V Česku přibývá firem, které platí svým klíčovým zaměstnancům nadstandardní zdravotní péči.
Její součástí jsou třeba programy pro zdravá záda, výživové poradenství, komplexní preventivní prohlídky na míru a nebo také to, že lidé nechodí na konzultaci do ordinací, ale lékaři jezdí za nimi, když mají zrovna volno.

Ceny za balíček služeb pro generálního ředitele se obvykle pohybují mezi dvěma a pěti tisíci měsíčně. Lepší zdravotní péči ale začínají firmy zajišťovat stále častěji i pro střední management.

"Je to součást odměn. Vzhledem k tomu, že se úroveň péče ve státních zařízeních ve střední Evropě obecně zhoršuje, tak se s tím setkáváme. Firmy platí služby soukromých klinik," říká Marta Kowalsa z personalistické společnosti Egon Zehnder.

Zdravý manažer za 24 tisíc

O zdraví svých zaměstnanců se české firmy začínají starat až v poslední době. Ještě před třemi lety zde byly, podle evropské studie společnosti Mercer, zdravotnické benefity spíše výjimkou. V loňském roce už ale náklady na ně rostly podobným tempem jako třeba v Německu.

Například firma ČEPRO zaplatila za zdraví jednoho manažera v roce 2009 v průměru přes tři tisíce korun, v roce 2010 to už ale bylo více než 24 tisíc korun.

Psycholog pro psa jako benefit

Podle headhunterů se ale investice do zdraví klíčových zaměstnanců vyplatí. "Je to jeden z benefitů, který poskytuje firma ve svém zájmu. Čas manažera je vzhledem k jeho platu tak cenný, že zařídit individuální návštěvy lékaře, je nutné minimum,“ říká Jan Bubeník, ze společnosti Bubeník Partners.

Topmanažerům se prý ale nabízí ještě víc. "Jednomu českému bankéři firma platí výživového specialistu, aby zhubl, jeden manažer má zase privátního veterináře pro svého koně a další psychologa pro psa. Když někoho chcete, a on má potřeby, vyjdete mu vstříc,“ shrnuje Bubeník.

Přední firmy, které HN oslovily, zdravotní péči nejčastěji zajišťují prostřednictvím předplacených karet. Ty v několika úrovních – od stříbrných po platinové – vydávají soukromé kliniky. Dostat se s nimi ale lze i do předních nemocnic. Jejich držitelé tak mají jistotu, že dostanou nadstandardní péči kdekoli.

Související