Rodina, přátelé a známí bývalého prezidenta Václava Havla v sobotu přišli do Centra současného umění Dox v Praze, aby s někdejší hlavou státu oslavili jeho pětasedmdesátiny. Program začal ve 20:00, ale hosté přicházeli už dříve a Havlovi, který se dlouhou dobu zotavoval po nemoci, přáli především zdraví.

Soukromá oslava začala krátkými proslovy Havlovy manželky Dagmar, někdejší americké ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightové a podnikatele Zdeňka Bakaly (drží majoritní podíl ve společnosti Economia vydávající Hospodářské noviny - pozn. red.), který je spoluorganizátorem narozeninového večírku.

Promluvil také Havel: "Děkuji především vám všem, kteří jste přišli." Poté začal první hudební vstup v podání skupiny Melody Makers a Ondřeje Havelky.

V Doxu, který byl slavnostně vyzdoben svíčkami a bílými tulipány, slavili Havlovi nejbližší z rodiny, kamarádi z disentu, umělci, velvyslanci, současní i bývalí politici a další zástupci veřejného života. Nechyběli například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

"Přeju mu pevné zdraví a doufám, že vypozoruje, kolik lidí ho má rádo," řekl šéf české diplomacie Schwarzenberg.

"Já Václavovi s ohledem na to, kolik je jemu a kolik je mně, můžu přát to, co v našem věku víme, že je největší hodnotou - zdraví, štěstí a lásku. Pevně věřím, že se mu dostane i toho zdraví, nejenom toho štěstí a lásky, " řekl Rychetský.

Manželka bývalého prezidenta Václava Havla Dagmar přichází 1. října v Praze na soukromou oslavu jeho 75. narozenin.

Mezi desítkami hostů byl Havlův bratr Ivan s manželkou, dcera Dagmar Havlové Nina, architektka Eva Jiřičná, velvyslanci v USA a Británii Petr Kolář a Michael Žantovský, výtvarník David Černý, hudebník Michal Kocáb, spisovatel Ludvík Vaculík, herci Jiří Bartoška, Jiří Lábus a Oldřich Kaiser, polský disident Adam Michnik a hudebníci z kapel The Plastic People of the Universe a Garage, které na oslavě zahrály.

Havel si při chůzi pomáhal hůlkou. Někdejší hlava českého státu a světové proslulý bojovník za lidská práva se letos několik měsíců obtížně zotavoval z březnového zánětu dýchacích cest, velmi zeslábl a zhubl. Nyní je mu lépe a chystá také účast na veřejných akcích. Narozeniny slaví 5. října.