S rozpadem koalice ODS a ČSSD v Praze opustí pražský magistrát také asi pět desítek zaměstnanců, kteří působili například v sekretariátech radních a předsedů výborů za ČSSD.

Výpověď dostali přibližně hodinu poté, co zastupitelé ve čtvrtek odpoledne radní ČSSD z funkce odvolali a místo nich zvolili do vedení metropole zástupce TOP 09.

"Dostali výpověď na hodinu, už ve čtvrtek museli vyklidit kanceláře. Mrzí mě, že se nové vedení takto chová i k běžným zaměstnancům," uvedl exradní Petr Dolínek.

Tito zaměstnanci nedostanou žádné odstupné, nemají ani výpovědní lhůtu. Podle bývalého náměstka Antonína Weinerta měli totiž smlouvy vázané na mandát radních.

Po novém zaměstnání se rozhlížejí také odvolaní sociálnědemokratičtí radní a náměstci. Zatím má jasno jen bývalý náměstek Karel Březina, který se vrací do rodinné firmy.

Odvolaní radní a náměstci nemůžou počítat s žádným odstupným. Plat pobírali ode dne zvolení do dne odvolání. Ve svých funkcích byli bez několika dní rok.

Dolínek se chce věnovat rodině

Většina z nich zatím neví, co bude jejich dalším zaměstnáním. "Žádnou představu zatím nemám. Budu muset zjistit, jaké jsou možnosti," řekl bývalý radní Lukáš Kaucký (ČSSD), který před příchodem na pražský magistrát působil jako asistent europoslance.

Žádné nabídky nemá ani bývalý náměstek Antonín Weinert (ČSSD). "Zatím vyklízím kancelář," řekl Weinert, který je také členem rady v Praze 10.

Exradní Petr Dolínek (ČSSD) se chce nyní věnovat především rodině a práci v opozici. "Jsem také členem zastupitelstva Prahy 6, kde chci kolegům více pomáhat. Zatím ale nikam nenastupuji," uvedl.

Jasno o své budoucnosti má jen exnáměstek Březina. "Nastoupil jsem do rodinné firmy, ve které jsem už dříve působil," řekl Březina, kterého v pátek dopoledne Obvodní soud pro Prahu 2 nepravomocně zprostil obžaloby ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Kauza souvisela s jeho působením v dozorčích radách firem.

Koalice občanských a sociální demokratů, která vznikla po loňských podzimních volbách, se rozpadla na začátku tohoto týdne. Na nové koalici se ve čtvrtek ráno domluvila ODS s TOP 09. Už odpoledne koaliční zastupitelé odvolali z rady všechny zástupce ČSSD a navolili nové členy z TOP 09.

Související