Televize se musí vrátit k obsahu. Kvůli tomu si ji obyvatelé platí. To jsou slova režiséra a producenta Fera Feniče, který se po delším váhání rozhodl kandidovat na generálního ředitele České televize.

"Česká televize musí zůstat pro všechny, není jen pro elitní diváckou skupinu, to by byla cesta do pekel," řekl Fenič pro Hospodářské noviny, když měl krátce shrnout své představy o změnách ve veřejnoprávní televizi.

Na pozici šéfa ČT podle něj musí přijít někdo zvenku. I proto se rozhodl na poslední chvíli přihlásit do konkurzu. "Ke kandidatuře mě přiměl stav ČT a bezdnaděj při pohledu na různá jména, která se v médiích objevovala jako kandidáti," napsal ve čtvrtek na serveru IHNED.cz, kde byl hostem on-line rozhovoru.

Všechny otázky a odpovědi čtěte ZDE

V boji o křeslo nástupce nemocného Jiřího Janečka bude muset Fenič porazit jednatřicet soupeřů. A jsou mezi nimi i zvučná jména. Jen namátkou: Petr Dvořák, bývalý šéf komerční televize Nova, Roman Bradáč, ředitel zpravodajství České televize, nebo Hynek Chudárek, současný šéf hudební televizní stanice Óčko, který v minulém výběrovém řízení obsadil třetí příčku.

Letos šedesátiletý Fenič od roku 1993 pořádá přehlídku nezávislé filmové tvorby Febiofest, která je dnes jedním z nejznámějších českých filmových festivalů.

Zatím se mu však stále nepodařilo uskutečnit další záměr, rozjet dlouho plánovanou digitální televizi Febio, která by nabízela dokumenty, alternativní zábavu nebo pořady pro menšiny.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se