Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) si možná užívá poslední roky v čele Moravskoslezského kraje. Část vedení sociální demokracie jej totiž kritizuje za pronájem nemocnice v Novém Jičíně soukromému řetězci Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka.

A tvrdí, že už by na šéfa kraje neměl kandidovat.

Místopředseda sociálních demokratů Jiří Dienstbier a středočeský hejtman David Rath soudí, že by Palas už neměl kandidovat, protože pronájmem nemocnice porušil program sociální demokracie. Strana voličům slíbila, že bude rozhodně proti privatizaci nemocnic.

Sobotka tentýž požadavek zdůvodnil kumulací funkcí. České televizi řekl, že spojení funkce hejtmana a senátora bude Palas muset do budoucna zvážit.

Naopak dlouholetý místopředseda strany Zdeněk Škromach Palase hájí. Kritérium o kumulaci funkcí je podle něj třeba uplatňovat vůči všem, nebo raději žádná kritéria nestanovovat, protože pak to zavání osobními animozitami. Připomněl, že i Rath je současně poslancem.

Poslancem je i jihomoravský hejtman Michal Hašek, a navíc ještě stranickým místopředsedou.

Škromach soudí, že by ČSSD měla tyto věci řešit v rámci svých vnitrostranických mechanismů, nikoliv si je vzkazovat přes média.

"Myslím, že to sociální demokracii škodí," zdůraznil. Připomněl také, že je plně v kompetenci krajských organizací ČSSD, koho chtějí nebo nechtějí mít na svých kandidátkách. Vyjadřovat se k tomu z Prahy není na místě, zdůraznil.

Pronájem novojičínské nemocnice nelze podle Škromacha odsuzovat a současně neříci, zda a z čeho má kraj zaplatit dluhy nemocnice nebo jakým jiným způsobem případ řešit. Navíc nelze pominout, že má případ vazby ještě na předchozího moravskoslezského hejtmana Evžena Tošenovského (ODS).

Škromach připustil, že mohl být případ novojičínské nemocnice řešen rychleji. "Jiná věc ale je, jaké způsoby řešení existují, a na této rovině by měla diskuse probíhat," uzavřel.

Palas má podporu moravské buňky

Palas kritiku odmítá a má za sebou podporu moravskoslezské ČSSD. O pronájmu nemocnice rozhodl Moravskoslezský kraj ve středu.

Agel ji získá na 20 let od ledna 2012. Představitelé kraje ujišťují, že rozsah lékařské péče, kterou nemocnice poskytuje, se nezmění. Zařízení má nyní zhruba 270 milionů korun závazků po lhůtě splatnosti.

Agel převezme závazky nemocnice a za pronájem zaplatí ročně kraji bez DPH zhruba 25 milionů korun. Kromě toho za 200 až 220 milionů korun zrekonstruuje operační sály včetně jednotek intenzivní péče a ARO.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist