Policisté se vrhli do prohledávání kanceláří na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ) v Brně i Vrchním státní zastupitelství (VSZ) v Praze. Hledají důkazy v souvislosti s únikem informací z trestního řízení, které prověřuje předraženou zakázku na nákup obrněných transportérů Pandur.

Řekl to olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a potvrdily to i mluvčí obou zastupitelství. Policie prověřuje i své kolegy, kteří mohli mít přístup k protokolu o výslechu utajovaného svědka, který unikl do médií.

Řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, pobočka v Ostravě ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) s podezřením ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.

"Dozorový státní zástupce přikázal prověřování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a současně jsme požádali příslušný soud o povolení prohlídky nebytových prostor. Konkrétně těch kanceláří, kde mohla přicházet v úvahu manipulace s informacemi, které unikly," řekl Ištvan.

Soud podle něj vyhověl, proto se v kancelářích VSZ v Praze, NSZ v Brně a v kancelářích policejního orgánu, který měl ke složkám přístup, prohlídky provedly.

Ištvan také připustil, že si nepamatuje, že by se někdy domovní prohlídky týkaly těchto institucí.

Svědek: Dalík si řekl o úplatky

Redaktoři Mladé fronty Dnes a Práva 11. května zveřejnili výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, utajeného svědka v kauze údajně předraženého čtrnáctimiliardového nákupu obrněných vozů Pandur pro českou armádu, v němž může jít o vysoké úplatky.

Szücs prý uvedl, že si přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek ve výši půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu.

Vedení NSZ dalo podle mluvčí Heleny Markusové už 13. května příkaz VSZ v Olomouci, aby úniky informací prověřil. "Bezprostředně po zveřejnění informací v médiích NSZ informovalo rakouskou stranu (o postupu ve věci) za účelem přijetí příslušných opatření k zamezení vzniklého škodlivého následku," doplnila mluvčí.

Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula však již dříve vyloučil stejně jako Markusová, že by informace unikly z jejich úřadu. Rampula také řekl, že do styku se spisem mohli přijít dva žalobci z jeho úřadu a jeden z NSZ.

 

Vyslechnout svědka se do Rakouska vydali koncem letošního března vyšetřovatel František Zahálka, doprovázený vrchními státními zástupci Ladislavem Letkem a Marcelou Kratochvílovou, napsal Respekt.

Rakousko zděšeno z úniku informací

Podle něj vyvolalo zveřejnění Szücsova jména v médiích v Rakousku zděšení tamních policejních a justičních institucí.

Svědek se prý ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své svědectví zopakuje před případným soudem.

Navíc ve vyšetřovacím spisu rakouské policie vypovídalo více utajených svědků, kteří prý odmítají svou výpověď opakovat.

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup obrněných transportérů Pandur v polovině července loňského roku. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouvu na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009.