Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) nestačí prostředky schválené v letošním rozpočtu na výplatu penzí. Chybí mu na ně 4,4 miliardy korun.

Důvodem je podle ministerstva vysoký počet žádostí o předčasný důchod. MPSV chce proto na penze převést například část peněz určených na podpory v nezaměstnanosti.

Vyplývá to z předkládací zprávy k žádosti o povolení změny rozpočtovému výboru sněmovny, kterou bude ve středu projednávat vláda.

Schválený rozpočet podle zprávy počítal s výdaji na dávky důchodového pojištění ve výši 354,7 miliardy korun, ministerstvo je nyní odhaduje na 359,1 miliardy korun. Odhad zahrnuje zálohu poskytnutou v prosinci České poště na výplatu prvních důchodů v měsíci lednu 2012.

"K nárůstu výdajů na dávky důchodového pojištění došlo v souvislosti se změnou právního stavu od 30. září 2011," uvádí ministerstvo v předkládací zprávě. Od tohoto data platí nový způsob výpočtu starobního důchodu, který je sice výhodnější pro lidi s vysokými přijmy, ale méně výhodný pro ty se středními příjmy.

Předčasné odchody do penze

Mnozí pojištěnci proto podle MPSV volili cestu předčasného důchodu za podmínek platných před změnami. Tím se zvýšil počet vyplácených důchodů. Například v září 2011 si lidé podali 9 600 žádostí o předčasnou penzi, což je o 6300 žádostí více než v září 2010. Vysoké meziroční nárůsty byly i v dalších měsících tohoto roku.

Finanční prostředky na krytí nárůstu lze podle ministerstva částečně zajistit přesunem částky 3,1 miliardy korun z prostředků určených na podpory v nezaměstnanosti. Schválený rozpočet na ně totiž činí 14,3 miliardy korun, podle ministerstva ale tak vysoké nebudou.

Další peníze na dávky důchodového pojištění bude chtít resort po ministerstvu financí.

"Žádost o povolení rozpočtového opatření je z pohledu státního rozpočtu rozpočtově neutrální, neboť nemá dopad na saldo státního rozpočtu," uvedlo MPSV.

Související