Do Prahy v pátek dopoledne přiletěl americký astronaut Andrew Feustel. Přivezl i figurku známého Krtečka českého výtvarníka Zdeňka Milera, která s ním byla nedávno v kosmu. Feustela, jehož manželka Indira má české kořeny, čeká skoro dvoutýdenní turné po českých a moravských městech.

Na ruzyňském letišti jen krátce po příletu Feustel novinářům představil speciální nehořlavou postavičku Krtka, která s ním na palubě raketoplánu Endeavour odstartovala letos 16. května do vesmíru.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Krtek si cestování užil, poznamenal astronaut. "Ale ve volném vesmíru nebyl, neměli jsme pro něj tak malý skafandr," zažertoval.

Feustelův let, označovaný americkou NASA jako mise STS-134, skončil 1. června a byl předposlední cestou amerických raketoplánů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Jejich provoz byl ukončen návratem stroje Atlantis z mise STS-135 dne 21. července.

 

Feustela s rodinou v Praze přivítal předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a americký velvyslanec Norman Eisen. Ten předal astronautovi a jeho rodině jako dárek postavičku Krtka s českou a americkou vlajkou v packách. "Děkuji," odpověděla mu Feustelova manželka Indira česky.

Podle Eisena se Feustel stane garantem programu, který připravilo americké velvyslanectví a Akademie věd za účelem vyhledávání mladých talentů české vědy. "Mladí lidé by se měli dozvědět, jak fantastická může být kariéra ve vědě a technice. Možná jednou někdo z nich zažije podobné dobrodružství jako Andrew," řekl novinářům.

Podívejte se na přílet krtečka-astronauta do Česka

Feustel bude přednášet po celé ČR

Feustela čeká přednáškové turné po sedmi českých městech, návštěvy hvězdáren i muzeí. Má v plánu i setkání s výtvarníkem Milerem, tvůrcem jeho oblíbené postavičky. Kromě Prahy zamíří do Českého Krumlova, Českých Budějovic, Pardubic, Zlína, Valašského Meziříčí a Brna.

Astronaut, jehož manželka Indira má české kořeny, se už v roce 2009 účastnil letu raketoplánu Atlantis na poslední servisní cestu k legendárnímu Hubbleovu vesmírnému teleskopu. I tehdy s sebou vezl předměty spojený se zemí původu své ženy - Písně kosmické básníka Jana Nerudy a českou vlaječku. Knihu Feustel po návratu věnoval Astronomickému ústavu a uskutečnil své první úspěšné přednáškové turné po českých a moravských městech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist