následující prohlášení: "Prožíváme smutek z této ztráty a jsme v duchu s jeho nejbližšími. Současně si uvědomujeme důležitost úkolu, který máme jako instituce, jejímž úkolem je uchovat jeho dílo i pro budoucí generace, která nechce být pouze shromaždištěm všech havlovských dokumentů, ale současně i živým místem pro setkávání všech, kdo se cítí již nyní či v budoucnosti budou osloveni jeho myšlenkami a činy; kdo budou sdílet jeho nutkavý pocit odpovědnosti za svět; kdo budou ve svém jednání motivováni nejen svými soukromými zájmy, ale prospěchem veřejným a potřebou vzájemného porozumění; kdo budou solidární s utlačovanými a připraveni hájit lidský práva."
Za čestného muže a statečného bojovníka dnes označil bývalého českého prezidenta Václava Havla šéf ruské liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij. Politik, který právě dnes podal kandidaturu na funkci ruského prezidenta do březnových voleb, se s Havlem osobně znal.
"Byl to čestný člověk, který se nikdy nikoho nebál a věnoval svůj život osvobození svého národa od totalitního režimu," řekl Javlinskij k Havlově úmrtí na sjezdu své strany v Moskvě.
Z ruských médií oznámil smutnou zprávu z Česka jako jeden z prvních opoziční list Novaja gazeta. "Zemřel jeden z nejvýraznějších evropských politiků z období po pádu Berlínské zdi," napsaly noviny.
Před deseti dny Novaja gazeta zveřejnila Havlův článek, který byl možná posledním komentářem bývalého českého prezidenta publikovaným v zahraničním tisku. "Nejhorší ze všeho je občanská lhostejnost a apatie, je třeba neustále se domáhat svých občanských práv a svobod," napsal tehdy Havel v komentáři k situaci v Rusku po parlamentních volbách.
"Pokud není zaručena občanská důstojnost, pokud politická moc ovládá justici, média a manipuluje výsledky voleb, pak o žádnou demokracii nejde," zdůraznil.
V Bělorusku se k Havlově úmrtí vyjádřila jedna z hlavních disidentských skupin, která odvozuje svůj název od Charty 77, jejímž byl český exprezident zakladatelem. Odešel člověk, kterého bylo možné označit nejen za svědomí národa, ale za zosobnění cti celého světa, napsala na svém webu běloruská Charta 97.
"Václav Havel stál vždy na straně běloruské demokratické veřejnosti, vyzýval ke změnám v naší zemi a tvrdě a zásadově kritizoval Lukašenkův režim. Mnoho let byl rovněž patronem běloruského Svobodného divadla," připomněl web Havlovu podporu volnému sdružení běloruských umělců, kteří se stavějí do opozice proti Lukašenkově režimu.
"Opustila nás osobnost, jejíž odvaha ukazovala cestu ke svobodě a která inspirovala lidi čelící nespravedlnosti po celé zeměkouli. Dokázal, že i přes pochybnosti o sobě samém může človek měnit svět. Václav Havel dlouhodobě a do posledních chvil věnoval úsilí ochraně lidské důstojnosti, budoucnosti naší civilizace, i péči o ohroženou krajinu.
Česká společnost nedokázala vždy docenit naléhavost výzev Václava Havla k otevření naší identity, k aktivnější roli Česka v Evropě a ve světě, k hlubšímu prožívání občanské sounáležitosti. Bez povýšenosti nastavoval zrcadlo malosti, zosobňoval české evropanství. Jeho odchod nově burcuje všechny, kdo tyto jeho myšlenky sdílejí, neboť se ocitají opět v ohrožení. Upřímnou soustrast všem jeho blízkým."
"Václav Havel uměl dávat lidi dohromady. Všichni, kteří s ním na něčem pracovali, na tu budou dlouho v dobrém vzpomínat. Jako šéf byl báječný. I když dokázal být přísný, byl zároveň velice empatický."
Václavské náměstí: "Před sochou sv. Václava stojí dvojice mužů. Předčítají do mikrofonu texty Václava Havla. Lidí je tu mnohem víc, než před hodinou," hlásí zpravodajka Hospodářských novin.
Ohlasy občanů z místa:
Jana Engelová: "Z rádia jsem se dozvěděla, že Václav Havel umřel. Přišla jsem proto, že symbolizuje to nejlepší v našem národě. Mám s ním spojenou tu lepší část svého života."
Radka Slabá: "Je těžké popsat, co všechno pro mě Havel znamenal. Přišla jsem mu sem zapálit svíčku."
Na prezidentském paláci ve Varšavě spustí kvůli úmrtí Václava Havla vlajky na půl žerdi. Oznámil to polský prezident Bronislaw Komorowski, podle něhož je smrt českého exprezidenta velkou ztrátou. Vlajky na půl žerdi budou spuštěny i před polskou ambasádou v Praze a polským konzulátem v Ostravě.
Bývalý polský prezident a šéf hnutí Solidarita Lech Walesa prohlásil, že by si Havel zasloužil Nobelovu cenu za mír. Na polských portálech vznikají kondolenční knihy.
"Myslím, že všichni dokonale cítíme, že jsme utrpěli velkou ztrátu. Ztratili jsme přítele, který se osvědčil i v těžkých dobách," vyjádřil se o smrti disidenta, dramatika a politika polský prezident Komorowski, podle něhož Havel dělal svět lepším i v dobách, kdy to znamenalo politické riziko - jako disident, důležitý aktivista opozice v Československu, i později jako prezident svobodné, nezávislé, demokratické České republiky.
"Havel byl velkým a zasloužilým člověkem, bude chybět. Ať odpočívá v pokoji," řekl podle deníku Gazeta Wyborcza Walesa, který prý udělá vše proto, aby mohl jet na Havlův pohřeb.
Za velkou ztrátu smrt bývalého českého prezidenta považuje i první polský postkomunistický premiér Tadeusz Mazowiecki, podle něhož Havel ukazoval cestu svému národu i Evropě. Současný šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski na Twitteru napsal: "Sbohem pane prezidente, příteli svobody a hrdino také pro Polsko a Evropu."
Podle někdejšího polského disidenta Wladyslawa Frasyniuka, který s Havlem spolupracoval v 80. letech, "odchází jedna z nejlepších osobností Evropské unie, skvělý intelektuál, skvělý představitel českého národa."
"Havel je částí odcházející generace východní Evropy, která reprezentuje hodnoty z jiného světa: boj o svobodu, toleranci, otevřenost vůči jiným lidem, lásku k lidem - možná trochu naivní. Uměl ... ukazovat Čechům cestu do budoucnosti," dodal Frasyniuk.
"Zemřel Čech, do kterého jsem byl opravdu zamilovaný. Říkal jsem o něm: prezident, který pořád dokázal být člověkem. Každý den sám sebe shazoval z piedestalu. Na Západě se mě pořád ptají, jestli to byl typický Čech a jestli Češi jsou jako on. Na tu otázku by si asi měl odpovědět každý sám," řekl dnes ČTK polský spisovatel, autor knížek o Češích a Česku, Mariusz Szczygiel.
"Pro svoji zemi byl lepší reklamou než pivo, hokej nebo semtex," uvedl polský internetový portál onet.pl.
Na některých polských internetových portálech vznikly kondolenční knihy, do kterých Poláci zapisují své vzkazy. "Upřímnou soustrast našim sousedům Čechům. Je to opravdu velká ztráta pro svět," napsal ve svém vzkazu jeden z polských uživatelů internetu.
Prezident Václav Klaus se chce zítra sejít s vdovou po prezidentovi Dagmar Havlovou kvůli konzultaci dalších kroků.
V úterý 20. prosince se v 10 hodin uskuteční smuteční shromáždění na půdě Poslanecké sněmovny.
U sochy svatého Václava v Praze už se sešlo několik stovek lidí, kteří se svolali pomocí sociálních sítí. V současné době čtou studenti Havlovy hry, čelní strana sochy je obklopena hořícími svíčkami a květinami. "Lidé jsou posmutnělí, mnozí mají v očích slzy," popisuje náladu reportérka.
Lidé nevzpomínají na Václava Havla jen v Praze. Jeho památku uctívají i v dalších místech Česka - v Brně či Plzni. V Liberci se lidé scházejí u pamáníku obětí 21. srpna 1968 umístěném na budově radnice.
Celá Evropská unie v Bruselu vzpomene minutou ticha na dnes zesnulého českého exprezidenta Václava Havla. Polské předsednictví EU totiž rozhodlo, že takto začnou všechna pondělní jednání v Radě EU, kde jsou zastoupeny členský státy unie. Předsednictví to oznámila na sociální síti Twitter.
Pražském hradě se nejvyšší ústavní činitelé České republiky shodli na vytvoření Výboru pro vypravení státního pohřbu prezidenta Václav Havla ve složení: prezident republiky Václav Klaus, předseda Senátu PČR Milan Štěch, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Němcová a předseda vlády ČR Petr Nečas. Výbor bude připravovat státní pohřeb prezidenta Václava Havla ve spolupráci s jeho rodinou.
Pohřeb se bude pravděpodobně konat 23. prosince.
Rakev s ostatky prezidenta Václava Havla bude od středy 21. prosince 2011 vystavena ve Vladislavském sále Pražského hradu. Detaily budeme dále upřesňovat.
Prezident republiky společně s předsedou Senátu České republiky a s předsedkyní Poslanecké sněmovny PČR podepíší v úterý 20. prosince 2011 v 10.00 hodin v Rothmayerově sále Pražského hradu jednu z kondolenčních knih, které zde budou vystaveny pro veřejnost.
Na Václavském náměstí u sochy se už sešlo přes tisíc lidí, aby mohli zapálit svíčku. "Městská policie zastavuje dopravu, svíčky už jsou po celém obvodu sochy," uvedla reportérka Hospodářských novin.
"Václav Havel byl symbolem cesty ke svobodě, byl tím, kdo dokázal statečně za lidská práva bojovat za cenu osobních obětí."
"Působil jako měkký, ale rozhodně se nezlomil."
"Neuvěřitelným způsobem předával lidem naději a dokázal žít podle kréda života v pravdě."
Píseň, která se znovu objevila během sametové revoluce, opět zní pražským Václavským náměstím. "Zní všude, lidé kolem pláčou dojetím," popisuje reportérka HN. Uctít památku prvního českého prezidenta přišli lidé různého věku.
Část z nich rozvinula nad hlavami velkou českou vlajku a na závěr zazvonila klíči.
"Václav Havel byl přítelem Ameriky a nás všech, kteří usilujeme o svobodu a důstojnost. Jeho slova se budou ještě dlouho ozývat."
Americký prezident Barack Obama dnes uvedl, že jej smrt Václava Havla hluboce zarmoutila. Dodal, že stejně jako miliony ostatních lidí na světě i jeho inspirovala slova bývalého českého prezidenta a jeho schopnost vést. Šéf Bílého domu zároveň vyjádřil soustrast Havlově rodině i všem lidem v České republice.
"Jeho nenásilný odpor otřásl základy impéria, odhalil prázdnotu represivní ideologie a prokázal, že morální vůdcovství je mocnější než jakákoliv zbraň. Hrál klíčovou roli v sametové revoluci, díky které jeho lidé získali svobodu a inspirovali generace po celém světě, aby usilovali o sebeurčení a důstojnost," uvedl americký prezident v oficiálním prohlášení.
Zároveň připomenul, že Havel ztělesňoval aspirace poloviny kontinentu odříznutého železnou oponou. Bývalý prezident podle něj pomohl uvolnit proudy dějin, které vedly k sjednocené a demokratické Evropě.
"Jako miliony lidí na celém světě mne inspirovala jeho slova a schopnost vést. Bylo pro mne ctí, že jsem jako prezident mohl stát s Čechy na svobodném a pulzujícím Hradčanském náměstí," připomenul také Obama svou návštěvu v roce 2009, kdy v Praze pronesl svůj zásadní projev o jaderné bezpečnosti a také se krátce setkal s Havlem.
Lidé se z Václavského náměstí začínají přesouvat na Národní třídu, odkud pak půjdou na Kampu. Tam chtějí na počest Václava Havla zapálit vatru.
Velvyslanectví ČR v cizích zemích umožní podepsat zájemcům kondolenci k úmrtí Václava Havla. "Na zastupitelských úřadech jsou standardně kondolenční knihy a samozřejmě lidé je budou moci podepsat," poznamenal mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.
"A teď Havel. Zatraceně. Už mám dost toho, že své přátele a kamarády nacházím ve sloupcích nekrologů. Mohli by všichni, prosím, chvilku zůstat naživu?," napsal Rushdie na Twitteru.
"Měli jsme dva velké prezidenty, Masaryka a Havla, oba zůstanou nezapomenutelnými."
"Zcela mě přemohl smutek nad ztrátou mého drahého přítele a inspirativní osobnosti, prezidenta Havla. Opravdový muž. Vůdčí osobnost, myslitel, řečník, spisovatel - a tak odvážný. A zábavný a báječný. Je to strašná ztráta pro tento svět a rozhodně pro mě osobně," napsal Reed na svých oficiálních internetových stránkách.
"Pokusím si vybavit každé slovo a myšlenku tohoto ohromného muže, kterého svět, jenž zešílel, potřeboval víc než kdykoli dřív. Tak moc rád bych ho byl přivedl na současné Occupy (protestní akce Okupujte Wall Street). Obdivoval jsem ho víc, než kohokoli jiného," dodal rocker.
Přes schody před koněm, na kterém sedí sv. Václav, je natažena černá smuteční vlajka. Neustále sem přicházejí lidé a stojí frontu, aby mohli za zemřelého exprezidenta Václava Havla zapálit svíčku.
Brněnský biskup Vojtěch Cikrle uvedl, že při každém osobním setkání s Havlem si vážil jeho lidskosti a kultivovanosti. "Za Václava Havla jsem se modlil už v době totality a po celou dobu jeho veřejného působení. A modlím se za něj i dnes," dodal.
Umělecký šéf divadla Husa na provázku Vladimír Morávek ho dnes označil za Havlovo erbovní divadlo 90. let. Na provázku hráli inscenaci Pižďuchové na motivy Havlových dětských minipříběhů. "Havel pro divadlo napsal i svůj poslední dramatický text - aktovku Pět tet. Jde o volné pokračování autorovy slavné Vernisáže," uvedl Morávek. Na programu divadla kromě toho dál zůstává Havlova hra Prase a koláž z jeho děl Cirkus Havel.
"Jménem izraelské vlády i lidu bych rád vyjádřil svoji soustrast Havlově rodině a českému národu. Havel byl odvážným hlasem proti totalitarismu a inspirací pro bojovníky za svobodu po celém světě," uvedl izraelský premiér Netanjahu v kondolenci pro českou ambasádu.
"Myslím na něj také v modlitbě a prosím za to, aby tento usilovný hledač svobody, pravdy a krásy zakusil šťastné setkání s boží láskou na věčnosti. Vždyť v nejdůležitějších okamžicích novodobých dějin naší země dovedl v mnoha lidech probudit víru, že pravda a láska vítězí," řekl arcibiskup.
Pochod, který vyšel od sochy svatého Václava, je nyní na Národní třídě. U pomníku 17. listopadu, kde přibližně dvě stovky lidí stojí frontu, aby mohly zapálit svíčku, se nezastavil, ale pokračuje na Kampu.
Pochod nekolika stovek lidi ted zastavil dopravu u Narodniho divadla. Miri z Narodni tridy pres Vltavu na Ujezd. Hlavni cast pohodu nad sebou nese obri ceskou vlajku. Lide jdou v tichosti, v pruvodu jsou i maminky s kocarky. Vse doprovazi asi dvacet policistu.
Na Masarykově náměstí v Ostravě vytvořili lidé spontánně pietní místo k uctění Václava Havla.
V souvislosti se smrtí Václava Havla, pražské Divadlo Na zábradlí dnes večer zrušilo své představení. V tomto divadle exprezident začínal během šedesátých let jako kulisák a osvětlovač.
"Měl co říct i současné Evropě – jako její morální hlas,“ říká o smrti Václava Havla britský politolog a historik Timothy Garton Ash, který se s východoevropskými disidenty scházel již v osmdesátých letech a zdokumentoval pak též průběh protikomunistických revolucí.
Ash je profesorem evropských studií na Oxfordské univerzitě a badatelem Hooverova institutu na Stanfordově univerzitě. V posledním desetiletí se zabývá zejména transformací Evropy a Evropské unie.
Rozhovor si můžete přečíst v zítřejších Hospodářských novinách
Přibližně tisícovka lidí dorazila k břehu řeky Vltavy na pražské Kampě, kde pod Sovovými mlýny hoří velká vatra. "Lidé kolem ní udělali kolečko, z reproduktoru zní hudba, panuje spíš tichá, pietní atmosféra," popisuje reportérka HN.
Lidé spontánně pokračují v cestě na Pražský hrad poté, co se kdosi zeptal, zda mají ještě chuť jít dál. Reportérka HN hlásí: "Najednou se v davu ozvalo Havel na hrad!, část lidí to vzala za své a opravdu pokračuje směrem k Pražskému hradu."
Rakev s Havlovými ostatky bude už v pondělí a v úterý vystavena v Pražské křižovatce v centru metropole, na Pražském hradě bude následující dva dny. Pražská křižovatka, jak se dnes nazývá bývalý kostel sv. Anny, je duchovním střediskem, které z Havlova popudu zrekonstruovala nadace VIZE 97. Leží uvnitř bloku mezi Anenským náměstím a Liliiovou ulicí.
Věřící i nevěřící zamířili do studentského kostela Nejsv. Salvátora v Praze, kde za Václava Havla odslouží mši Tomáš Halík
Kostel se rychle zaplňuje, lavice jsou plné, lidé postávají v uličkách. V tuto chvíli je tu asi 400 lidí a přibývají další. "Je tu nezvyklé přítmí," informuje reportérka IHNED.cz
Průvod, který pokračuje k Pražskému hradu, je v Letenské ulici. "Jde asi 200 lidí, městská policie pokaždé zastaví dopravu, abychom mohli projít," hlásí redaktorka HN.
V Brně se k uctění Havlovy památky sešly stovky lidí před budovou Nejvyššího správního soudu.
Univerzitní kostel Nejsv. Salvátora naproti pražskému Karlovu mostu je zcela zaplněn lidmi. Redaktorka IHNED.cz jejich počet odhaduje na sedm stovek. "Jsou tu určitě i lidé, kteří běžně do kostela nechodí, plná je i ulička, kudy na začátku mše prochází kněz s ministranty," uvedla.
Průvod z Václavského náměstí dorazil až k Pražskému hradu. Zastavil se u sochy prezidenta Masaryka. Zhruba pět stovek lidí na počest Václava Havla tleská. Zní česká a slovenská hymna.
Organizátoři pochodu účastníkům přečetli zprávy, kdy bude Havlovo tělo vystaveno a kdy bude pohřeb, ti, kteří ještě měli v ruce svíčky je tu zanechali. Dav lidí se pomalu rozchází.
"Odešla bezesporu nejvýznamnější osobnost našich novodobých dějin. Opustil nás člověk, pro kterého vztah k vlasti nebyl prázdným pojmem," uvedl Svoboda. Na Havla vzpomíná jako na člověka "dobrého srdce a otevřené mysli".
Havel kritizoval loňskou pražskou koalici, kterou uzavřely ODS a ČSSD, tedy strany, které volby prohrály. Koaliční smlouva vynesla Svobodu do primátorského křesla.
Havel vyjádřil už po volbách v Praze přání, aby vítězná TOP 09 "provětrala" pražský magistrát. Koalice ODS a ČSSD se před několika týdny rozpadla, ODS uzavřela novou s TOP 09 - primátorem zůstal Svoboda.
"Václav Havel byl na první pohled ten nejméně pravděpodobný vůdce. Působil křehce, přesto dokázal stát za svým jako málokdo," řekl Tůma. Zůstane pro něho zosobněním vůle, hledání pravdy a morálních hodnot.
V kostele, kam dorazil tisíc lidí, vládne nezvyklé ticho. "Česká republika už nikdy nezíská takovou pozornost zahraničních médií jako nyní," řekl duchovní Tomáš Halík ve svém vystoupení.
Podle svých slov se šel podívat po Praze na místa spojená s listopadovými událostmi 1989 viděl mnoho lidí, kteří v té době ani nebyli na světě. "Jako kdyby se vše odehrávalo znovu. Václav Havel bude žít mezi námi, v nás," utěšoval návštěvníky.
„Pokud máme zákon, že TGM se zasloužil o stát, představoval bych si, že přijmeme zákon ve znění, že Václav Havel se zasloužil o svobodu,“ navrhuje vicepremiér a šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.
Alexandr Vondra navrhuje formulaci "zasloužil se o republiku".
"Všechno, co on dělal a psal, bylo pro mě výzvou k tomu, že člověk má usilovat o to, aby hájil svobodu svou a svobodu druhých. Aby byl poctivý a otevřený. Aby věřil, že vše, co si předsevzal, je uskutečnitelné. Ta výzva pro mne zůstává i dnes živá," řekl Uhde ČTK a Českému rozhlasu.
Minutou ticha, zpěvem hymny a zvoněním klíči uctili dnes lidé v Brně památku bývalého prezidenta Václava Havla. Na Moravském náměstí se ve 20:00 shromáždila podle odhadu ČTK asi tisícovka lidí. Smuteční řeč pronesl dramatik Milan Uhde, dlouholetý Havlův přítel.
Kolem fontány na Moravském náměstí, která je alegorií umírněnosti, lidé zapalovali už odpoledne svíčky. Večerní shromáždění svolali Havlovi obdivovatelé prostřednictvím sociálních sítí. Motto akce znělo "Nenechme umřít Havla v nás". Shromáždění začalo vyzváněním zvonů na věži kostela svatého Tomáše.
Po Uhdeho smutečním proslovu zazněla česká hymna a také sborová píseň Bedřicha Smetany, složená kdysi na počest Karla Havlíčka Borovského. "Sláva tobě, statný bojovníku, za bratrství, volnost, za svobodu," stojí v textu písně.
Lidé v Brně odpoledne zapalovali svíčky také u morového sloupu na centrálním náměstí Svobody. Právě prostranství kolem sloupu je obvyklým místem pietních shromáždění v Brně. Před Vánoci je však náměstí Svobody plné stánků, a tak svolavatelé přesunuli dnešní akci na Moravské náměstí. V oknech některých domů, obchodů i hostinců v Brně se dnes objevily české vlajky.
Přečtěte si názory osobností na Václava Havla:
Podle bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího silný hlas Václava Havla na podporu lidské svobody změnil osud jeho země a překročil kontinenty. "V dobách komunistického režimu v Československu se na něj pohlíželo jako na nepřítele státu kvůli tomu, že se vysmíval samolibosti represivní vlády. Nejpodvratnějším činem dramatika z Prahy bylo to, že říkal pravdu o diktatuře. A když pravda konečně zvítězila, zvolil si lid tohoto důstojného, okouzlujícího, skromného a odhodlaného muže, aby vedl jeho zemi," uvedl také Bush, podle něhož se Havel, kterého nazval svým přítelem, stal jedním z největších hrdinů svobody.
Logo někdejšího Občanského fóra (OF), které v listopadu 1989 spoluzaložil bývalý prezident Václav Havel, změnilo podobu. Jeho autor Pavel Šťastný v reakci na dnešní zprávu o Havlově úmrtí překreslil usměvavé "O" na smutné. Je to konec jedné éry, vysvětlil stručně ČTK výtvarník.
Dramatik a bývalý disident Havel byl po takzvané sametové revoluci 1989 jedním z hlavních mluvčích OF a vyjednávačů s představiteli komunistického režimu. V prosinci 1989 pak byl zvolen prezidentem a v čele Československa a poté Česka zůstal až do roku 2003.
V univerzitním kostele Nejsvětějšího Salvatora v Praze se uskuteční v úterý 20. prosince rekviem za Václava Havla. Mši bude sloužit jeho přítel, univerzitní profesor a římskokatolický kněz Tomáš Halík.
Lidé opouštějí vatru na pražské Kampě.
Čtenáři v něm najdou unikátní fotografie Havlových dvorních fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka. Také osobní vzpomínky celé řady českých i zahraničních osobností. Například Miloše Zemana, Zdeňka Tůmy nebo Timothyho Gartona Ashe.
Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo v jednom z hlavních textů vysvětluje, proč a čím byl Václav Havel důležitý nejen pro Česko, ale i pro svět.
"Nás méně statečně zahanboval, proto ho mnozí neměli rádi. Proto vzniknul termín "pravdoláskaři."
"Byl to prezident, který nepřestal mít rád legraci."
Smrt bývalého prezidenta České republiky Václava Havla přijali v Česku s bolestí, ale nikoli tragicky. Za svůj život tento neobvyklý člověk dosáhl prakticky všech cílů, které si v době svého mládí vytkl, napsal dnes v nekrologu k Havlově úmrtí komentátor ruské státní agentury RIA Novosti Dmitrij Babič.
Babič je svém textu kritizuje Havlovy vytrvale protiruské názory, které pravděpodobně nebyly vždy oprávněné. Podle Babiče se ale spíše jednalo o chybu než o vědomý omyl.
"Smrtí Václava Havla přišla Česká republika o jednoho ze svých velkých vlastenců, Francie přišla o přítele a Evropa o jednoho z jejích moudrých mužů," uvedl francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Podle francouzského prezidenta byl Havel rovněž "spisovatelem velkého talentu", jenž ztělesňoval "neúnavné nasazení pro demokracii a svobodu". "Jeho zvolení prezidentem po sametové revoluci 1989 bylo korunováním jeho života, který zcela věnoval boji proti totalitarismu," uvedl Sarkozy.
Událost zahýbala také internetovou encyklopedií Wikipedia, na jejíž české verzi se informace o Havlově smrti objevila necelou hodinu po jeho skonu - v 11:03. O 11 minut později o úmrtí informovala také anglická verze encyklopedie. Do 20:30 pak byly obě jazykové mutace řadou uživatelů aktualizovány a doplňovány o další podrobnosti; každá téměř 90krát.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist