ODS by v případných říjnových volbách dalo hlas více voličů než v září, stranu by podporovalo 15,7 procenta oprávněných voličů. Volby do Poslanecké sněmovny by ale nadále vyhrála ČSSD, jejíž stranické preference činí 25,3 procenta.

Do sněmovny by se dostala ještě KSČM a TOP 09. Zatímco komunisty by volilo 11,2 procenta lidí, TOP 09 by dosáhla na 9,3 procenta hlasů.

Výsledek vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti STEM.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

 

 Podle modelu volebních zisků by ODS nyní získala ve sněmovně 55 křesel, a překonala by tak svůj volební výsledek z roku 2010. ČSSD by měla 80 mandátů, komunisté 35 a TOP 09 třicet.

 

V tomto případě je postavení TOP 09 stabilní, komunisté by měli o tři křesla méně než v září, sociální demokraté by jich ztratili sedm.

ČSSD by mohla složit vládu s komunisty

ČSSD by tak vládu mohla sestavit buď s jednou z pravicových stran, nebo s komunisty. Spolupráci s nimi však  sociální demokraté odmítli ve svém Bohumíském usnesení, jež dle slov současného předsedy strany Bohuslava Sobotky stále platí.

ODS s TOP 09 by se však bez pomoci levice k sestavení vlády taktéž nezmohly.

Volby do sněmovny v červnu 2011? Komunisté by dohnali občanské demokraty - čtěte ZDE

Změny v počtech mandátů podle analytiků ovlivnil výrazně fakt, že v dolní parlamentní komoře by zasedli jen zástupci čtyř stran.

Zelení, lidovci a VV jsou mimo

Do sněmovny by se opět neprobojovaly Věci veřejné, Strana zelených, ani KDU-ČSL. Zatímco lidovci a zelení by obdrželi o něco více než 3 procenta hlasů, parlamentní nováček VV by dosáhl jen na 2 procenta hlasů.

Počet lidí, kteří chtějí, nebo nechtějí jít k volbám, se nezměnil. Svůj hlas by bylo ochotno dát některé ze stran 55 procent voličů, 28 procent s účastí u voleb váhalo a 17 procent oslovených respondentů volit odmítlo.

Žebříček vede Rychetský

Ač sociální a občanští demokraté patří ke stranám, které mají největší volební potenciál, jejich zástupci v ústavních funkcích se vysoké důvěře občanů netěší.

Předseda ODS Petr Nečas v roli premiéra má podle průzkumu společnosti SANEP důvěru jen necelých 26 procent, předseda Senátu Milan Štěch necelých 24 procent.

Nejvíce bodů získali u Čechů "nestraníci". Předsedovi Ústavnímu soudu Pavlu Rychetskému věří 48 procent dotázaných, prezidentu Václavu Klausovi 45,3 procenta. Důvěru v předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou má 37,2 procenta respondentů.

ODS posiluje ve volebních průzkumech, ČSSD však stále vede. Zdroj: agentura STEM.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist