Vánoce by mohly být na sněhu, sněžit má od půlky prosince. Do té doby bude v nižších polohách spíš pršet. Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ale denní teploty klesnou pod nulu jen málokdy.

Obloha zůstane po většinu prosince zatažená, v noci může přituhnout až na minus osm stupňů Celsia. Začátek prosince přinese místy mrholení nebo déšť, vláha přijde po více než měsíci velkého sucha.

Příští týden by se ke srážkám dešťovým mohl případ i sníh s deštěm, od vyšších poloh pak sněžení. Bílý poprašek ale nevydrží dlouho, denní maxima mohou začátkem příštího týdne vyšplhat až na devět stupňů, jinak se budou denní teploty pohybovat mezi jedním až sedmi stupni. Příliš se neochladí ani v noci, kdy má být mezi čtyřmi až minus dvěma stupni Celsia.

"Oblačno až zataženo, občas se sněžením nebo sněhovými přeháňkami, v nižších polohách přechodně i srážky dešťové. Postupně oblačno až polojasno, místy sněžení," hlásí meteorologové pro období od 11. do 20. prosince.

 

V neděli dorazí silný vítr

V noci z neděle na pondělí zasáhne sever a západ republiky silný vítr. Dosáhnout síly vichřice může na hřebenech hor. Varoval před tím Český hydrometeorologický ústavu (ČHMÚ). Větrno má přetrvat i přes pondělí.

"Předběžně informujeme o silném jihozápadním až západním větru, který zasáhne zejména západní polovinu ČR a severní hory v noci z neděle 4. prosince na pondělí 5. prosince a také ještě v průběhu pondělka. Zejména na horských hřebenech by měla rychlost proudění dosahovat až síly vichřice," sdělil mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

Podle Beaufortovy stupnice síly větru vichřicí označujeme proudění v rychlosti 75 až 88 kilometrů v hodině.

Mikulášská povětrná nadílka souvisí s postupem hluboké tlakové níže, jejíž střed se bude přesouvat přes Dánsko a Pobaltí k východu.

Polovina prosince bude nejchladnější

Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi nulou až šesti, postupně se přes den ochladí až na čtyři stupně pod nulou. Podle dlouhodobé předpovědi by měla být polovina prosince nejchladnějším obdobím měsíce, v noci přituhne až na minus osm stupňů.

Vánoce a Silvestr očekávají meteorologové na sněhu. "I nadále předpokládáme zimní charakter počasí, převážně velkou oblačnost, občas se srážkami, které budou většinou sněhové," uvedl ČHMÚ v předpovědi na posledních deset prosincových dní.

Není ale jisté, jak dlouho se bílá nadílka udrží, přes den by totiž měly panovat teploty až k pěti stupňům. V noci pak rtuť teploměru spadne k minus šesti stupňům.

Související