Krajský soud v Ústí zamítl návrh na neplatnost potřetí opakovaných komunálních voleb v Krupce na Teplicku. Zamítl také návrh na opakování hlasování.

Soud znovu přepočítal výsledky voleb opakovaných 10. září letošního roku a došel ke stejným výsledkům jako volební komise. Drobné odchylky prý způsobila jen lidská chyba. Manipulace s volebními výsledky se podle soudu neprokázala.

"Uplácení voličů nebylo prokázáno žádným věrohodným důkazním prostředkem," řekla předsedkyně soudního senátu Markéta Lehká.

Volební komise se sice drobně upočítaly, pochybení ale podle soudu nemělo vliv na přerozdělení mandátů. Volební sdružení Zdravá Krupka, které stížnost ke Krajskému soudu podalo, podle své členky Miroslavy Bačové ústavní stížnost podávat nebude.

Zdravá Krupka neměla ve svém návrhu na neplatnost voleb podporu žádného z dalších ve volbách kandidujících uskupení. Osmnáct z 21 zvolených zastupitelů v Krupce se od ní v pátečním prohlášení distancovala, podle členů Zdravé Krupky ale pod nátlakem.

Na předchozí dva pokusy o ovlivnění voleb si stěžovaly i další strany.

Řádné komunální volby loni v říjnu provázelo zřejmě nejrozsáhlejší kupčení s hlasy. Podle televizních záznamů se na parkovišti na sídlišti Horní Maršov srotilo několik desítek Romů, kterým neznámí lidé rozdávali vyplněné hlasovací lístky a vozili je do volebních místností.

Soud původně volby posvětil, po úspěšné ústavní stížnosti ale změnil názor a zneplatnil je. Zneplatnění výsledků následovalo i po druhých volbách, které také provázely různé signály o kupčení.

Při třetím pokusu 10. září se objevila nahrávka, kterou disponuje nevládní organizace Transparency International; údajný organizátor kupčení na ní údajně vysvětluje figurantovi, že už mu slibovaných 300 korun za hlas dát nemůže, protože už všechny peníze rozdal.

Za kupčení s hlasy do vězení

Podle nahrávky byl údajně organizátorem místostarosta Zdeněk Matouš (ČSNS 2005 a NK-Šance pro město), jehož uskupení všechny volby vyhrálo. S nakupováním hlasů bylo jeho jméno spojováno už v předchozích případech. "Ta nařčení jsou nesmyslná, nemám důvod něco takového dělat," komentoval nahrávku Matouš.

Právě kupčení s hlasy v Krupce vedlo ministerstvo spravedlnosti k vypracování návrhu novely, podle níž bude takové jednání trestné. Za ovlivňování voleb pomocí nakupování hlasů bude hrozit až tříleté vězení. Novelu přijali poslanci i senátoři a čeká jen na podpis prezidenta.