Ministerstvo vnitra zaslalo do připomínkového řízení novelu zákona o elektronických komunikacích a trestního řádu, která by měla znovu zavést povinnost telefonních operátorů nebo poskytovatelů internetu uchovávat půl roku provozní a lokalizační údaje a poskytovat je na požádání policii.
Spornou část zákona o elektronických komunikacích a prováděcí vyhlášku v březnu zrušil Ústavní soud (ÚS). Představitelé policie si pak stěžovali na to, že tak přišli o velmi důležitý nástroj při vyšetřování trestných činů nebo při pátrání po pohřešovaných lidech.
Podle ÚS nebylo jasně stanoveno, kdo a proč může údaje o komunikaci vyžadovat, nebyla stanovena jasná pravidla pro jejich zabezpečení, nebyla přesně vymezena doba jejich uchovávání a nebyly jednoznačně dány podmínky pro jejich použití.
Podle ÚS také nebylo jasné, jaké jsou kontrolní mechanismy, a nelíbilo se mu ani to, že lidé, kterých se žádost o údaje týkala, neměli možnost domáhat se například zpětného informování o tom, že některá ze složek s jejich údaji pracovala.
Ústavní soudci se kriticky vyjádřili i k trestnímu řádu - vyžádání informací o telekomunikačním provozu by se podle nich měla týkat jen závažnějších případů.
Základní důkaz
Policie měla i přes rozhodnutí ÚS dál právo údaje pro účely trestního řízení vyžadovat a používat, deník Právo však v květnu upozornil na to, že je operátoři s odkazem na rozhodnutí soudu přestali vydávat.
Podle ministerstva jde ale často o základní důkaz a stěžejní informaci, na jejímž základě se dál ubírá vyšetřování. "V řadě případů je výskyt mobilního telefonu v místě činu jedinou stopou, která může orgány činné v trestním řízení dovést k osobě, která má určitý vztah k místu činu," uvedlo vnitro.
Údaje se podle úřadu využívají i při pátrání po hledaných a pohřešovaných lidech, při určování totožnosti nalezených mrtvol nebo při protiteroristických opatřeních. Policie operátorům do rozhodnutí ÚS za uchovávání a poskytování provozních a lokalizačních údajů platila. V roce 2010 šlo o více než 50 milionů korun.
Nulovou variantu, tedy zachování současného stavu, úřad považuje za nemyslitelnou. Úřad nedoporučil ani možnost, která by počítala pouze s novelou zákona o elektronických komunikacích. Podle vnitra by měl být upraven i trestní řád. Obě možnosti počítají se znovuzavedením platby operátorům.
Varianta s novelou trestního řádu by prý ale mohla vyjít levněji, protože omezuje trestné činy, na které se možnost žádat o údaje vztahuje.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist