Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg přirovnal v pondělí českou vládu k terénnímu vozu Lada Niva.  Vypadá podle něj nevábně, ale spousta věcí se jí daří.

Ministr míní, že kabinet se navenek jeví jako "příšerný". Horší pověst už asi ani nemůže mít, ale přitom pracuje a spousta věcí se mu podařilo, předkládá slibované reformy a vlastně má velmi dobré vysvědčení, což je podle ministra pozoruhodné.

"Já bych přirovnal naší vládu k něčemu, co snad někteří z nás z minulých dob znali. To byl ruský terénní vůz jménem Lada Niva, kterým jsem sám často jezdil. Vypadal hrozně, sedělo se v něm strašně, nicméně jel každou cestou a kam jste chtěl, v horách, přes močály, všude jste s tím dorazil," prohlásil Schwarzenberg před českými velvyslanci, kteří se sjeli do Prahy na poradu.

Vláda je podle něj podobná. "Vypadáme strašně jako v té Nivě. Vydává to podivné zvuky a zvenčí to vypadá, jako bychom se tam jenom prali. Ve skutečnosti je ale velice pracovitá a spousta věcí se podařilo," dodal.

Vypovídá o tom i zlepšení ratingu země od Standard & Poor's. "Vláda dělá ty kroky, které slíbila. Že mezitím nebudíme dojem sehraného baletu, je mi jasné," uvedl.

TOP 09 na jednání kabinetu nechodí

Vládu ODS, TOP 09 a VV provází jeden skandál za druhým. Jakmile se situace během jednoho uklidí, propukne další. Poslední je komplikovaná vládní krize, která vyvrcholila tím, že ministři za TOP 09 přestali chodit na jednání vlády. Reagovali tak na činnost a sporné výroky kontroverzního úředníka ministerstva školství Ladislava Bátory, jehož odchod požadují.

Do toho se chystají na další jednání poslanci, kteří mají projednat reformní kroky, k nimž však stále mají různé výhrady VV.

lada Niva

lada Niva