Justice porušila práva Veroniky Kočové z Prahy, jejíž dcerku soudy tři dny po porodu poslaly do ústavu, kde zůstává více než dva roky. Postup soudů dnes podruhé kritizoval Ústavní soud (ÚS), který i tentokrát vyhověl stížnosti Kočové.

Podle jejího advokáta Jana Pavloka se dítě prozatím vrátí k matce, definitivní rozhodnutí o péči ale musí ještě vynést soudy. ÚS stížnosti vyhověl i přesto, že proti svěření dcerky do péče matky dnes ostře vystoupila kolizní opatrovnice dítěte Daniela Kovářová. Vyslovila podezření, že by se dítě mohlo stát obětí týrání.

"V první řadě by mělo být doručeno písemné vyhotovení nálezu. S tímto nálezem může jít paní Kočová do kojeneckého ústavu si vyzvednou dceru," řekl Pavlok. Jak dopadne další řízení u Obvodního soudu pro Prahu 9, nechtěl Pavlok předjímat.

Pokud by soud ale chtěl znovu vynést předběžné opatření a umístit dítě do ústavu, musel by v souladu s nálezem Ústavního soudu získat mnohem více relevantních podkladů a informací, než měl při posledním rozhodování.

Kočová už jednou u ústavních soudců našla zastání. Podle prvního nálezu Ústavního soudu, který byl vyhlášen loni v červenci, soudy chybovaly při periodickém prodlužování odloučení matky od dítěte. Pro odebrání dítěte chyběly jasné důvody, matka navíc ani neměla příležitost prokázat, zda se o dítě dovede postarat. Kočová však dcerku ani poté do péče nezískala. Obecné soudy dítě ponechaly v ústavu. Proto matka opět podala stížnost.

Nedostatek důvodů

Ústavní soud dnes prakticky zopakoval svůj postoj z loňského roku. "Vazba mezi rodičem a dítětem je jedním z prvořadých předpokladů zdárného vývoje dítěte," uvedl soudce zpravodaj Stanislav Balík. Stát může do vztahu rodiče s dítětem zasáhnout jen v závažných případech, kdy pro to má dostatek důvodů.

V tomto případě důvody chyběly, rozhodnutí jsou nepřiměřená a vykazují znaky libovůle. Důvodem pro ústavní péči není sama o sobě ani případná relativní chudoba rodiny nebo nepřizpůsobivost matky.

"Odnětí dítěte rodičům nemůže být v demokratické společnosti založeno pouze na srovnání předpokládané životní úrovně dítěte s úrovní, které by mohlo dosáhnout jinde," uvedl Balík. Soud zdůraznil také to, že matka dcerku pravidelně navštěvuje a přestože prakticky nekomunikuje s úřady a soudy, od počátku se snaží získat dítě do své péče.

Svérázná, ne neschopná

Kočová přišla o dcerku zřejmě po konfliktu s personálem porodnice. Zdravotníci jí vytýkali například to, že nechodila na předporodní prohlídky. Podle vyjádření svého advokáta je Kočová sice svérázná žena a nerada komunikuje s úřady, ale o dítě pečovat může. Nedávno porodila druhé dítě - chlapečka, který paradoxně zůstává v její péči.

Na straně matky v minulosti stála i kolizní opatrovnice dcerky Zuzana Baudyšová. Nová opatrovnice, bývalá ministryně spravedlnosti Kovářová, se však dnes překvapivě ostře vyjádřila proti svěření dítěte do péče matky. Když se prý začala situací blíže zabývat, zjistila, že rodina Kočové je "nestandardní".

U soudu vyslovila podezření, že děti by v rodině mohly být nějakým způsobem týrány. Nejde prý ale o týrání, jehož důsledkem jsou fyzická zranění. Konkrétnější Kovářová být nechtěla. "Jsem na tenkém ledě," opakovala při tom.

"Dítě patří rodině, a ne do ústavu. Na druhé straně patří rodině, která mu neubližuje. A ze všech důkazů, které jsem získala, se obávám, že v této rodině tomu dítěti je závažným způsobem ubližováno," řekla Kovářová.

Kočová je podle Kovářové "zvíře zahnané do kouta", trpí stockholmským syndromem a řídí se pokyny svého nevlastního otce. Kovářová dokonce vyslovila podezření, že by otčím Kočové mohl být otcem obou jejích dětí. Jasné důkazy ale Kovářová nemá. Ústavní soud označil její vyjádření za irelevantní.

Soudy v minulosti v případu Kočové odůvodňovaly svá rozhodnutí i tím, že rodina žije v nevyhovujících podmínkách. Podle Pavloka ale Kočová podle dostupných informací dostane od ministerstva práce a sociálních věcí nový byt.

To by přivítala i Kovářová. "Pokud by matka získala byt a někdo by s ní spolupracoval a někdo by jí pomáhal, tak by to bylo nadějné. Já vidím velkou naději, pokud by matka té holčičky bydlela sama, odděleně od svého otčíma," řekla Kovářová.

Související