Muniční sklady české armády se opět zaplní. Ministerstvo obrany dokončuje nákup munice pro kanóny a útočné pušky za celkem 207 miliónů korun.

Pozoruhodné na této zakázce je, že jde vůbec o první velký armádní nákup, který ministerstvo neprovádí samo, ale přes Severoatlantickou alianci. Konkrétně přes její specializovanou Agenturu pro technické zabezpečení a zásobování, známou jako NAMSA, pomocí které mohou členské země pořizovat vojenský materiál od košil až po obrněná vozidla.

Takovéto nákupy mají několik výhod: uskutečňují se přes průhledné mezinárodní soutěže, nefungují při nich vazby zbrojařů a politiků a především lze díky nim ušetřit. Pokud si chce totiž několik členských zemí najednou pořídit tentýž materiál, agentura jejich požadavky spojí do společného nákupu, pokusí se domluvit množstevní slevu.

Poprvé po 12 letech

Česko, v němž mají armádní nákupy tradičně nádech korupce, využilo tuto možnost teprve nyní - po více než dvanácti letech od vstupu do NATO.

»Přes agenturu je realizován nákup celkem dvanácti položek, z nichž největší část tvoří nákup několika milionů nábojů pro nově zaváděné útočné pušky CZ 805,« upřesnil mluvčí ministerstva obrany Jiří Štábl.

Zástupci ministerstva ještě na jaře odhadovali, že oproti původním nákupům munice, které mnohdy probíhaly přes domácí zprostředkovatelské firmy, by nově mohli ušetřit deset až dvacet procent. Zda se tak skutečně stalo, se zatím nechtějí prozradit.

»Informace o tom, jakých úspor se dosáhlo, uveřejníme až po dokončení obchodu,« říká mluvčí Štábl. Ministerstvo začátkem roku prohlásilo, že agenturu NAMSA chce nyní využívat pravidelně. Letos by přes ní mělo nakoupit ještě například techniku pro ženisty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist