Premiér Petr Nečas (ODS) považuje za vyloučené, aby byla zavedena povinnost vyplácení důchodů přes bankovní karty, jak o tom uvažuje ministerstvo práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09).

Zkomplikovalo by to život mnoha seniorům, uvedl v tiskovém prohlášení s tím, že projekt by navíc dal monopol vyplácet 350 miliard korun ročně jedné vybrané bance.

"Tento projekt může dramatickým způsobem zkomplikovat život mnoha seniorům, a proto jeho realizaci nepřipustím," uvedl předseda vlády.

Koalice zatím projednala první část sociální reformy, kde se s kartou počítá jen pro výplatu sociálních dávek. Na tom se Nečas s Drábkem shodli. Dál už ale podle Nečase hrál Drábek svou hru. "Ministr Drábek šel nad rámec koaliční dohody o sociální reformě," řekl Nečas serveru IHNED.cz.

To připouští i Drábkův úřad. "Projednán v koalici je zatím záměr vyplácet přes sociální kartu nepojistné dávky. O formě a způsobu elektronizace důchodů se teprve bude jednat v horizontu příštího roku," řekla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Podle ní je Drábkovým cílem rozšířit elektronické vyplácení na další mandatorní výdaje. Kromě penzí například i na podpory v nezaměstnanosti. O tom, že by sociální kartu rád rozšířil i mezi penzisty, už sice ministerstvo práce mluvilo i dříve. Nový je ale záměr udělat to povinně.

Drábkův návrh je kritizován ze všech stran. Kromě Nečase jej kritizuje i opozice. Ministerstvo kvůli tomu už začalo ustupovat a uvedlo, že by mohl zároveň fungovat i současný postup výplaty v hotovosti.

Podle pondělního vyjádření ministerstva by bylo možno si donášku peněz za poplatek objednat, starší ročníky či lidé upoutaní na lůžko možná budou dostávat penze až do domu i zadarmo. Pro osoby se zdravotním postižením bude zachována možnost hotovostní výplaty.

Oslabení České pošty

Podle kritiků návrhu, jehož cílem je ušetřit stamiliony na posílání složenek, může vedle omezení služeb státu projekt oslabit Českou poštu. Levice vládu podezírá, že tak chce podnik oslabit a privatizovat.

Ministerstvo nyní hledá banku, která by se měla starat o výplatu sociálních dávek prostřednictvím karty ve výběrovém řízení.

Soutěž na důchody zatím nevypsalo, na podmínkách této soutěže bude i záviset, zda nemohoucí budou peníze dál moct odebírat až do domu. Zájemci o provozování platebních karet pro sociální dávky se mohou hlásit do tendru do konce srpna.

Díky projektu stát podle ministra ušetří až miliardu korun na poštovném za složenky, jimiž se peníze posílají v současnosti.