Ještě předtím, než premiér Petr Nečas jmenoval Martina Kubu novým ministrem průmyslu a obchodu, ohlásil poslanec ODS Michal Doktor svůj odchod ze strany.

Se jmenováním Kuby, který byl s Doktorem v jihočeské organizaci strany, nesouhlasí. Rozhodnutí Petra Nečase označil Doktor za osudově špatné. "Neotáčím se zády k celé vládě, ale s někým si spolupráci představit nedovedu," konstatoval.

Sám byl přitom jedním z kandidátů, o nichž na uvolněné místo po rezignujícím ministru Martinu Kocourkovi premiér Nečas uvažoval.

V Poslanecké sněmovně nyní bude Doktor fungovat jako nezařazený poslanec.


Proč se Michal Doktor na Nečase rozzlobil tak, že svou "modrou" knížku položil? Bude dál podporovat současnou vládní koalici? Jaké vztahy má nyní s premiérem Petrem Nečasem? A co říká poslednímu vývoji v pražské koalici?

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, sledujete situaci v pražské ODS? Je nějak podobná té, odkud pocházíte? Díky za odpověď Františka
Doktor
Není. 1)V Jč není TOP 09 etablována jako reálná politická síla. 2) Výsledky ODS jsou tam výrazně horší. ODS v Jč kraji - tady tedy myšleno na úrovni magistrátu - města ČB - zastupují lidé, kteří dostali ve volbách červenou kartu, ODS v Praze zastupují a odpovědnost nesou autentičtí vůdci.
Čtenářský dotaz
Jak hodnotíte včerejší dění na pražském magistrátě? nepřijde vám, že to je pokračování Kocourka, jen další snaha o kmotření?
Doktor
Politická reprezentace "Prahy" bude procházet velmi těžkou zkouškou, myslím, že v takové ještě nikdy nebyla. Kombinace enormního rozpočtového napětí, jak vlastních zdrojů tak navazujících zdrojů vnějších (EU) a pádu některých nositelů politické odpovědnosti.
Čtenářský dotaz
Už s vámi hovořil premiér po instalaci Kuby a vašem odchodu z ODS?
Doktor
Nikoliv.
Čtenářský dotaz
Byl jste někdy za Dlouhým U Huberta? Jaké to tam je?
Doktor
Ano byl. Chtěl jsem slyšet jasné důvody toho, proč jsem byl eskortován na sedmé nevolitelné místo v situaci, kdy jsem byl mediálně nejaktivněším poslancem ODS za Jč kraj a nositelem mnoha témat s kterými ODS kandidovala... Nemám rád popravená zvířata pověšená na zdi..
Čtenářský dotaz
Premiér Nečas tvrdil, že jste mu o chystaném odchodu z ODS neřekl. Vy jste pak na tiskové konferenci uvedl, že o tom věděl. To jsou velké rozpory. Věděl, nebo nevěděl? A pokud věděl, proč si myslíte, že premiér lhal? Pocházím z Českých Budějovic, už tam sice 20 let nežiju, ale mám pocit, že se tam nic nezměnilo. Kromě nádraží a rozkopaných ulic.
Doktor
V mé tiskové konferenci najdete odpověď a také jsem jasně řekl, že bude-li to potřeba dám k dispozici veškeré technické prostředky. Ve chvíli své odpovědi, věděl o mém rozhodnutí P.Nečas cca 19 hod. V průběhu mé tiskovky už to bylo necelých 24 hod.
Čtenářský dotaz
Jak dlouho Vám trvalo, než jste dospěl k rozhodnutí odejít z ODS? Hodiny? Dny?
Doktor
Hodiny... Musel jsem si v hlavě srovnat věci související, probrat to s rodinou a svými spolupracovníky.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, byl jste i v nějakém výboru PS? Pokud ano, budete v něm i nadále, nebo budete "jen" řadovým poslancem?
Doktor
Ještě stále jsem místopředsedou Rozpočtového výboru. O tom, co bude v tomto ohledu dál rozhodne poslanecký klub ODS, myslím, že o tom právě jedná. I jako řadový, nezařazený poslanec budu hájit stejné názory a myšlenka jako dřív.
Čtenářský dotaz
Co říkají vaši voliči v jižních Čechách na situaci v ODS? Podporují vás, nebo jste se setkal s pochopením?
Doktor
Mám stovky reakcí. V sobotu večer jsem zvládl odpovědi na SMS, e-m budeme úřadovat týdny. Setkal jsem se a setkávám s projevy výrazné a silné podpory.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Váš krok mne překvapil, máte můj respekt. Chci se zeptat zda jste Vz sám někdy byl v restauraci U Huberta a pokud ano, kolikrát (přibližně). Děkuji.
Doktor
Odpověděl jsem na druhou část vašeho dotazu při jiné příležitosti. Děkuji za sdělení v části první.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, - je podle Vás "pod" nebo "nad" střelený propočet v závěrečné zprávě NERV 09/2009,http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/dulezite-dokumenty/zaverecna-zprava-NERV.pdf, podle kterého v cenách státních zakázek infrastruktury je podíl plýtvání, korupce a zlodějen 62%?! - je tento nebo podpobný podíl i v ostatních kapitolách státních investoičních a provozních výdajů? Děkuji Vám za odpověď. Zajíček
Doktor
Spíše považuji tento odhad za horní mez, než vážený průměr. Tím ovšem nesnižuji alarmující vzkaz, který takto zní... Kontext: považte jen jak dramaticky klesala odhadovaná cena "ekontendru" ze 135 až k 55 mld. Kč. Dobrá soutěž by cenu stlačila ještě o 10 dalších.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, že jste neodešel mnohem mnohem dřív, když se valil a provaloval jeden skandál ODS za druhým. A jede to dál a dál! To jste čekal až vás naštvali, že vám nedali vysněné korýtko? To nevypadá důvěryhodně, sorry (i když slovo důvěryhodně a ODS se nedá vedle sebe napsat, roky už!)
Doktor
Půvabná otázka, kde odpověď naleznete v projevech na Kongresech ODS (www.michaldoktor.cz). Mé rozhodnutí není odvozeno z nevolby mne nýbrž z volby jednoho konkrétního. Spojil jsem s P. Nečasem a snahou o obnovu ODS posledních pět let, pan premiér si zvolil další část své cesty, já rovněž...
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Doktore, Nemáte ten pocit,že jste se zůčastnil největšího rozkrádání státu po bitvě na Bílé Hoře? Nebo jste přesvědčen o čistotě pánů Řebíčků,Kocourků,Palasů,Grossů?
Doktor
V demokracii existují instituce, mající svou jasnou roli a jasný mandát. Já nejsem soudcem, nad ty, kteří jsou nejbližšími spolupracovníky,a tam rozhoduje důvěra, kompetence, schopnost vidět souvislosti a mandát daný voliči... Protestuji proti tomu abyste dával do jedné řady Martina Kocourka s pány Jaroslavem Palasem a Stanislavem Grossem. Ti se nechali zvolit s programem sociálních demokratů aby v soukromí žili jinými ideály..
Čtenářský dotaz
Pane polanče,neuvažujete o přestupu ke SSO p.Macha?
Doktor
Dobrý den, pták z ODS patří do karantény, ale nebude tam věčně..
Čtenářský dotaz
Existuje šance, že se vrátíte do ODS? Myslíte, že funkce ministra průmyslu je natolik politická, že jí může bezchybně vykonávat atestovaný lékař? Alespoň to se snažil veřejnosti namluvit premiér.
Doktor
Mne nezajímá atestace dr. Kuby, mne zajímá politický mandát od voličů. Jeho vysvědčení a poměrně jasný voličský vzkaz je k dohledání. Petr Nečas ponese vedle výhod plynoucích z výběru i veškeré náklady, veškeré budoucí !!
Čtenářský dotaz
Dobrý den, domníváte se, že jsou čeští politici schopni bojovat účinně proti korupci? Pokud ano, jak? Myslíte, že se ODS někdy zbaví nálepky nejskorumpovanější strany v České republice? Jak se díváte na aktivity pana Babiše? Děkuji. Křivánek.
Doktor
Pan Babiš projde zkouškou, kterou musí projít každý, kdo předstoupí před lidi a žádá jejich důvěru, schopnost dostát svým slovům činy. Politici, ve svém vlastním zájmu by toho schopni být měli, jen někteří jsou ovšem limitování od počátku tím, že nejschou chopni naprosto ničeho.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak se díváte na skutečnost, že české vládě a zřejmě i ODS a zakrátkoa zřejmě i ČEZu začíná vládnout Roman Janoušek prostřednictvím Jany Nagyové (Mačiar měl mimochodem Nagyouvou Annu)?
Doktor
Už jsem odpovídal na otázku, zda jsem měl krytí od paní Nagyové,... a neměl... Odpovědnost mohou nést výhradně a jen volení zástupci. Pokud se politici neproberou ve světle budoucí odpovědnosti za současná rozhodnutí těch, kteří nejsou zvoleni, pak jdou na popravu jako ovce..
Čtenářský dotaz
Vážený pane Doktore, dovolte mi, prosím, jednu otázku. Je pro Vás odchod z ODS více újmou nebo příležitostí nových možnosti? děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den, Tomáš Pokorný
Doktor
Je pro mne rozhodnutím těžkým, ODS jsem spoluzakládal. Zda bude zároveň příležitostí, tak o tom rozhodnou jen voliči - jako kdykoliv předtím.
Čtenářský dotaz
Nezlobte se ale jste nevýslovně směšný vaším divadélkem! Označení ODS vás za ekonomického experta je jen ukázkou toho, že mafie ODS nemá slušné, vzdělané lidi, jak můžete být expert s obyčejným gymplem a bůh ví jestli s maturitou. Nebo myslíte, že vaše praxe jako pomocného dělníka je dostatčná pro funkci ministra?
Doktor
Hanko Uhlířová, vy jste si vybrala pouze jednu část mého životopisu na www.michaldoktor.cz! Vy tu trochu projektujete, což je maličko úsměvné ale máte na to plné právo. Řídil jsem firmy v období transformace, zaměstnával lidi... čtyřměsíční praxi - pomocného dělníka - řídil jsem kombajn, považuji za velmi půvabný vstup do života.
Čtenářský dotaz
Souhlasíte s názorem,že je společnost značně naštvaná a že se blíží opět revoluční změna a ne již sametová?!
Doktor
Společnost platí určitou daň za ošoupání se, za setrvačnou nebdělost.. Znáte myšlenku: daní za svobodu je každodenní bdělost? Jenže komu by se chtělo stále bdít? My lidé jsme také trochu líní, občas dáme přednost radovánkám a pohodlí.., a pka vztyčíme prst a řekneme - To oni !! Ano cítím, že tlak je obrovský, Deziluse ze zhroucení politického konceptu sjednocené evropy, vědomí promrhaných zdrojů, které mohly posloužit na úrovni národních ekonomik a přirozené soutěži, štve i mne... například.
Čtenářský dotaz
Samozřejmě jistě velmi dobře znáte celkovou situaci uvnitř celé ODS. Myslíte, že Vás budou následovat další?
Doktor
Odpustíte mi prosím, nemohu mluvit za jiné...
Čtenářský dotaz
Dobrý den, velmi si vážím Vašeho rozhodnutí odejít z ODS v dané situaci. Uvažujete o dalším působení v politice? Byla by škoda, kdybyste zcela odešel...lidi jako jste Vy ČR potřebuje, aby se začaly řešit skutečné problémy téhle země. Děkuji
Doktor
Honzo, myslím, že jsem odpověděl na stejnou otázku jinde. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Doktore. Chtěl bych Vám poděkovat za vaši práci jako poslance PČR. S vašimi ekonomickými názory nesouhlasím, ale vždy se mi zdálo, že je hájite s jistou úrovní na rozdíl třeba od pana Kalouska. Pěkný den.
Doktor
Davide, názory a postoje, soulad s rozhodnutími a schopnost je sdělit, je disciplína z níž má být politik každý den zkoušen. Myslím, že jsem ty své nechal testovat velmi často, a je řada soupeřů, kterých si vážím. Děkuji Vám za sportovní přístup.
Čtenářský dotaz
Michale, je škoda, že odcházíte....tohle celé je špatně a premier to takhle tak asi ani nechtěl... je to prostě jen škoda....
Doktor
Neodcházím. Politik hájí myšlenky, já budu hájit stále stejné.
Čtenářský dotaz
Ahoj, kdysi jsem tě považoval za milého příjemného kluka, třeba při potápění na Bolíkově. Co se změní v charakteru člověka když usedne v poslanecké sněmovně a proč? Nechápal jsem to absolutní zblbnutí už když jsem tě viděl pobíhat kdysi kolem Klause na třeboňském náměstí...
Doktor
Na Třeboňském náměstí mne Klaus "vydusil" 20 minutovou řečí k zaplněnému náměstí. To byla dobrá zkouška... Dál se Ivane potápím, dál se stejnou partou, dál o prázdninách vyvařuji šedesátce lidí a spíme pod stanem, dál trénuji o sobotách v bazénu a cvičím malé potápky... Poslanecká sněmovna je místo jako každé jiné, co to tu plácáš? Každý den máme právo volby, každá volba je jen zkouška.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Doktore. Chtěl bych vám poděkovaz za vaši práci poslance parlamentu ČR. S vašimi ekonomickými názory nesouhlasím, ale vždy jste při jejich obhajobě měl úroveň, na rozdíl od pana Kalouska. Pěkný den.
Doktor
Děkuji, já budu stále stejný... Občas tedy i protivný. :-)
Čtenářský dotaz
Všem nám je jasné,že v Jihoč.kraji vládne kmotrovská partička bez rozdílů stran vedená Dlouhým.Je tak řízen i hejtman Zimola.Jmenování ředitelem NP Šumava Stráského potvrdil Chalupa,že je i on řízen podobně.Myslíte si,že je normální dosazovat do funkcí odborně negramotné lidi? Mám na mysli Kuba,Stráský,Dobeš,Jankovský,Vondra atd ?
Doktor
Demokracie může ve své velikosti a určité neobratnosti dovolit, aby byl zvolen či dosazen i "cvičený orangutan", její skutečné kouzlo a význam spočívá ve schopnosti rychle jej poslat zpět do ZOO. Druhým postulátem demokracie je respekt ke svobodě, k názoru druhého a svoboda slova. Pánové Stráský i Vondra, si zaslouží respekt.
Čtenářský dotaz
Proč si vláda ČR od června 2010 nepohlídala kauzu Mostecké uhelné společnosti? Vždyť měla vynikající příležitost nahlížet do spisu švýcarské prokuratury a být učastníkem řízení. Švýcarsko navzdory tvrzení ministra Kalouska nikdy nepožadovalo a nevznášelo žádnou podmínku týkající se evidence dluhu v ČR či nějakých podkladů o spáchání trestného činu. Švýcarská strana naopak výslovně upozorňovala, že v případě, že se připojíme k takovému řízení, budeme mít přístup k celému trestnímu spisu, což nám ex-post umožní přesné odůvodnění našeho nároku a vyčíslení škody. Není to nakonec tak, že v této kauze jedou vedle křišťálově čistého Standy Grosse i mafiáni z ODS a od lidovců, kteří jsou v současné době překabátění do TOP09?
Doktor
Detaily k té věci studuji. Obávám se, že nebude jednoduché říci, že jedno jediné místo je odpovědné za nepřihlášení se... Na obdobnou situaci jsem jako zpravodaj zákona, kterým se ČR přihlásila k mezinárodní pomoci při vymahání pohledávek upozorňoval cca před 3. týdny.
Čtenářský dotaz
Myslíte, že je v této vládě někdo slušný a poctivý? Já vím, že nesouhlasíte s volbou pana Kuby do funkce a doufám, že to není z Vaší strany jen uražená ješitnost. Už nevěřím, že bude ve vládě někdo, kdo není zkorumpovaný a kdo ke svému majetku přišel podvody a okradením spoluobčanů.
Doktor
Pokud bych nabyl dojmu, že vláda nerozhoduje ve prospěch země, zvýšení naší národní - tedy i fiskální bezpečnosti, přestanu ji podporovat.
Čtenářský dotaz
Jste si vědom toho, že jste se politicky pohřbil, poněvadž u nás vládne akorát stranický aparát jedno jaké barvy? Připravil jste rodinu o plat jaký již neseženete a sebe o pocit potřebnosti pro společnost, což je možná výhra a určitě lepší než ty papírky.
Doktor
Tuším, že na stole vám stojí křišťálová koule, kterou mnozí shánějí. Přeji vám dobrý výdělek a odvahu se příště podepsat...
Čtenářský dotaz
Půjdete do byznysu nebo zůstanete v politice po konci mandátu? A jaké jsou podle V8s správné motivace pro lidi vstupující do politiky?
Doktor
Každý, myslím, vstupuje s motivy částečně vlastními a částečně společnými s těmi, kteří jsou na stejné lodi. Vy máte jako volič pečlivě a tvrdě zkoušet, zda převažují ty motivy, které 1) korelují s vašimi, 2) jsou v souladu s Ústavou země a jejím prospěchem. Na první část otázky jsem již odpověděl jinde.
Čtenářský dotaz
jak chcete bojovat s korupcí, když na úplatcích je založena politika EU viz. dotace do zemědělství, uplácíme zemědělce, aby nic nepěstovali a nadnárodní korporace nás krmí svinstvem ukradeným v maroku egyptě indii a pod.plným pesticidů a kdoví čeho ještě, je to likvidace trhu a vy jim to umožňujete za mrzkej peníz jejich 90% zisky
Doktor
Dotace nejsou úplatky, pakliže jsou rozdělovány podle veřejností kontrolovatelného klíče. Tím je ovšem neobhajuji jako celek. EU - její politický koncept, přeci byl založen na přerozdělování odněkud - někam. Proto také ti slabší od počátku kalkulovali s tím, že si pomohou ze zdrojů silnějších a s vlastní kondicí nic nedělali. Dotace za "neoseješ" je v rozporu se základy naší civilizace.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, myslíte si pane poslanče, že je možné dál pokračovat v naprosto asociální politice tzv.podivných reforem koaliční vlády až do úplného konce. Doporučuji Vám si zajít mezi obyčejné občany u nás na Vysočině, jaký mají názor na celou,, protikorupční politiku,, vlády a neustálé skandály kostlivců vypadajících ze skříni celé té podivné směsi vašich stranických a vládních kolegů. Obávám se, že čas vládnutí Vám dávno vypršel.
Doktor
Váš pocit, je ovlivněn subjektivní zkušeností. Neříkám, že ve svém místě, prostoru není pravdivý, a neposmívám se v dalším. ČR je jednou z nejrovnostářštějších zemí EU. Jsme více skandinávií než sousedním německem. To prosím plyne z makroindikátorů za celou ČR. Je však pravda, že na relativně malou zemi tu máme velké regionální rozdíly.
Čtenářský dotaz
V jedné vaší odpovědi odmítáte dávat do jedné řadě zloděje z ČSSD se zloději z ODS a mluvíte o politických či ideologických ideálech. Jaký je rozdíl mezi člověkem, který něco odkloní s tím, který něco vytuneluje?
Doktor
Nevím, a Vy rovněž, zda peníze kolegy Kocourka byli příjmem z období před, či z doby trvání manžeství... bez tohoto poznání se stavíte do role lidového soudu... Já toto odmítám.
Čtenářský dotaz
Děkuji za odpověď a výhradu proti srovnávání pana Kocourka s pány Grossem a Palasem (pana Řebíčka jste decentně pominul).Nicméně politik ,který se nestydí zatajit finannce před vlastními dětmi je věrohodný asi jako Al Capone. Dovolím si položit ještě jeden dotaz. V zahraničí díky politice ODS ,ČSSD,TOP 009,VV nám dali nálepku "partokracie" a korupčnický stát.Jste hrdý budování této společnosti?
Doktor
Odpověď viz předchozí.
Čtenářský dotaz
Přeju hezký den a gratulace k prozření. Jen jedno: Od mámy a mafie se neutíká. Tak Good luck.
Doktor
.... a sakra..
Čtenářský dotaz
Vazeny pane, aby bylo jasno, pro mne zustavate byvalym clenem zlocinecke organizace. Byl jste jejim clenem po celou dobu, kdy tato zlocinecka organizace masivne rozkradala majetek ceskeho statu,a to ruznymi formami. Vase opusteni ODS je pro mne stejne, jako kdyz po roce 1989 komunisti houfne opousteli rodnou stranu. Vy uz dozivotne ponesete nalepku "byvaleho" clena ODS. Mate komentar?
Doktor
... té nálepky, se ani nebudu zříkat ... asi jsem Vás nepotěšil.
Čtenářský dotaz
Jak vidíte budoucnost ODS v roce 2021?
Doktor
Kdybych viděl tak daleko, nebavil by mne život.
Čtenářský dotaz
Dobry den, jsem rad za vase politicke gesto. Neni to vsak tak, ze prave vasim zvolenim ministrem by "polibila" premiera chobotnice, protoze by si postval kmotry z jihu? Takto ma i premier kryti. Souhlasite, ze namisto ministrovani pro lid jde ODS Zvolenim Kuby jen o zajisteni si vlivu pro rozdelovani penez na dostavbu Temelina?
Doktor
Ano, ano. I polibky jsou jistě různého druhu. Ti "naši" kluci, tedy ti - co jsou z rodiny, se při setkání také líbají...
Čtenářský dotaz
Ahoj Michale, nemyslíš, že po tvém přístupu mj. k poslední volební kampani by k tomuto muselo tak jako tak dojít ?
Doktor
Volební kampaň ve prospěch ODS? Celých 9,4% preferenčních hlasů pro ODS? Volební témata ve prospěch ODS? Nebo stovky soubojů v médiích v dresu ODS? .... Kájo?
Související