Volby do sněmovny by aktuálně vyhrála ČSSD s 26,1 procenta, druhá ODS by získala 18,8 procenta. Podle volebního modelu, který dnes zveřejnila agentura Factum Invenio, by se do sněmovny dostalo pravděpodobně pět stran.

Například TOP 09 by volilo 16 procent lidí, což je skoro stejně jako ve volbách 2010. Většinu by však získala levice, přestože od léta oslabuje. Opoziční KSČM a ČSSD by získaly 106 mandátů.

Na rozdíl od posledních voleb by se do sněmovny nedostaly Věci veřejné, které by volilo nyní 2,5 procenta lidí. V dolní komoře parlamentu by je vystřídala strana KDU-ČSL se ziskem 5,4 procenta. Věci veřejné ztratily oproti posledním volbám 8,4 procentního bodu.

Výsledky přisuzované volebním modelem Straně zelených se dlouhodobě pohybují kolem hranice pěti procent, nyní je odhad jejího zisku procentní bod pod touto hranicí. Úspěch strany by tak zřejmě závisel na momentální situaci.

Důsledek reforem - větší šance pro levici

Při přepočtu hlasů by ČSSD zřejmě získala 68 mandátů, ODS 46 mandátů, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 40 mandátů, KSČM 38 mandátů a KDU-ČSL osm mandátů.

Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se volby do sněmovny konaly na konci listopadu 2011, současná vládní koalice by potřebnou podporu nezískala. Pravicové strany ODS a TOP 09 by dohromady získaly pouze 86 mandátů. Ani případná koalice s KDU-ČSL by s 94 mandáty neměla potřebnou většinu.

Řádné volby do sněmovny by se měly uskutečnit za více než dva roky. Vládní strany tvrdí, že propad jejich popularity v polovině volebního období je důsledkem nepopulárních reformních kroků, které připravují. Opozice naopak argumentuje tím, že vláda kvůli slábnoucí oblibě u občanů ztrácí mandát k vedení země.