Ve Velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích se v pátek konalo poslední rozloučení s výtvarníkem, ilustrátorem a režisérem animovaných filmů Zdeňkem Milerem, který zemřel 30. listopadu ve věku 90 let.

Smutečního obřadu se vedle rodinných příslušníků zúčastnili také Milerovi spolupracovníci, přátelé a obdivovatelé. Na poslední cestě doprovodil svého tvůrce i plyšový Krteček, nejznámější z postaviček, jež Miler vytvořil.

"Stvořil figurku laskavou, dobromyslnou, moudrou a pokornou. A takový byl i Zdeněk Miler," uvedl ve smuteční řeči Milerův přítel a spolupracovník, hudební skladatel Jaroslav Krček.

Mezi smutečními hosty byl například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, herečky Dagmar Patrasová a Chantal Poulainová, zástupci německé televize WDR a nakladatelství z Lipska a Budapešti, stejně jako vděční držitelé licencí na plyšové hračky, dětské nádobí, oblečení nebo školní pomůcky s Krtečkem.

Licence na slavnou figurku poskytoval Miler jen v případě, že výrobky byly určeny pro děti a byly kvalitní a účelné.

Krteček ve vesmíru

Do obřadní síně dorazil také ředitel Amerického centra Miroslav Konvalina. Bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v USA se podílel na tom, že se Krteček jako dvaceticentimetrová postavička letos na jaře podíval do vesmíru.

"Den před Milerovou smrtí jsem mu předal 600 dětských prací týkajících se Krtečka. Ještě si plánoval nakreslit pohádku o Krtečkovi ve vesmíru," řekl Konvalina.

Zpráva o Milerově úmrtí přišla ve chvíli, kdy jeho vnučka Karolína Milerová oznámila vznik nadace nesoucí výtvarníkovo jméno. Nadace má pomáhat dětem a podporovat jejich vzdělávání.

Režíroval i temnější filmy

Zdeněk Miler se narodil 21. února 1921 v Kladně. Vystudoval Státní grafickou školu v Praze a v roce 1938 nastoupil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Ve válečných letech byl nucen studium přerušit, stal se proto výtvarníkem v Baťových ateliérech kresleného filmu ve Zlíně.

Od roku 1945 spolupracoval s Jiřím Trnkou ve studiu Bratři v triku. Zde režíroval jak temnější animované filmy pro dospělé, tak radostné, cituplné pohádky. Těch nejznámějších – o Krtečkovi – je dnes více než padesát. Kromě toho ilustroval Miler přes čtyřicet dětských knih.

Své zakletí ve světě animovaných filmů popsal Zdeněk Miler v dokumentu Pavly Petrákové Slancové Mraky Zdeňka Milera. Název filmu odkazuje k Milerově vzpomínce na babičku, která ho přivedla k umění.

"Pojď, Zdendo, budeme se dívat na mraky. To je obrovské divadlo," říkávala prý často. Díky její fantazii vyvstávaly poté z mraků nejrůznější pohádkové postavy, od draků po princezny.

Díky fantazii Milerově vyvstaly později z prázdného papíru postavičky naprosto nové, často takové, s nimiž ani Walt Disney nepracoval. Krteček byl tou nejoriginálnější z nich.

"S tou figurkou jsem se už tak sžil, že teď dělám do jisté míry sám sebe," popisoval Zdeněk Miler svůj vztah ke Krtečkovi v dokumentu.

Hlavní hrdina Milerových dětských animovaných pohádek je populární v německy mluvících zemích, v Maďarsku, Polsku, Slovensku, Rusku, Skandinávii, Francii, Japonsku, a dokonce i v Číně. Filmů s Krtkem se jen v Česku prodalo na dva miliony kopií.