Premiér Petr Nečas (ODS) bude tento týden rozhodovat o osudu dalšího stranického ministra. Šéf průmyslu a obchodu Martin Kocourek mu musí už podruhé vysvětlit podezřelou finanční transakci, kterou před několika lety provedla Kocourkova matka.

Pokud to neučiní, Nečas pravděpodobně Kocourka odvolá. Po Drobilovi a Fuksovi by to byl už třetí ministr ODS, který "nepřežil" vládu Nečasova kabinetu.

Tlak na premiéra vyvíjejí i koaliční Věci veřejné, které chtějí o minulosti Kocourkovy rodiny jednat na středeční schůzce K9.

"Nechci to hrotit, ale ve středu budeme říkat toto stanovisko: Ministr, který je podezřelý z nelegálního získání peněz, nemůže být ve vládě, která si chce říkat protikorupční," řekl předseda VV Radek John.

Občanští demokraté Kocourkův osud nechávají v rukou premiéra.

Kocourek už po páteční schůzce s Nečasem řekl, že ho premiér nepochválil. "Uvidíme, jaké to bude mít následky," poznamenal. Kauzu označil za "několik let starou záležitost".

Páteční Mladá fronta Dnes (MfD) informovala o tom, že matce ministra průmyslu v roce 2008 zobchodovala společnost Key Investments (KI) 16 milionů korun. Podle dokumentů, které má MfD k dispozici, uzavřela Kocourková smlouvu s Key Investments 3. března 2008.

O týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy v hodnotě 16 milionů korun. Byly to neveřejně obchodovatelné cenné papíry, do nichž investoval peníze klientů výhradně KI: dluhopisy E Side Property, Sincomu a ústecké firmy Via Chem Group.

Pokyn k jejich prodeji dala pak Kocourková po třech měsících. Za další měsíc odešla hotovost 16,14 milionu korun na její účet u UniCredit Bank, uvádí deník.

Kocourkovi jde o křeslo. Nečas žádá vysvětlení, kde jeho matka vzala miliony - čtěte ZDE

Nečas se zbavil ministra Fuksy. Vyřizují si spory uvnitř ODS, tvrdí Kalousek - čtěte ZD

Bárta, obálky a účetnictví. 5 otázek, na které konference VV neodpoví - čtěte ZDE

Nečas už odvolal z vlády dva ministry své strany - Pavla Drobila z funkce ministra životního prostředí a Ivana Fuksu z ministerstva zemědělství. Při nedávném Fuksově odvolání přitom premiér překvapil rychlostí, s jakou ho zbavil vedení úřadu.Od té doby se kvůli vnitrostranickým neshodám spekulovalo také o odchodu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).

Kocourek nicméně zatím platil spíše za bezproblémového člena Nečasova kabinetu.

Ministr Vondra kvůli kauze Promopro neodstoupí. Nečas se ho zastal z Bruselu - čtěte ZDE

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist