Dětský pořad Večerníček se po 47 letech přesune počínaje Novým rokem z prvního programu České televize na ČT2. Zároveň s ním se do vysílání ČT2 přemístí celý blok dětského vysílání od sedmnácté hodiny. Důvodem je pokles sledovanosti Večerníčku, napsala dnes Mladá fronta Dnes (MfD).
Zpravodajskému pořadu Události tak bude předcházet vědomostní soutěž Taxík. ČT podle deníku chystá i další změny pořadů.
Naplnila se tak slova programového ředitele veřejnoprávní televize Milana Fridricha, která pronesl před měsícem v on-line rozhovoru pro server IHNED.cz.
Na ČT2 si Večerníček uchová svůj tradiční čas 18:45, po něm budou nově následovat další dětské seriály typu Včelka Mája. Podle MfD se jeho sledovanost snížila pod 300 tisíc diváků a prohrává souboj s dětským pásmem Animáček na TV Barrandov.
"ČT za poslední roky ztratila dvě třetiny svých dětských diváků, u některých pořadů se zájem propadl třeba ze 300 tisíc na 60 tisíc dětí," řekl deníku šéf programů České televize Milan Fridrich. Na prvním programu ČT se Večerníček vysílá od 2. ledna 1965.
Dětské diváky přetáhla Nova
Podle průzkumů sledují děti a mladí diváci hlavně televizi Nova, která si připisuje zhruba 20 procent diváků od čtyř do čtrnácti let. TV Barrandov s Animáčkem vykazuje v téže skupině jasný nárůst, už přes 18 procent. Zato někdejší bašta dětského vysílání, program ČT1, se podle MfD ocitl na 12 procentech, jen těsně před Primou, která si však další velkou skupinu teenagerů připisuje díky kanálu Cool.
Večerníček svým ústupem ze slávy táhl ke dnu i následné zpravodajské Události, uvedl deník. K těm nyní zkusí na ČT1 vydláždit cestu podvečerní vědomostní soutěž Taxík, která se upraví a rozšíří o další moderátory.
V rámci dalších plánovaných změn se příští rok už nebude vysílat pořady Pokondr live, Výletníci ani pamětnické Kolo plné hvězd. Naopak vznikne seriál pro mladé rodiny s dětmi.
"ČT není muzeum televizní tvorby, musí omladit typy pořadů i publikum. Ale cesta ke střední generaci potrvá dva roky," řekl MfD Fridrich.
Neberte nám Večerníček, vzkazují diváci ČT 1. Tradice se nesmějí měnit - čtěte ZDE
Nový programový ředitel Fridrich zvažuje přesunutí Večerníčku z ČT 1 na ČT2 - čtěte ZDE
Šéf ČT Dvořák: Klausova rozcvička na obrazovku nepatří, ukradené pero ano - čtěte ZDE
Otazník nad osudem studia v Brně
Radní ČT společně s generálním ředitelem Petrem Dvořákem budou ve středu rozhodovat o osudu nového brněnského televizního studia, které by se mělo z centra města stěhovat do nového komplexu na pozemcích v Brně-Líšni. Stavba na pozemku, který ČT odkoupila od Zetoru, by tam měla vyrůst do léta 2013 a má vyjít minimálně na 600 milionů korun. Některé odhady hovoří až o celkové ceně 750 milionů.
Na stavbu už bylo vydáno územní rozhodnutí a stavební řízení pro vydání stavebního povolení je v běhu, příští rok má ČT vypsat tendr na dodavatele stavby.
Projekt se už několikrát ocitl v ohrožení. O pozastavení projektu kvůli vysokým nákladům hlasovala v červenci Rada ČT, návrh ale neprošel. Studio v Brně se stalo i jedním z témat předvolební kampaně před volbou generálního ředitele televize. Někteří kandidáti, včetně Dvořáka uváděli, že budou požadovat analýzu nákladů projektu. Rada ČT v srpnu uvedla, že požádá dozorčí komisi, aby předložila rozbor projektu.
Sledují vaše děti večerníček? Má večerníček budoucnost? Jaké pořady pro děti by Česká televize měla vysílat? Svůj názor můžete sepsat do uvedeného okna. Vaše postřehy budeme postupně zveřejňovat níže.
Čtenáři na facebooku IHNED.cz:
Stančo D.
Tak me by hodne zajimalo,jak delali pruzkum sledovanosti u teto cilove skupiny...deti....A mimochodem,CT by nemela byt Vladimir Zelezny a s tim spojene zprofanovane kolace sledovanosti. CT podle me nechape, ze jsou nektere porady proste vic nez sledovanost a u Vecernicku to plati snad nejvic. Vecernicek muzou ostatni stanice CT jen tise zavidet. Ale nove koste asi lepe mete, ze?
Martin S.
Na ČT sleduji zprávy na ČT 24 a s dítětem Večerníček. Díky přestěhování dětských pořadů se ČT1 zbavuje posledních veřejnoprávních pořadů a je načase ji zprivatizovat. Platit poplatky na klon komerčních stanic nemá smysl...
Gita Dědková, Brno
Dobrý den, moje děti už odrostly, ale na pěkné starší Večerníčky se díváme velmi rádi, ty novější už moc ne. Přiznávám, že některé se nám zdají doslova debilní, např. ,,Králík Fiala", to je děs. Na druhou stranu když moje vnoučata přepnou na uvedený Animáček, tak jsem doslova v šoku, zvlášť dnes populární ,,Gormiti" mně vyrazily dech.Vážně si nemyslím, že plamenomet a vymývání mozků, by mělo patřit do povědomí tříletého dítěte. Je mi 43 let a chápu moderní pohádky i mnohem techničtější vyjadřování postaviček, ale co je moc....Vraťme se zase ke snění,moudrosti,míru a kráse, to je to, co dnešním světu a hlavně dětem chybí. Začněte točit zase ty krásné Večerníčky ať se na ně můžeme dívat spolu s dětmi. Ti malí je mají rádi a například Včelí medvídci a pod. jsou jim mnohem milejší, než reklamní trháci Gormiti, které chtějí jen proto, že je má jejich kamarád, ale do postýlky si vezmou Křemílka.
JFJ
Veřejnoprávní televize má holt vychovávat děti vhodnou volbou pořadů vč. tradičního Večerníčku, i za cenu nižší sledovanosti. Takhle by tam mohli vysílat kreslené porno a budou mít sledovanost jedna báseň...
Druhá věc je, že na většinu nové večerníčkovské produkce kterou teď dávají, se fakt nedá dívat..... Scénáristé píší děsné slátaniny (to je zjevně tvorba "z lidu" ala Bakaláři, prosík by toho snad nebyl schopen) a "výtvarníci" jsou zjevně nějaké psychydelické traumatizované osobnosti, výtvarné pojetí moderních českých večerníčků zažene od TV dospělého, natož děti...
U soukromé dětské TV stanice (minimax, animax, cartoon n., etc.) nelze většinou malé dítě nechat bez dozoru, aby nebyl narušen jeho vývoj - strašení, bití, nestvůry, mluva...
Petr, Praha
V současnosti to u nás doma vypadá tak, že dítě k TV v podvečer nepouštíme vůbec - kdybychom ho posadili k Večerníčku, přepne si to za chvíli na ty sr..ky na Barrandově. Animáček jsme tolerovali, dokud tam šla celkem milá klasika (šmoulové, kačeři). Na stupidní japonské střílečky žaludek nemáme. Mně se proto ta změna líbí. Pětiminutový Večerníček nemohl u dětí Animáčku konkurovat a vytvoření delšího pásma pro děti na ČT, jehož součástí se stane, pokládám za logickou reakci. Toto pásmo však nejde udržet na 1. programu, přesun na dvojku je proto rovněž v pořádku.
Mimochodem, nové Dvořákovo/Šámalovo koště mete dobře. Události začínají být mnohem zajímavější a zrušení příšerností typu Pokondr nelze nepřivítat.
Tomáš Pěnkava
Pokud zmizi reklamy a sponzori poradu a bude to jen "proste" vysilani pro deti, tak at to prestehuji, kam chteji. Chci mit klid, podivat se v klidu na pohadku. Stavajici opravdu nechapu to v kombinaci s tim, ze musim platit. Takze, kdyz uz platim, pustim detem pohadky ze satelitu, kde neni ani jedna reklama.
WK Praha
Vecernicku by prospelo, kdyby tam skutecne bezely pohadky, protoze na Animacka se posledni dobou neda divat. Masinka Tomas, Kaceri, Smoulove, Rychla rota jsou fajn, sem tam nejaka facka a bouchanec i k pohadce patri, ale Pokemoni Bakugan, Ninjago, dinomonsters a Gormiti to neni pro deti to je pro de.ily. Klidne se se synem podivam na dokument ve kterem lev sezere antilopu, protoze to je v prirode normalni ale aby se monstra mlatily to je moc. Lidem chybi valky a proto vymejsli takovyhle prisernosti.
Dušan Horák, Nížkovice
Pořady typu Večerníček jsou ty pořady kvůli kterým je ČT veřejnoprávní t.j. že koláč sledovanosti není hlavním kriteriem. Pokud se budou všechny pořady měřit uvedeným koláčem, zprivatizujme ČT, neplaťme poplatky a ČT ať se protluče jak umí (spíše neumí - protože na některé nové večerníčky se opravdu nedá dívat pak ať se nediví úbytku diváků a o pořadech např. Pokondr live se nemá ani cenu vyjadřovat). Jak si pánové z ČT představují veřejnoprávní službu ? Tak že všechny pořady které nemají dostatečnou sledovanost přesunou na ČT2 a posléze se zruší ? Veřejnoprávní služba znamená i udržet standard pořadů (teď mám na mysli dětské) a výchovu dětí kvalitou pořadů pro ně, ne pořady odsunout na ČT2.
Ludvík Engel, Lasvice
na Večerníček mám spíše nostalgické vzpomínky já a manželka. Naše děti dávají přednost Animáčku na TV Barrandov, ti starší pak Simpsonovým.
Je mi to líto, ale chápu, že doba se mění. Velmi kolísavá je pak i kvalita Večerníčků - některé se staly klasikou, ale na kolik opravdu dobrých nových Večerníčků vytvořených v posledních 5 letech si vzpomenete...?
eMan, Praha
Důvod je jednoduchý - smysl Večerníčku je v tom, že ukládá děti do postele. Na jednu stranu rodiče dávají děti do postele později a na druhou stranu se Večerníček přesouvá blíž k odpoledni.
Původně byly Události od 19:30, a Večerníček od 19:15. Pak se přesunul na 19:00 a teď už na 18:45. To je hlavním důvodem.
Pokud bude po Večerníčku následovat jakýkoliv další dětský pořad, tak je Večerníček na nic a to by byla obrovská škoda...
Jorg
Inu, ono je čím dál těžší odtrhnout 6ti letýho kluka od monitoru s Call of Duty.
Petr Kusý
Přesunutí je hloupost. Česká televize má jako jediné médium u nás věc, kterou jí všichni ostatní konkurenti můžou závidět - a to je TRADICE. A co s ní udělá? Zahodí všechno, jen aby se mohla přetahovat s Novou o prvenství ve sledovanosti. Teď Večerníček přesunou, za rok možná úplně zruší. Velká chyba. Velká!
Renata, Praha
Souhlasím s mnoha zde již uvedenými názory. Nové večerníčky opravdu většinou stojí za starou bačkoru. Animáček je veliká konkurence právě tím, že je to jeden dlouhý blok. Ale jeho obsah bych nechtěla komentovat. Přesun na ČT2 mi v zásadě nevadí, je to jedno, kde bude. Ale také se obávám, že po přesunu následuje konec, což v případě tohoto pořadu by bylo opravdu veliká škoda :-( U nás zatím funguje Večerníček - hygiena - konec Animáčku, který teď uvádí úžasné Mrňousky. A to už jsou děti docela velké (8 a 6).
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist