Část zákona o silničním provozu, která má vyřešit výmluvy na osobu blízkou, bude platit později, než se čekalo. Až od 19. ledna 2013. Upozornil na to mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Část novely sice nabude účinnosti 1. ledna příštího roku, zbytek však o rok později.

"Zákon bude platit od 19. ledna 2013 proto, že do zmíněného termínu musí všechny země EU přijmout evropskou směrnici o řidičských průkazech," uvedl mluvčí. Dodal, že z tohoto důvodu navrhovalo ministerstvo účinnost již od počátku, aby norma platila až od roku 2013.

Provozovatel automobilu bude muset podle textu novely zajistit, aby řidič, jenž automobil používá, dodržoval předpisy. Pokud tak neučiní, spáchá správní delikt, za který by mohl dostat až desetitisícovou pokutu.

Její výše má být závislá na druhu přestupku, který řidič vozem spáchal. Sankce pro provozovatele ale bude bez trestných bodů.

Úřady provozovatele potrestají v případě, že se jim nepodaří řidiče zjistit. Provozovatel však za přestupek nebude zodpovědný v případě, že prokáže, že mu byl automobil před spácháním přestupku například odcizen.

V poslední době média informují o tom, že už dnes se mezi motoristy šíří návody, jak novou právní úpravu obejít a pokutě se vyhnout. Podle nich bude například ve správním řízení stačit označit jako řidiče cizince. Úřady ho budou muset kontaktovat, čímž se řízení prodlouží a nakonec bude pravděpodobně přestupek promlčen.

Další z triků je založen na tom, že provozovatel označí za řidiče svého kamaráda, ten svého a tak dále. Správní orgán tak do roka nestačí přestupek projednat a ten bude s největší pravděpodobností opět promlčen.

Pozdější účinnost se ale podle Nováka týká třeba i nového rozdělení řidičských oprávnění na motorku. Novela zvyšuje až na výjimky věk pro řízení silných motocyklů na 24 let. Zamezit má také tomu, aby občané v Evropské unii měli více řidičských průkazů.