Bývalý ministr obrany Martin Barták odmítl obvinění z korupce v souvislosti s dřívějším obchodním sporem společností Tatra a Praga, který se týkal dodávky tatrovek pro českou armádu.

S tehdejším premiérem a někdejším předsedou ODS Mirkem Topolánkem údajně naopak na setkání s představiteli Tatry v USA vyjádřili znepokojení nad tím, že byl ze zakázky vyřazen český subdodavatel - Praga, a žádali kompenzaci. Hájili tak prý zájmy ČR.

Bartákův advokát Josef Monsport kritizoval postup policie a státního zastupitelství. Usnesení o zahájení trestního stíhání Bartáka je podle něj nezákonné a v nejbližší době proti němu hodlá podat stížnost.

"Já si myslím, že (obvinění) je naprosto nesmyslné, že je vykonstruované a že je účelové," řekl Barták. Upozornil, že stíhání se netýká samotné zakázky na dodávku tatrovek, kterou prý korupce "pravděpodobně" provázela, to ale ještě na ministerstvu nepůsobil.

Smlouvu na dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy korun podepsala Tatra s ministerstvem obrany v polovině prosince 2006. Praga podle ostravského státního zástupce Dušana Táborského s Tatrou spolupracovala jako subdodavatel autodílů.

Za několik měsíců ale automobilka ukončila s Pragou spolupráci kvůli údajně nekvalitním dodávkám. Praga se podle Táborského cítila ukřivděna a snažila se vrátit do hry. Po ukončení spolupráce se dodávky Tatry pro armádu začaly zadrhávat.

Řešení problémů? Za miliony dolarů

Mladá fronta Dnes loni v listopadu uvedla, že bývalý americký velvyslanec v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss a jeho kolega Duncan Sellars řekli, že v únoru 2008 po nich chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Barták miliony dolarů za vyřešení problémů mezi Tatrou a Pragou. V tomto duchu se nese i vyjádření státního zastupitelství.

"Druhá osoba", stíhaná za přijímání úplatků, je podle něho podezřelá, že se nejprve snažila za využití svého postavení ovlivňovat průběh nákupu aut od Tatry. Za to, že zajistí "odstranění obchodních potíží v souvislosti se zakázkou", pak prý požadovala po významném představiteli obchodní společnosti Tatra pět milionů dolarů.

Tlumočník Barták

Barták uvedl, že se jako člen vládní delegace 26. února 2008 zúčastnil prezentace výrobků České zbrojovky na střelnici v městě Centreville, nedaleko amerického Washingtonu. Tam prý také delegaci v čele s Topolánkem oslovili Cabaniss a Sellars. Barták expremiérovi překládal.

"Premiér Topolánek vyjádřil svoji nevoli a nesouhlas nad tím, že Tatra získala napřímo, bez jakéhokoli výběrového řízení, zakázku, slíbila, že podpoří český průmysl, a najednou z toho zmizel hlavní český subdodavatel. On tenkrát neřekl nic jiného, než abych mu přeložil větu, že je s tím nespokojen a že by bylo dobré, aby se českému subjektu vykompenzovala nějakým způsobem, formou jiné zakázky, spolupráce nebo čímkoli toto vyloučení z té zakázky," řekl Barták s tím, že Topolánek po Američanech žádal slušnost.

To, že si o úplatek neřekl, podle něho Topolánek potvrdil na policii. Expremiér policistům podle Bartáka také řekl, že setkání bylo z iniciativy zástupců Tatry, kteří se prý obávali, aby vláda firmě nevypověděla smlouvu. Ničeho nestandardního si prý nevšiml ani tehdejší velvyslanec ČR v USA Petr Kolář, který podle Bartáka u rozhovoru byl.

Na policii po třech letech

Barták se podivil nad tím, že se Cabaniss obrátil na novináře a policii až za necelé tři roky od jednání. "Já se ptám: Proč? Protože se nic nestalo a k žádné korupci nedošlo," prohlásil Barták. Zdůraznil, že na ministerstvu obrany nikdy neměl na starosti žádné nákupy.

Druhým stíhaným je podle neoficiálních informací Bartákův známý - majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž. Čelí obvinění z pokusu o podvod. Po vedoucím pracovníkovi Tatry prý i on požadoval pět milionů dolarů za to, že využije svého vlivu a zajistí odstranění "obchodních potíží" souvisejících se zakázkou. Podle státního zastupitelství ale lhal a nic ovlivnit nemohl.

Monsport řekl, že zastupuje i Smrže, s usnesením o zahájení trestního stíhání se prý ale ještě neseznámili. I v jeho případě prý počítá s podáním stížnosti proti obvinění.