Policii opouštějí šéfové týmů, kteří vyšetřují podezřelé nákupy armádních pandurů a tatrovek.

Po Františku Zahálkovi, mozku skupiny zabývající se pandury, chce skončit také Petr Krömer, který vedl ostravskou protikorupční policii a tým zabývající se nákupem tatrovek.

Napsala to čtvrteční Mladá fronta Dnes (MfD). V obou případech se vyšetřování týká i některých politiků. Podle listu se v policii mluví o cílené likvidaci nepohodlných detektivů.

Zahálka s Krömerem odcházejí na vlastní žádost, dobrovolně to ale podle jejich kolegů není. Deník píše, že Zahálka neunesl stupňující se tlak i prohlídku své kanceláře, které se musel podrobit kvůli úniku výslechu důležitého svědka v kauze nákupu rakouských obrněných transportérů Pandur. Několik týdnů byl na nemocenské a pak vedení policie oznámil, že končí. "Své rozhodnutí už zřejmě nezmění," řekl MfD ředitel protikorupčního útvaru Tomáš Martinec.

V případě obrněnců Pandur vypověděl svědek, že si mu řekl blízký spolupracovník bývalého premiéra Mirka Topolánka lobbista Marek Dalík o třikrát šest milionů eur. Dalík to popírá.

U šéfa týmu Tatra Krömera roli podle deníku údajně sehrála Bezpečnostní informační služba (BIS). Měla roznést zprávu o jeho neloajalitě k nadřízeným. A ti mu vyjádřili nedůvěru. "Nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat," řekl listu Krömer. Martinec tvrdí, že jeho odchod zatím není oficiální.

Žalobce: Je to nepříjemné

Ostravský žalobce Dušan Táborský, který dozoruje prověřování nákupu tatrovek, přiznal, že připravovaný odchod Krömera je nepříjemný. "Vím, že končí. Celé je to divné, ostravská expozitura protikorupční policie má výsledky," sdělil MfD žalobce.

Pátrání v kauze nákupu automobilů Tatra stojí na výpovědi někdejšího amerického velvyslance v ČR Williama Cabanisse, který jako zástupce automobilky Tatra přišel s tvrzením, že v roce 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Barták miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou. Barták to popírá.

Martinec ubezpečil, že vyšetřování armádních zakázek bude pokračovat i po odchodu klíčových detektivů. "Oba případy vyšetřují týmy o více detektivech a ty, co odejdou nahradíme novými," řekl dnešní MfD šéf protikorupčního útvaru.