Policisté se vrhli do prohledávání kanceláří na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ) v Brně i Vrchním státní zastupitelství (VSZ) v Praze. Hledají důkazy v souvislosti s únikem informací z trestního řízení, které prověřuje předraženou zakázku na nákup obrněných transportérů Pandur.

Řekl to olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a potvrdily to i mluvčí obou zastupitelství. Policie prověřuje i své kolegy, kteří mohli mít přístup k protokolu o výslechu utajovaného svědka, který unikl do médií.

Řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, pobočka v Ostravě ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) s podezřením ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.

"Dozorový státní zástupce přikázal prověřování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a současně jsme požádali příslušný soud o povolení prohlídky nebytových prostor. Konkrétně těch kanceláří, kde mohla přicházet v úvahu manipulace s informacemi, které unikly," řekl Ištvan.

Soud podle něj vyhověl, proto se v kancelářích VSZ v Praze, NSZ v Brně a v kancelářích policejního orgánu, který měl ke složkám přístup, prohlídky provedly.

Ištvan také připustil, že si nepamatuje, že by se někdy domovní prohlídky týkaly těchto institucí.

Svědek: Dalík si řekl o úplatky

Redaktoři Mladé fronty Dnes a Práva 11. května zveřejnili výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, utajeného svědka v kauze údajně předraženého čtrnáctimiliardového nákupu obrněných vozů Pandur pro českou armádu, v němž může jít o vysoké úplatky.

Szücs prý uvedl, že si přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek ve výši půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu.

Vedení NSZ dalo podle mluvčí Heleny Markusové už 13. května příkaz VSZ v Olomouci, aby úniky informací prověřil. "Bezprostředně po zveřejnění informací v médiích NSZ informovalo rakouskou stranu (o postupu ve věci) za účelem přijetí příslušných opatření k zamezení vzniklého škodlivého následku," doplnila mluvčí.

Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula však již dříve vyloučil stejně jako Markusová, že by informace unikly z jejich úřadu. Rampula také řekl, že do styku se spisem mohli přijít dva žalobci z jeho úřadu a jeden z NSZ.

 

Vyslechnout svědka se do Rakouska vydali koncem letošního března vyšetřovatel František Zahálka, doprovázený vrchními státními zástupci Ladislavem Letkem a Marcelou Kratochvílovou, napsal Respekt.

Rakousko zděšeno z úniku informací

Podle něj vyvolalo zveřejnění Szücsova jména v médiích v Rakousku zděšení tamních policejních a justičních institucí.

Svědek se prý ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své svědectví zopakuje před případným soudem.

Navíc ve vyšetřovacím spisu rakouské policie vypovídalo více utajených svědků, kteří prý odmítají svou výpověď opakovat.

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup obrněných transportérů Pandur v polovině července loňského roku. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouvu na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist