Lehké řidičské zkoušky v ulicích malých měst mají skončit. Změnu přinese nový zákon o autoškolách, který připravují experti z ministerstva dopravy. Ten, kdo bude chtít vlastnit řidičský průkaz, bude muset do nejbližšího krajského nebo okresního města – nemělo by to však být dál než zhruba 30 kilometrů od místa bydliště.

Řadu radikálních změn, které mají zlepšit výuku v českých autoškolách a omezit korupci, popsaly HN detailně v pondělí. Jednou z novinek je právě povinnost vykonávat řidičskou zkoušku s komisařem ve větším městě, aby žák prokázal, že umí jezdit i za plného provozu, dokáže si poradit se semafory či přejížděním z pruhu do pruhu.

"Proto do zákona dáváme podmínku minimálně okresního města. Zároveň ale nechceme nutit lidi cestovat za zkouškami dále než 30 kilometrů," říká Roman Budský, expert na autoškoly, který nyní společně s úředníky ministerstva dopravy zákon o autoškolách připravuje.

Změny v zákoně

Třikrát a dost

Kdo písemnou nebo praktickou zkoušku neudělá ani na třetí pokus, bude se muset podrobit vyšetření psychologa a zaplatit si ho. Psycholog posoudí, v čem má uchazeč problém: může doporučit další hodiny výcviku, odložit složení zkoušky za delší čas nebo vydání řidičského průkazu zakázat.

Kamery v autě

V autě budou během zkoušky dvě kamery, mikrofon a GPS navigace. Jedna z kamer bude snímat dění před autem, druhá v kabině. Rozhovor mezi komisařem, učitelem a uchazečem bude snímat mikrofon, GPS zase trasu jízdy. Všechna data se budu ukládat do počítače a budou kdykoliv dohledatelná.

Komisaři

Komisaři nově nebudou spadat pod města, ale budou sdruženi ve speciální samostatné zkušební organizaci. Nadřízení je budou hlídat a každých pět let přezkušovat.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se