Ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných dál tvrdošíjně odmítá podlehnout tlaku koaličních partnerů a odvolat šéfa personálního odboru ministerstva Ladislava Bátoru za to, že veřejně urazil předsedu TOP 09 a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga.

Dobeš se pouze hodlá Schwarzenbergovi za věty svého vysokého úředníka omluvit.

Bátoru, s nímž chce odpoledne o celé kauze hovořit, Dobeš i nadále brání. A to i přesto, že urážky Schwarzenberga vyvolaly vládní krizi.

TOP 09 opustila středeční schůzku kabinetu a oznámila ultimátum: k jednacímu stolu se vrátí až ve chvíli, kdy svou funkci opustí jeden z dvojice Josef Dobeš – Ladislav Bátora.

"Je nám jedno, jak to ministr Dobeš udělá. Může si vybrat," řekl místopředseda TOP 09 a ministr financí Kalousek, který už dříve Bátoru označil za "starého fašouna".

Dobešova obecná argumentace

Dobeš při obraně Bátory argumentuje pouze obecnými frázemi. "Bátorovy výroky nebyly vhodné, ale úředník má právo vyjadřovat svoje názory. Slušnou formou," řekl Dobeš, který prý ani neví, jak by případné Bátorovo odvolání měl prakticky provést.

"Nedovedu si představit, jak to v pracovněprávní rovině udělat," dodal ministr, který ve středu dopoledne čelil tvrdé kritice TOP 09 a především Miroslava Kalouska.

Dobeš se ale do defenzivy nestáhl a na ministra financí zaútočil. Vše označil za hru Kalouska, jenž se pokouší zpochybnit současnou vládu řešící klíčové reformní úkoly. Dobeš poté strážci státní pokladny vzkázal mu, ať jej nemoralizuje a nehovoří mu do personální politiky.

"Žádám pana Kalouska, aby mi nenastavoval mravní normy a nemluvil mi do personálních záležitostí," řekl Josef Dobeš.

Kalouskovi přitom veřejně připomněl, že i on sám má ve svém úřadě kolegu, který není morálně úplně čistý. "Pan Kalousek zaměstnává na ministerstvu financí člověka, který byl pravomocně odsouzen za krácení daně," podotkl Dobeš s tím, že jde o Radka Šnábla.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se