Zástupci vládní koalice a ČSSD se ve středu sejdou, aby jednali o tom, v jaké podobě projde ústavní zákon o přímé volbě prezidenta sněmovnou.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se sociální demokraté pokusí ve druhém čtení k předloze doplnit své úpravy kompetencí.

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake (VV) řekla, že zbývá už jen vyřešit požadavek ČSSD, aby byli členové bankovní rady České národní banky jmenováni po souhlasu Senátu, jako to platí v současné době pro ústavní soudce.

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) by ale nebylo odpovědné v době ekonomických turbulencí dávat možnost zpochybňovat nezávislost bankovní rady a ČNB, která má ve světě dobrý zvuk.

"ČSSD má určité návrhy, které by ráda s tímto zákonem spojila. Tam jsme se ještě ve všech bodech nepřiblížili. Někde ano, ale dokud není dohodnuto vše, není dohodnuto nic," uvedl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Vedle změny ve jmenování členů bankovní rady ČSSD žádá, aby prezident měl imunitu pouze po dobu mandátu a aby kontrasignaci (spolupodpis jako předpoklad závaznosti nebo platnosti úřední listiny) premiéra či ministra spravedlnosti podléhalo rozhodnutí prezidenta ukončit trestní řízení.

V prvním případě je podle Nečase koalice připravena ČSSD vyhovět, v druhém to považuje za krajní možnost.

"Připustit debatu, kdy by změna způsobu jmenování mohla být vykládána jako cesta k politizaci výběru členů bankovní rady a ohrožení nezávislosti ČNB, bych považoval za výraz krajní nezodpovědnosti," řekl Nečas.

Premiér je přesvědčen, že všechny zodpovědné politické síly nebudou chtít podobnou diskusi vyvolat.

Už před dlouho plánovanou schůzkou premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že může jít o hledání záminek, aby přímá volba zavedena nebyla. Podle Sobotky prosazení tří "protikorupčních pojistek" urychlí proces přijetí ústavního zákona.

 

V případě, že se požadavky ČSSD do návrhu nedostanou, bude se je tam snažit prosadit sociální demokracie v Senátu, což by znamenalo přinejmenším měsíční zpoždění přijetí zákona.

Kdo se zdráhá

Zákonodárci mají přitom poslední možnost připravit přímou volbu prezidenta už pro hlasování o nástupci Václava Klause. Jeho mandát skončí začátkem roku 2013.

Sobotka zdůraznil, že ČSSD prosazuje přímou volbu už od roku 1992. Premiér Nečas před jednáním konstatoval, že pokud nebude uzavřena dohoda, strany, které dlouhodobě přímou volbu požadují, tento postoj celá léta jen hrály.

Žádnou stranu přitom nejmenoval. Prohlásil, že ODS měla k přímé volbě vždy nejzdráhavější přístup, nyní ale dohodu brzdí strany, které jí měly "plná ústa".

Poslanci by měli o předloze rozhodnout na schůzi, která začne dnes. Naplánováno je druhé i třetí čtení předlohy. Nepanuje nad ní ale shoda, pro její schválení jsou přitom nutné i hlasy opozice.

Sociální demokraté sice získali ve sněmovním ústavně-právním výboru podporu pro některé své požadavky k novele, s jinými ale neuspěli.

Předlohu jako celek nepodpořili. Nyní hovoří představitelé koaličních stran i opozice opět o možnosti kompromisu a nepředkládání ultimát.

Vláda navrhla v ústavní novele pouze změnit mechanismus výběru hlavy státu, kterého by do budoucna místo členů parlamentu mohli vybrat všichni voliči podobným systémem, jakým volí senátory.