Jím vedená katedra kybernetiky na pražské ČVUT je příkladem toho, jak úspěšná může být spolupráce firem a univerzit. Stačí zmínit jména „klientů“ – Google, Samsung, Toyota či mladoboleslavská Škodovka. Nebo americká NASA.

Vladimír Mařík (na snímku) se o lepší propojení výzkumu a byznysu zasazuje dlouhodobě, i jako člen poroty soutěže Česká inovace, která má tento týden uzávěrku přihlášek. „V Česku je to hodně o kontaktech,“ říká v rozhovoru pro HN.

ČVUT je úzkou spoluprací s byznysem známá. V jakých oborech jste nejaktivnější?

Vladimír MaříkNejčastěji spolupracujeme s automobilovým průmyslem, například se Škodou Auto nebo s Toyotou. Přispíváme především řešením úloh počítačového vidění či diagnostiky. V podstatě se podílíme na uskutečňování vize automobilu budoucnosti jako autonomního robota na čtyřech kolech. Řidiči bude svěřováno míň a míň úloh. Do budoucna by to mělo hlásit „pozor, před tebou je auto“, „pozor, tady třicítka“, za deště by mu to mělo pomáhat rozlišovat značky.

Druhou oblastí, které se věnujeme, jsou biomedicínské aplikace, spolupracujeme s jedenácti klinikami v Česku na vývoji nových softwarů. Zvláštní pozornost věnujeme asistivním technologiím. Například firma Medicton, kterou založili naši absolventi, se zabývá vývojem přístrojů pro řízení počítače pomocí očí.

Na ČVUT jsou ale i pracoviště, která dělají pro americkou vládu. Týká se to i vaší katedry?

Ano, NASA nás s prvním projektem oslovila před sedmi lety. Před dvěma lety pak na katedře kybernetiky pobýval pan Hary Svenson, manažer velkého softwarového týmu NASA, který se zajímal o náš systém AgentFly pro bezkolizní řízení provozu bezpilotních prostředků. V současné době je tým Tomáše Pajdly zapojen do většího mezinárodního výzkumného projektu zaměřeného na řízení vozítka na Marsu a sběr informací z něj.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.