Vybudování turniketů v pražském metru má vyjít Dopravní podnik o dvě miliardy korun levněji. Původní návrh počítal s cenou 3,5 miliardy, ředitel DP Martin Dvořák ale na čvrtečním jednání Výboru dopravy pražského magistrátu představil projekt za 1,49 miliardy.

"Ke snížení ceny vedly dva důvody. Vyhodili jsme některé typy čteček a hlavně je ekonomická krize. Zakázek je tedy všeobecně méně a všichni jsou ochotni dramaticky snižovat ceny komponent," řekl Dvořák.

Výbor dopravy se ale nakonec usnesl, že takto prezentovaný záměr na zbudování turniketů na vědomí nevezme. Výbor ale nemá žádnou rozhodovací pravomoc.

I přes nižší cenu si bude muset vzít Dopravní podnik na projekt úvěr. "Zřejmě nám půjčí finanční ústav, ale uvažujeme i o úvěru soukromého subjektu," uvedl Dvořák. Návratnost investic pak očekává v průměru do čtyř až sedmi let.

"Největší výhodou turniketů je, že eliminují počet černých pasažérů v metru na nulu ze současných jedenácti procent. Všichni revizoři se poté přesunou do povrchové dopravy a budou chytat neplatiče tam," plánuje Dvořák, jak DP získá peníze.

Druhým kladem je podle Dvořáka zvýšení bezpečnosti v podzemní dopravě. "Do metra se nedostanou osoby, které tam nemají co dělat," řekl.

To je ale podle zastupitele za TOP 09 Tomáše Hudečka nesmysl. "Já vám garantuji, že pokud přijde někdo jako Breivik, tak bude mít jízdenku," řekl na jednání.

Raději bezbariérové přístupy než turnikety

Zastupitel Jan Kalousek z ODS naopak navrhoval, aby se spíš stavěly bezbariérové přístupy do metra než turnikety. Dvořáka ale nepřesvědčil. "To je úplně jiný typ peněz. Turnikety jsou cestou, jak zvýšit výnosy Dopravního podniku, aby bylo více peněz právě na ostatní projekty," oponoval ředitel podniku.

Výbor dopravy nakonec rozhodl, že záměr na vybudování turniketů v této podobě nepřijme. "My ale nejsme orgán, který by v tomto rozhodoval," řekl předseda výboru Petr Hána (ODS).

Nejméně dva roky diskuze

Záměr při hlasování podpořili zastupitelé koaličních stran, proti byli všichni z opozice. Hlavní slovo bude mít dozorčí rada.

"Splnily se moje černé představy, že se téma turnikety stane politikum a vymizí racio," okomentoval výsledek hlasování Dvořák. Podle něj může trvat diskuze na téma turniketů ještě dva roky, než vůbec dojde k jejich budování.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist