Česká strana národně socialistická (ČSNS 2005) souhlasila s tím, že se sloučí s novým politickým subjektem Jiřího Paroubka, někdejšího předsedy ČSSD. Fúze ČSNS 2005 a Národních socialistů - levice 21. století (LEV 21) by měla být dokončena za dva týdny na zasedání LEV 21.

Spojené straně by měl šéfovat Paroubek. Na sjezdu ČSNS 2005 se v sobotu pro tento postup, který znamená faktický konec této strany, vyslovila většina delegátů.

Se sloučením nesouhlasí sesazený předseda ČSNS 2005 a vyloučený Karel Janko a dalších několik členů. Janko který hovoří o krádeži strany Jiřím Paroubkem, se v sobotu pokoušel na sjezdu neparlamentní strany promluvit, ovšem vedení mu to neumožnilo. Zavolalo na něj policii a nechalo ho vyvést.

"Bývalý bratr Janko nebyl pozvaný na sjezd, protože není členem naší strany," řekl nově zvolený předseda strany Stanislav Palša, který byl předtím pověřen vedením. Janko naopak tvrdí, že jeho vyloučení ze strany neplatí.

"Dnešní sloučení znamená, že strana ČSNS 2005 by měla ze zákona zaniknout," podotkl Janko. Paroubek se podle Janka "potřebuje se svojí špínou schovat za čistou stranu". Míní, že sloučení "až nápadně připomíná slučovací sjezd KSČ a ČSSD v roce 1948".

Podle Palši mají ČSNS 2005 a lidé kolem Paroubkovy strany stejné cíle. "Mým úkolem bude přivést stranu do slučovacího sjezdu, který se bude konat 26. listopadu, a též zabezpečit přeregistrování veškerých našich stávajících členů, kteří vyjádřili souhlas se sloučením," uvedl Palša.

"Jednotliví členové té strany budou mít šanci vstoupit do strany LEV 21, pokud se ztotožní s programem a se stanovami," řekl Paroubek v České televizi. Podle něj měl Janko od lidí ze severočeské ČSSD zadání, jak jeho projekt torpédovat. "Myslím, že mi zbývá jenom ho litovat," řekl.

"Strana zaniká, myšlenka žije. Jiří Paroubek ale určitě není jejím nositelem," reagoval naopak na rozhodnutí sjezdu o sloučení Janko.

ČSSD: Alternativa jsme my

Někdejší premiér a bývalý šéf sociálních demokratů Paroubek vyjednává o spolupráci s ČSNS 2005 od letošního jara. Na počátku října Paroubek vystoupil z parlamentní opoziční ČSSD, s níž se nepohodl, a oznámil vytvoření nové strany.

Paroubek je přesvědčen, že sloučením stran může využít řady talentovaných lidí, kteří v ČSNS 2005 jsou. ČSNS 2005 má asi 300 členů a sympatizantů.

Bývalý předseda Janko není jediným, komu se chystaná fúze nelíbí. Proti jsou i někteří další členové strany, které v sobotu ČTK oslovila. Zřejmě jsou ale v menšině.

Význam sloučení ČSNS 2005 s novou stranou Jiřího Paroubka v sobotu bagatelizoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Hlavní alternativní roli podle něj bude hrát ČSSD.

"Pokud jde o různé marginální politické subjekty, myslím si, že nesehrají žádnou důležitou roli, pokud jde o prosazení změn v naší zemi," řekl Sobotka novinářům na programové konferenci své strany.

"Máme jistou skepsi vůči politickým projektům, které začínají velmi bombasticky, obrovskými sliby a rozdáváním velké naděje, a potom končí v podobných křečích korupce a střetu zájmů, jako skončila strana Věci veřejné," dodal.