Vládní koalice prosadila jednání sněmovny o reformních zákonech do noci a o nadcházejícím víkendu. Reagovala tak na záměr opozice jednání protahovat obstrukcemi.

První vlaštovku vyslal Jeroným Tejc (ČSSD), když ve dvacetiminutovém projevu navrhl pevně stanovit termíny projednávání zbývajících bodů schůze, a to ve dvou variantách. Opětovné schvalování reformních zákonů navrhl zařadit na pátek nebo na středu odpoledne.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura také úspěšně navrhl omezit řečnickou lhůtu na deset minut, přičemž každý poslanec by se směl vyslovit pouze dvakrát k danému tématu.

"Kdo neumí za 20 minut říct, co chce, tak už mu ani 21. minuta nestačí," uvedl Stanjura. Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik to označil za "pokus zavřít opozici hubu". Protahování schůze na víkend podle něho "nemá v tomto ctihodném sále obdoby".

Vládní poslanci podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky schválili "zmatečné usnesení", protože podle dikce zákona je nutné omezit délku řečnické doby vždy u konkrétního bodu. Stanjura opáčil, že si koalice toho je vědoma a že tak bude postupovat u každého zákona.

ČSSD podepisuje petici

Podle Sobotky jsou obstrukce ligitimním nástrojem parlamentní politiky, sněmovna však schválila omezení řečnické lhůty na deset minut.

Sociální demokracie spustila kvůli odporu vůči vládním reformám na sedmdesáti místech v republice petici. Jedním z bodů petice je vyjádření nesouhlasu s vládním návrhem důchodové reformy, který je podle textu spojený s riskantním vyvedením peněz ze státního průběžného systému do soukromých fondů.

Druhým bodem je nesouhlas s politikou reforem "pro nejbohatší", zvyšováním DPH a zdražením zdravotní péče. Třetím bodem je požadavek, aby Nečasova vláda podala demisi.