Přírodní vědy, a zejména chemie, jsou společným jmenovatelem všech studentských prací oceněných v letošním ročníku soutěže České hlavičky.
Středoškoláci například hledali nejzdravější odrůdu meruněk a na vysoké úrovni zkoumali geny i molekuly. Nejvíce úspěchů si připsalo gymnázium v Brně-Řečkovicích, na které putují dvě z pěti ocenění.
České hlavičky jsou mladší obdobou prestižní ceny Česká hlava pro špičkové vědce. Cílem je popularizace vědy a podpora nadějných středoškoláků, jejichž výzkumy mnohdy předčí některé vysokoškolské diplomové práce. Tentokrát své práce přihlásilo na 60 studentů, což je srovnatelné s minulými ročníky.
Meruňky se staly předmětem výzkumu Petra Pokory z řečkovického gymnázia. Provedl chemickou analýzu 243 odrůd meruněk, u nichž zjišťoval obsah antioxidantů, tedy látek s největším zdravotním přínosem pro člověka. Podle jeho žebříčku je nejzdravější odrůda Dolgocvetna.
Úspěch už v 7. třídě
Benjamínkem mezi laureáty je letos třináctiletý Martin Kloz z Pardubic. "Podařilo se mu vytvořit krystaly kamence bez přebytečné vody," uvedl jednatel společnosti Česká hlava Stanislav Štěpánek.
Kloz by se chtěl v budoucnu věnovat anorganické chemii, která je už nyní jeho koníčkem. Ve škole ji přitom zatím nemá jako předmět. "Začíná nám až v osmé třídě," posteskl si nynější sedmák.
Eliška Zlámalová z pražského Gymnázia Nad Štolou uspěla s prací o metodě pro monitorování molekulární podstaty vzniku závislosti na drogách. Konkrétně se zabývala změnami v mozku dětí, jejichž matky byly v těhotenství závislé na pervitinu.
Díky vztahům její domovské školy s Vysokou školou chemicko-technologickou se mohla účastnit práce týmu skutečných expertů. "Věda, a především biologie a chemie, mě vždy zajímala a fascinovala. Proto jsem se chtěla dozvědět i něco navíc a na vlastní kůži si vyzkoušet, jaké to je, účastnit se opravdové vědecké práce," uvedla Zlámalová.
Mezinárodní ocenění
Další ocenění získal Jan Šťourač z Brna-Řečkovic, jenž naprogramoval vylepšenou verzi programu využitelného v proteinovém inženýrství i biomedicínském výzkumu.
Oceněná studentka Hana Sedláčková uspěla s výzkumem molekulární podstaty Rothmund-Thomsonova syndromu. Zabývala se biologickou úlohou proteinu, který je pro syndrom určující. "Pokud se nám podaří objasnit tuto úlohu, můžeme začít přemýšlet o efektivní léčbě," uvedla Sedláčková. Práci psala ještě na hodonínském gymnáziu, nyní už studuje biochemii na Masarykově univerzitě.
Soutěž České hlavičky existuje pátým rokem. Laureáti dosáhli řady dalších úspěchů a ocenění. Loňský vítěz Filip Naiser získal za svůj software k ovládání počítače pohybem očí druhou cenu na mezinárodním klání vědeckých nadějí Intel ISEF v Los Angeles.
Ve stejné soutěži se na čtvrtém místě umístil Čech Tomáš Svoboda se svým funkčním prototypem přenosného rentgenu a CT skeneru.
Českou Nobelovu cenu získal kardiolog Widimský. Vláda ocenila jeho léčbu infarktu – čtěte ZDE
Mladý programátor naučil počítač číst noty a získal vědeckou cenu – čtěte ZDE
Českou "Nobelovku" získal znalec retrovirů. Z té pravé se radovat nemohl – čtěte ZDE
Grygar odmítl cenu vládní rady pro výzkum a vývoj. Orgán podle něj ohrožuje vědu – čtěte ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist