Vedení pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se ujal padesátiletý kardiolog Aleš Herman, kterého v pondělí do funkce jmenoval ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). V čele špičkového medicínského centra vystřídal Jana Malého. Nový ředitel hlavní cíl svého působení v IKEM spatřuje ve vytvoření nového Centra experimentální medicíny a v posílení jeho vědeckovýzkumné činnosti. ČTK to za IKEM sdělila Lucie Prachmanová.

"Mým záměrem je sdružit vědecké týmy pod jednotné vedení centra se zlepšeným financováním jak investic, tak i vědeckovýzkumných grantů," řekl v úvodním projevu Herman. Vyzdvihl zároveň současnou dobrou ekonomickou situaci IKEM, která je podle něj základní podmínkou pro další rozvoj institutu.

Další vývoj IKEM závisí podle Hermana i na vnější stabilitě ekonomické situace. "Proto je potřeba v rámci programu tvorby referenčních pracovišť pro zavádění nových léčebných metod pokračovat v rekodifikaci náročného programu transplantací. To předpokládá jednání s představiteli státu i se zdravotními pojišťovnami o krytí nákladů těchto finančně náročných zákroků. Unikátní program transplantací nesmí být závislý na nedostatku peněz," doplnil Herman.

Herman vyšel jako vítěz z výběrového řízené, které vyhlásil ministr zdravotnictví s tím, že chce personálně stabilizovat IKEM a získat pro něj novou legitimitu. Někdejšího šéfa institutu Malého tehdy rozhodnutí ministerstva překvapilo. K jeho práci podle něj resort nikdy neměl žádné výhrady. Podle zákulisních informací ale delší dobu komunikace mezi ministrem a Malým vázla.

Média označila za problematickou například čtyřletou zakázku na nákup speciálního zdravotnického materiálu. IKEM se dostal na přední stránky novin i kvůli nejasnostem kolem mnohamilionových majetků svých manažerů.

Minulý měsíc zahájila protikorupční policie trestní řízení v kauze předražených zakázek na nákup hybridního operačního sálu IKEM a na jeho stavební úpravy. Podle vyšetřovatelů mohla IKEM vzniknout škoda minimálně deset milionů korun.

Související