Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS) obvinil svého stranického soka a šéfa pražské ODS Borise Šťastného, že se snaží rozložit stranu.

Uvedl to v tiskovém prohlášení, které zaslal ČTK. Reaguje tak na výroky Šťastného v médiích z posledních dní.

Spory mezi Svobodou a Šťastným jsou veřejným tajemství již několik měsíců. Zostřily se poté, co Svoboda bez vědomí Šťastného uzavřel koalici na pražské radnici s TOP 09.

"Vyjádření pana Šťastného pro sobotní vydání deníku Právo a nedělní vystoupení v pořadu Otázky Václava Moravce jednoznačně svědčí o tom, že je to právě pan předseda Šťastný, kdo se snaží za každou cenu dezintegrovat pražskou ODS," uvedl Svoboda, který je zároveň prvním místopředsedou ODS v Praze.

Šťastný vyjádření Svobody odmítl. ČTK řekl, se snaží o uklidnění situace a nechce Svobodovi "házet klacky pod nohy".

"V zájmu pražské i celorepublikové ODS nabízím panu primátorovi ruku na usmířenou. Má plná podpora jemu, i přes jeho dnešní prohlášení, trvá," řekl.

V sobotním vydání deníku Právu nicméně uvedl, že měl signály o možném odchodu Svobody a jemu blízkých lidí do TOP 09. Primátor to v neděli důrazně popřel.

V pondělí konstatoval, že lidé z jeho blízkosti koaliční smlouvu podepsali na základě podpory ze svých oblastních sdružení. "I na základě této skutečnosti nechápu, co bychom já a ostatní členové pohledávali v TOP 09," poznamenal.

Svoboda dále Šťastného a jeho příznivce obvinil, že chtěl s TOP 09 vyjednávat tak, aby to "nedopadlo", a před Vánoci by pak byla obnovena staronová koalice s ČSSD. Primátorem by se prý stal opět Svoboda, byl by ale "v obklíčení jiných" lidí ve funkcích náměstků a radních.

Druhá možnost prý počítala s tím, že by se primátorem stal předseda zastupitelského klubu Rudolf Blažek.

Nečas podpořil Svobodu

Šťastný před týdnem neočekávaně navrhl vypovědět dosavadní koalici s ČSSD. O budoucí spolupráci chtěl jednat s TOP 09, oficiální jednání svolal na čtvrteční odpoledne. Svoboda jej ale předběhl a ve čtvrtek ráno překvapivě podepsal s TOP 09 koaliční smlouvu.

Nejprve jej podpořila pouze část občanských demokratů, pod tlakem okolností se k nim ale přidali i ostatní. Předseda strany Petr Nečas později připustil, že s ním Svoboda kroky konzultoval a o spolupráci mezi ODS a TOP 09 v Praze už jednal od října.