Lehké řidičské zkoušky v ulicích malých měst mají skončit. Změnu přinese nový zákon o autoškolách, který připravují experti z ministerstva dopravy. Ten, kdo bude chtít vlastnit řidičský průkaz, bude muset do nejbližšího krajského nebo okresního města – nemělo by to však být dál než zhruba 30 kilometrů od místa bydliště.

Řadu radikálních změn, které mají zlepšit výuku v českých autoškolách a omezit korupci, popsaly HN detailně v pondělí. Jednou z novinek je právě povinnost vykonávat řidičskou zkoušku s komisařem ve větším městě, aby žák prokázal, že umí jezdit i za plného provozu, dokáže si poradit se semafory či přejížděním z pruhu do pruhu.

"Proto do zákona dáváme podmínku minimálně okresního města. Zároveň ale nechceme nutit lidi cestovat za zkouškami dále než 30 kilometrů," říká Roman Budský, expert na autoškoly, který nyní společně s úředníky ministerstva dopravy zákon o autoškolách připravuje.

Změny v zákoně

Třikrát a dost

Kdo písemnou nebo praktickou zkoušku neudělá ani na třetí pokus, bude se muset podrobit vyšetření psychologa a zaplatit si ho. Psycholog posoudí, v čem má uchazeč problém: může doporučit další hodiny výcviku, odložit složení zkoušky za delší čas nebo vydání řidičského průkazu zakázat.

Kamery v autě

V autě budou během zkoušky dvě kamery, mikrofon a GPS navigace. Jedna z kamer bude snímat dění před autem, druhá v kabině. Rozhovor mezi komisařem, učitelem a uchazečem bude snímat mikrofon, GPS zase trasu jízdy. Všechna data se budu ukládat do počítače a budou kdykoliv dohledatelná.

Komisaři

Komisaři nově nebudou spadat pod města, ale budou sdruženi ve speciální samostatné zkušební organizaci. Nadřízení je budou hlídat a každých pět let přezkušovat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.