Neuplynul ani týden, co se exšéf Novy Petr Dvořák stal generálním ředitelem České televize, a z Kavčích hor už prchají vysoce postavení manažeři. Tedy především ti, kteří při volbě nového šéfa stáli proti Dvořákovi.

V úterý podali výpověď obchodní ředitel Robert Kvapil, ředitel programových okruhů Radek Žádník a také dosavadní šéf zpravodajského kanálu ČT24 Roman Bradáč.

Ten byl Dvořákovým konkurentem ve finálovém výběru nového šéfa ČT. A Kvapil s Žádníkem jej ve výběrovém řízení podporovali. Do týmu Bradáčových příznivců patřil ještě ředitel ČT1 Radan Dolejš, který ale zatím podle všeho zůstává.

Trio mužů, kteří odchází, doplnila ještě jedna žena - finanční ředitelka Lujza Oravcová.

Kvapný odchod

Všichni čtyři ředitelé se balí rychle - odcházejí už k 30. září.

"K 30.9. opouštím na vlastní žádost Českou televizi. Chci uvolnit místo pro nový tým, který si pan ředitel Dvořák jiste přivede. Pokud by měl zájem si se mnou promluvit o fungování televize, rád se s ním setkám, ovšem už ne v pozici manažera České televize," uvedl Robert Kvapil pro server IHNED.cz.

Roman Bradáč pro IHNED.cz rovněž svůj odchod potvrdil. "Nikdo mě k ničemu netlačil, odcházím dobrovolně," řekl. Podrobněji ale nechtěl výpověď komentovat.

Radek Žádník serveru IHNED.cz prostřednictvím SMS zprávy sdělil, že v úterý požádal o ukončení pracovního poměru a podepsal dohodu.

Kdo je nahradí? Dvořák mlčí

Kdo manažery nahradí, není v tuto chvíli jisté. Ředitel Dvořák se zatím odmítá k personálním záležitostem vyjadřovat. "Jak jsem už uvedl, personální otázky na ředitelské úrovni budu nejdříve projednávat s Radou České televize," zopakoval pro IHNED.cz.

V zákulisí se spekuluje o tom, že do ČT za Dvořákem přijde bývalý obchodní ředitel Novy Jan Řehák. Anebo třeba bývalý vedoucí elektronických médií OPera Media Martin Nováček.

Roman Bradáč od roku 1994 působil v zahraniční redakci ČT, nejprve jako řadový redaktor a později jako šéf zahraničního zpravodajství.

V letech 2003 až 2008 byl stálým zpravodajem v USA, po návratu se stal ředitelem vnějších vztahů televize. Od listopadu 2009 byl vedoucím sekretariátu generálního ředitele a od letošního srpna vedl jako ředitel kanálu ČT24 zpravodajství

Kvapil do ČT nastoupil na podzim roku 2008. Předtím působil mimo jiné jako ředitel marketingu a PR ve státním podniku Lesy ČR či ředitel odboru marketingu Skupiny ČEZ.

Žádník se stal šéfem všech čtyř programů ČT loni v červenci. Od roku 1994 pracoval v Investiční a poštovní bance, poté vystřídal několik funkcí v několika firmách. Před nástupem do ČT pracoval pro poradenskou společnost Deloitte.

Oravcová působila jako finanční ředitelka od ledna 2008. Před tím pracovala v brněnském studiu ČT a ve Slovenské televizi.

Nový šéf nastoupí v sobotu

Rada ČT zvolila Dvořáka novým generálním ředitelem minulou středu, své funkce se ujme v sobotu 1. října.

Dvořák v konečném hlasování dostal 12 hlasů z celkových 15 a porazil tak dalšího finalistu, bývalého výkonného ředitele TV Očko Hynka Chudárka.

Výběrové řízení rada vypsala v polovině července poté, co bývalý ředitel Jiří Janeček oznámil, že hodlá ze zdravotních důvodů rezignovat.

O post šéfa ČT se také ucházeli například někdejší marketingový ředitel TV Prima a pražského dopravního podniku Jan Svoboda, exředitel vydavatelství Economia Michal Klíma, šéfdramaturgyně vývoje nových pořadů ČT Alena Müllerová či producent Fero Fenič. Celkem se do tendru přihlásilo 36 lidí.