Manželé Paroubkovi se při koupi domu na řeckém ostrově Ithaka zřejmě dopustili přestupku, za který by mohli zaplatit až půlmilionovou pokutu. Deník Blesk uvádí, že Petra Paroubková předala prodávající straně asi 2,5 milionu korun v hotovosti, což zakazuje zákon EU proti praní špinavých peněz.

Petra Paroubková zveřejnila kupní smlouvu na internetu a podle Blesku z ní vyplývá, že platila v hotovosti. Podle unijního zákona je však jakákoliv hotovostní platba nad 3000 eur nelegální. Nejedná se nicméně o trestný čin, ale přestupek, za který hrozí v Česku pokuta až půl milionu korun.

"Platby proběhly bezhotovostně, jsme schopni to kdykoli doložit," zdůraznil Paroubek na tiskové konferenci, na kterou přinesl bankovní výpisy. Záležitost pokládá za účelovou štvanici. "Není pravda, že by moje žena něco vezla v igelitce," podotkl.

Paroubkovi si dvoupodlažní domek na ostrově Ithaka pořídili letos na jaře. Finance na jeho koupi a rekonstrukci blížící se pěti milionům údajně získali z prodeje svých knih. Paroubková uvedla, že prodejem 10 tisíc kusů své knihy vydělala přes milion korun a navíc měla i úspory.

Peníze z knih

"Manžel podepsal s vydavatelstvím Prostor smlouvu na čtyři miliony. Včetně autorských práv. A jenom titulu Plnou parou v politice se prodalo 40 tisíc kusů. Milion dostal jako zálohu, a to přihlásil i do majetkového přiznání politiků, a zbylé tři miliony doplatek byl letos," doplnila Paroubková.

Média již dříve informovala, že Paroubková má většinový podíl v nakladatelství Columbus a Paroubek podepsal smlouvu s vydavatelstvím Prostor na své další knihy a dostal na ně zálohu milion korun.

Média však poukazují na skutečnost, že okolnosti prodeje jsou podivné. Podle nakladatelů a knihkupců měli Paroubkovi nesrovnatelně lepší finanční podmínky než nejznámější čeští spisovatelé. V kamenných obchodech navíc zmizely maximálně stovky jejich knih.

Původní majitelé prý za polovinu dvojdomku o velikosti asi 100 metrů čtverečních chtěli asi tři miliony korun, nakonec jim podle Paroubkové zlevnili o půl milionu. "Štěstí bylo i v tom, že dům patřil více vlastníkům, kteří potřebovali peníze, a proto se domluvili na slevě," řekla Paroubková s tím, že rekonstrukce stála 92 tisíc eur (asi 2,3 milionu korun).