Nová strana Jiřího Paroubka Národní socialisté - levice 21. století (LEV 21) se v pražském Obecním domě sešla na svém ustavujícím sjezdu. Paroubek se mohl radovat z drtivé podpory, kterou mu vyjádřili delegáti sjezdu. Dostal 233 z 235 možných hlasů. Bývalý premiér neměl při volbě protikandidáta. Navíc si může vybrat místopředsedy strany, takže má jistotu, že se ve vedení strany neobjeví rebel.

"Jiří Paroubek je socialistou tělem i duší," řekl v krátkém zdůvodnění jeho nominace do čela strany předseda přípravného výboru strany LEV 21 Jaroslav Král.

Sjezd zvolil také 23členné předsednictvo strany, který navrhl její přípravný výbor. Jsou v něm mimo jiné bývalý šéf ústecké krajské sociální demokracie a podnikatel Petra Benda, někdejší radní Ústeckého kraje a podnikatel Mirko Bernas či Jaroslav Andres, který poskytl peníze na rozjezd strany. Ve vedení strany bude také Šlégr a Paroubkovi příznivci z ČSNS 2005 Stanislav Palša či Jiří Pondělíček.

Šlégr místopředsedou

Ze členů předsednictva si Paroubek jmenoval své místopředsedy. Vybral si Šlégra, Palšu a Terezu Holišíkovou. Ústředním tajemníkem strany jmenoval Andrese.

Paroubek se v projevu před delegáty sjezdu pustil i do miliardáře Andreje Babiše, který má politické ambice. Paroubek se přiznal, že chleba z Babišových pekáren mu příliš nechutná. "o je příspěvek pana Babiše lidu této země,“ narážel Paroubek na fakt, že Babiš připravuje hnutí Ano 2011, která míří do světa vysoké politiky.

Proti Paroubkově straně před Obecním domem demonstruje krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Protest chystají také Paroubkovi odpůrci z České strany národně sociální a ČSNS 2005. Nechyběly ani koláže, které poukazovaly na narcistní chování poslance Paroubka.

V obsáhlé prezentaci programu strany Parobek mimo jiné varoval před zvyšováním DPH. Jeho strana prosazuje nulovou sazbu DPH u dětského oblečení, potřeb pro děti a školních učebnic.

Někdejší premiér a bývalý šéf sociálních demokratů Paroubek na počátku října opustil po více než dvaceti letech parlamentní opoziční ČSSD, s níž se nepohodl. Následně oznámil vytvoření nové strany. Následoval ho poslanec ČSSD a bývalý hokejový reprezentant Jiří Šlégr. Další poslance zatím Paroubek do své strany nezískal.

Paroubek byl v letech 2005 až 2006 českým premiérem za ČSSD. Sociální demokraty vedl až do sněmovních voleb v roce 2010, kdy po zklamání z výsledků rezignoval.