Půjdou znovu k volbám všichni, nebo jen ti, kteří bydlí v obvodech 5, 8 a 9? Obyvatelé Krupky na Teplicku s napětím sledovali úterní verdikt Ústavního soudu, který rozhodoval, zda nechá zopakovat podzimní komunální volby v celém městě, anebo jen v těch částech, kde se kupčilo s volebními hlasy. „Vůle voliče, který je zkorumpován, není nezávislá,“ rozhodl soud a je tak velmi pravděpodobné, že k urnám půjde znovu celé město.

Ústavní soud odmítl kupčení s hlasy. Volby v Krupce si asi zopakuje celé město - čtěte ZDE

„Na soudní rozhodnutí jsme čekali snad všichni, kterým jde o budoucnost města,“ řekla serveru iHNed.cz Dana Nohlová z Krupky.

Někdo k urně půjde, někdo už podruhé ne

Ve městě se o možném opakování voleb hovoří prakticky nepřetržitě. A lidé se rozdělili na dva tábory – na ty, které situace hodně zajímá, a na ty, kteří propadli skepsi, jsou naštvaní a zklamaní a k opakovaným volbám prý zřejmě nepůjdou. I proto není úplně jasné, jak by nové volby dopadly.

„Setkala jsem se už s oběma názory. Někdo říká, že lidé musí opět vyslovit svobodnou vůli a podle druhého to stejně opět nemá cenu,“ tvrdí Dana Nohlová, která se však k volbám chystá klidně i podruhé.

V loňských říjnových volbách původně uspělo sdružení ČSNS / NK – Šance pro město vedená Zdeňkem Matoušem, které v zastupitelstvu získalo šest mandátů z celkových jednadvaceti. Jenže právě toto seskupení prý ovlivňovalo volby ve třech volebních obvodech, kde žijí sociálně slabší.

„Tam stačilo rozdat pár korun za hlas. Je to takzvané Horní sídliště, takový trochu lepší mostecký Chanov,“ popsal obyvatel Krupky, který si přál raději zůstat v anonymitě.

Krupka už pátá v pořadí

Krupka bude již pátou obcí, ve které se voliči musí vydat k urnám podruhé. Loňské komunální volby se již počátkem ledna opakovaly ve čtyřech obcích. Obdobná situace byla i po volbách v roce 2006, kdy se kvůli rozhodnutí soudu konaly opakované komunální volby v sedmi obcích včetně osmdesátitisícového Havířova.

Z letošních pěti případů opakování voleb bylo čtyřikrát důvodem kupování hlasů a svážení voličů, pouze v případě Starého Plzence byla pro krajský soud důvodem pro zneplatnění voleb neoprávněná kandidatura dvou kandidátů, kteří neměli ke dni voleb v obci trvalé bydliště. Kvůli kupování hlasů se volby opakovaly 8. ledna v Českém Těšíně, v jednom z okrsků v Roudnici nad Labem a v Jirkově na Chomutovsku. Například v Českém Těšíně se i při opakovaných volbách objevila svědectví o údajném kupčení s hlasy.

Podezření z nakupování hlasů se objevilo hned po říjnových volbách i v Krupce. Krajský soud v Ústí nad Labem nařídil opakování voleb v části okrsků Krupky, důvodem však nebylo kupčení s hlasy, ale nepovolená agitace. Ústavní soud poté opakované hlasování odložil.

2006: šestinásobné repete

V roce 2006 se kvůli rozhodnutí soudu konaly opakované komunální volby v šesti obcích, rozhodovalo se však o složení osmi radnic, neboť voliči z jednoho okrsku v brněnském Králově Poli vybírali místní i městské zastupitelstvo. Největším z míst, kde se volilo znovu, byl Havířov na Karvinsku. Některé volební komise zde započítávaly hlasy pro zastřeleného náměstka primátorky Martina Balšána na kandidátce ČSSD.

Znovu se volilo například také v mosteckém sídlišti Chanov, kde podle soudu vítězné Sdružení Mostečané Mostu během voleb porušilo zákaz volební agitace. Voliči šli znovu k urnám i v Hradčanech na Nymbursku, Drslavicích na Prachaticku, Jiřetíně pod Bukovou na Jablonecku a Řídelově na Jihlavsku, převážně kvůli chybám při sčítání hlasů.

Volby byly v roce 2006 zpochybněny na více místech. Například v Praze městský soud zrušil platnost voleb v jednom z volebních obvodů Prahy 4 a v dalším obvodu Prahy 10, neboť zde okrskové komise špatně sečetly hlasy v neprospěch ČSSD, nové volby se však nekonaly. Ústavní soud nakonec rozhodl, že stačí nový přepočet hlasů a nové rozdělení křesel v zastupitelstvech. Až rok a půl po volbách Ústavní soud definitivně rozhodl o tom, že volby se nemusí opakovat v městské části Brna Starý Lískovec.

Související