Vláda podle očekávání přerušila diskusi o návrhu státního rozpočtu na rok 2012. Ministři během dopoledne jen přednesli postupně své představy o podobě vlastních kapitol.

"Jednotliví správci kapitol vznesli logicky své požadavky, tvoří je deset miliard, je na vládě, aby stanovila své priority, celkový rámec je ale nepřekročitelný," řekl po jednání novinářům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten počítá se schodkem 105 miliard korun.

"Já rozhodně nepřipustím, aby se výdaje zvýšily byť jen o korunu," konstatoval Kalousek.

Premiér Petr Nečas (ODS) vyčíslil požadavky nad schválený rozpočtový rámec dokonce až na 16 miliard včetně dvou miliard požadovaných Kalouskovým úřadem. Většina požadavků podle něj nebude splněna.

K diskusi nad rozpočtem by se měla vláda vrátit za týden, předseda vlády počítá, že definitivně by kabinet měl klíčový zákon schválit 21. září.

Návrh rozpočtu, připravený ministerstvem financí, počítá s příjmy 1084 miliard a výdaji 1189 miliard korun.

Návrh zohledňuje zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z deseti na 14 procent a počítá i s platností dalších reformních zákonů připravených koaliční vládou.

"Všichni jsme si poplakali, v průběhu týdne se pobijeme a pak, doufám, to skončí usmířením," komentovala diskusi místopředsedkyně vlády za Věci veřejné Karolína Peake.

Některým ministrům, například zástupcům Věcí veřejných Josefu Dobešovi z ministerstva školství a Pavlu Dobešovi z ministerstva dopravy, se velikost jejich kapitol nelíbí, a žádají od Kalouska další peníze.

Ministři za VV už dali najevo, že za určitých okolností by rozpočet ve vládě podpořit nemuseli.

Peake řekla, že by podpořila požadavky ministra dopravy a také ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).

Vláda schválila novelu o vojácích

Kabinet na čtvrtečním jednání schválil novelu zákona o vojácích z povolání, která plánuje ušetřit každoročně přibližně 12,5 milionu korun zrušením příspěvku vojákům na přestěhování. Novela dále navrhuje, aby vojáci, kteří armádu opustí dříve než po dvou letech, dopláceli část nákladů na používanou výstroj, a nabízí i další úsporná opatření.

Vláda schválila také přípravu nového monitorovacího systému, který bude od roku 2014 zajišťovat přísun peněz z evropských fondů do Česka.

Vláda se měla původně sejít už ve středu, kvůli jednání sněmovny svou schůzi o den posunula.