Pochod hrdosti sexuálních menšin, který je součástí pětidenního Festivalu tolerance - Praque Pride 2011, vzbuzuje stále větší emoce.

Protiakci - Pochod pro rodinu - už ohlásili na sobotu křesťanští demokraté, své přívržence svolává prostřednictvím Facebooku i krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti. Extremisté chtějí v sobotu proti průvodu protestovat na pražském Jungmannově náměstí. Tímto místem mají účastníci průvodu hrdosti při cestě na Střelecký ostrov projít.

 

Festival tolerance - Prague Pride 2011, který v sobotu vyvrcholí prvním pražským karnevalovým "průvodem hrdosti" homosexuálů, startuje dnes odpoledne. Kritizoval jej už prezidentův vicekancléř Petr Hájek či personální šéf ministerstva školství Ladislav Bátora. Mluvili o deviaci či politickém nátlaku.

Podle předsedy pořádajícího sdružení Prague Pride Czeslawa Walka organizátoři s policií i strážníky o zajištění bezpečnosti na akci od počátku jednali. Najali si i bezpečnostní agenturu. S "extrémními názory" prý počítali, za většinové je ale nepovažují.

Večírek naháčů odvolán

I přesto tým "z bezpečnostních důvodů zrušil středeční Naked party neboli večírek naháčů.

Přehlídka nabídne do neděle 78 akcí na víc než 30 místech v metropoli i jejím okolí. Patří mezi ně koncerty, promítání, cvičení jógy, výstavy, semináře, diskuse i divoké večírky. Vrcholem programu se má stát právě sobotní duhový pochod. Podobné průvody se konají v mnoha zahraničních metropolích, účastní se jich desetitisíce lidí.

Kolik návštěvníků přijde na festival a do pražského průvodu, pořadatelé nedokázali odhadnout. Původně počítali s tím, že by se v sobotu na cestu Prahou mohlo vydat asi 1500 lidí. Po protestech konzervativců jim ale mnozí vyjadřují podporu. Nyní proto organizátoři očekávají, že by se do průvodu mohlo zapojit 7000 lidí.

Vlnu kritiky odstartoval Hájek

Pochod hrdosti kritizoval minulý týden prezidentův vicekancléře Petr Hájek. Vadilo mu, že pražský primátor jako pravicový politik dal akci záštitu. Homosexuály označil za "deviantní spoluobčany" a jejich pochod za nátlakovou akci.

Kritický k akci je i předseda hnutí D.O.S. T. a personální šéf ministerstva školství Ladislav Bátora. Vadí mu nejen záštita primátora, kterou nad pochodem převzal, ale také podpora 13 velvyslanců včetně USA či Velké Británie. Adresoval jim dopis, v němž s jejich počínáním nesouhlasí.