Obyvatelé čtrnáctitisícové Krupky na Teplicku už znají jméno nového starosty. Po téměř roce byl do čela města zvolen dosavadní místostarosta Zdeněk Matouš (nez., zvolen za ČSNS 2005 a NK-Šance pro město).

Matouš je opozicí spojován s kupčením s hlasy, kvůli němuž se volby v v Krupce dvakrát opakovaly. Sám se však od podezření distancoval.

Současnou koalici tvoří všechna uskupení s výjimkou Zdravé Krupky a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Místostarostou se stal komunista Jaroslav Dubský, pro něhož hlasovali i zástupci čtyř dalších stran včetně ODS a ČSSD. Povolební vyjednávání byla velmi hektická.

Těsně před verdiktem soudu se všechny ostatní strany distancovaly od Zdravé Krupky a naznačily tím, jaká koalice se zřejmě zrodí. Zdravá Krupka proti kupčení s hlasy vystupovala nejhlasitěji a během povolebních vyjednávání se ocitla v izolaci.

Podle opozice se Matouš drží u moci proto, aby mohl maskovat údajné podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany. Matouš i ve vztahu k dřívějším podezřením pochybení odmítá.

Volby natřikrát

Podezření z kupčení s hlasy provázelo všechny volby. Loni v říjnu se na parkovišti na sídlišti Horní Maršov srotilo několik desítek Romů, kterým neznámí lidé rozdávali vyplněné hlasovací lístky a vozili je do volebních místností. Soud původně volby posvětil, po úspěšné ústavní stížnosti ale změnil názor a zneplatnil je.

Zneplatnění výsledků následovalo i po druhých volbách, které také provázely různé signály o kupčení.

Volby v Krupce na Teplicku se budou opakovat. Kvůli kupčení s hlasy - čtěte ZDE

Ústavní soud projedná spory kolem voleb v Krupce ještě před opakovaným hlasováním - čtěte ZDE

Napotřetí soud výsledky uznal, přestože nevládní organizace Transparency International pořídila nahrávku, na níž hovoří figurant s mužem, který prý kupčení organizoval a mimo jiné potvrdil, že si jej najal Matouš. Soud označil nahrávku za málo průkaznou a nechal tak vzniknout koalici, která povede město.

Za kupčení s hlasy vězení

Ve všech třech případech měli být voliči nakupování za 300 korun na hlavu; při zhruba třicetiprocentní účasti by tedy "nakoupení" všech 4000 voličů stálo asi 1,2 milionu korun.

Právě kupčení s hlasy v Krupce vedlo ministerstvo spravedlnosti k vypracování návrhu novely, podle níž bude takové jednání trestné. Za ovlivňování voleb pomocí nakupování hlasů bude hrozit až tříleté vězení.

Novelu přijali poslanci i senátoři a čeká jen na podpis prezidenta.