Po více než deseti letech vypoví Praha smlouvu o pronájmu ostrova Štvanice se společností Meridianspa. Původně obě strany uzavřely smlouvu na 88 let. Jenže firma, která měla ostrov regenerovat, s pracemi ještě nezačala.

Společnost chtěla na ostrově původně vybudovat sportoviště a wellness centrum. Praha se ale rozhodla, že si ostrov zvelebí sama. Rozhodnutí kritizuje sdružení Acta non verba. Obává se, že firma Prahu zažaluje a vysoudí desítky až stovky milionů korun.

V pracích na Štvanici bránily Meridianspa soudní spory o pronájem zimního stadionu mezi městem a jiným soukromníkem.

Stadion za posledních několik let velmi zchátral, na začátku roku se v něm propadla střecha. Poté byl uzavřen a v květnu zbourán, což vyvolalo silnou kritiku, například i Národního památkového ústavu.

Vedení města se následně rozhodlo, že ostrov opraví samo a na místě zbouraného stadionu v zimě zřídí dočasné kluziště.

Radní Aleksandra Udženija (ODS) dostala za úkol do konce října domluvit podmínky, za kterých bude firma ochotna odstoupit od smlouvy.

Jednání podle radní vypadala slibně, firma již na začátku září předběžně souhlasila s tím, že je ochotna smlouvu na revitalizaci ostrova zrušit.

Úterní rozhodnutí rady se nezamlouvá šéfovi organizace Acta non verba Vojtěchu Razimovi, který dění kolem Štvanice dlouhodobě sleduje.

"Zaplatili jsme za demolici, nyní zaplatíme řádově desítky nebo spíše stovky milionů korun na penalizaci," řekl Razim.

K takovému řešení podle něho kauza od počátku směřovala. Poznamenal, že magistrát odmítl sdružení poskytnout nájemní smlouvu.

Domnívá se, že důvodem je to, že obsahuje ustanovení o výši pokuty v případě odstoupení od smlouvy.

Na stadionu vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa v hokeji, a to v letech 1933, 1938, 1947 a 1959.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist