Větší integrace členských zemí Evropské unie není východiskem z dluhové krize, ale naopak příčinou dnešních problémů unie. Po dnešním summitu prezidentů zemí Visegrádské skupiny (V4) v Maďarsku to novinářům řekl prezident Václav Klaus.
Ostrým výrokem reagoval na dotaz, zda je správný návrh předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, aby se EU hlouběji integrovala v zájmu vyřešení dluhové krize.
Klaus v této souvislosti poznamenal, že se Barroso tragicky mýlí. Od ostatních prezidentů zemí V4 ale v této věci zazněly jiné názory.
"S panem Barrosem zásadně, ale absolutně nesouhlasím. Já myslím, že se tragicky mýlí. Dnešní problémy Evropy vznikly stále se zrychlujícím procesem více a více Evropy. To je naprosto evidentní věc a pan Barroso nepřichází s jiným návrhem, než že když to více a více Evropy vyvolalo dnešní problémy, tak zkusme jít ještě dále a ještě více. Já myslím, že to je fatálně mylný přístup," řekl Klaus.
Svůj komentář uvedl tím, že tento jeho názor je mezi účastníky summitu minoritní.
Odlišný pohled na budoucnost EU v souvislosti s dluhovou krizí prezentoval polský prezident Bronislaw Komorowski. "Polsko velice důsledně říká, že evropskou integraci musíme prohloubit a jenom tak se můžeme z krize dostat, ale nezapomeňme, že musíme i rozšířit Evropu," řekl.
Zdůraznil, že krize nevyplývá z přijetí nových členských zemí do EU. "Tyto příznaky začaly v zemích, které patří do eurozóny. To znamená, že to přišlo ze starých členských zemí," řekl.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič v souvislosti s plány na hlubší integraci v zájmu dohledu nad hospodařením zemí EU poznamenal, že členské státy suverenitu neodevzdávají, ale půjčují. "Protože, když chtějí, mohou vystoupit," řekl.
Prezidenti Polska, Maďarska, Česka a Slovenska dnes v maďarském Visegrádu zakončili dvoudenní summit, na kterém mimo jiné bilancovali dvacetiletí visegrádské spolupráce.
Maďarský prezident Pál Schmitt konstatoval, že V4 splnila své cíle, když pomohla čtyřem postkomunistickým zemím do NATO a EU. Podle Klause je nyní úkolem sdružení formulovat společné zájmy a prosazovat je v unii.
V4 podle něj přispěla k tomu, že se Polsko, ČR, Maďarsko a Slovensko sblížily a mají normální přátelské vztahy.
Prezidenti podpořili pokračování jaderné energetiky v regionu a odmítli "módní snahy" ji omezovat. V energetice by podle nich měly země V4 usilovat také o diverzifikaci zdrojů strategických surovin. V této souvislosti podle Schmitta jednali o stavbě nových produktovodů.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist