Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková považuje trend Česka získat pro děti co nejvíce pěstounských rodin za správný. Měly by jen získat větší dohled a podporu.

V záměru ministerstva práce a sociálních věcí přesto vidí jeden zásadní problém. Na rozdíl od "cizích" lidí a vzdálenějších tet nově odměnu za pěstounskou péči nedostanou nejbližší příbuzní.

"Ale tihle prarodiče většinou žijí jen z důchodu a nejsou příliš majetní. Pokud přijdou při dvou dětech třeba o šest tisíc, tak je může potkat i exekuce a děti skončit na ulici. Přitom vzdálenější příbuzní, například teta, odměnu dostanou," upozorňuje Vodičková.

Jak hodnotíte podmínky, které u nás pěstouni mají?

Myslím, že podmínky jsou momentálně pro pěstouny dobré, a to i pokud jde o jejich ekonomické zajištění. Jen by to chtělo kvalitnější výběr a větší dohled, podporu a spolupráci s těmi rodinami. Aby tu byl někdo, kdo s nimi bude víc v kontaktu, bude pěstounské rodiny podporovat, pomáhat jim. Ten dotyčný by pak měl také zjistit, pokud dětem v náhradní rodině není dobře, nebo jsou dokonce týrané.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se