Největší český národní park je na tom hodně špatně. Je to jasně vidět z letadla, když přelétá nad Šumavou místy, kde šedé koberce mrtvých seschlých stromů už jen sem tam přeruší ostrůvek zdravého zeleného lesa.

Tristní je také pohled na čísla. Jen za loňský rok na Šumavě kůrovec napadl 900 tisíc stromů, což je vůbec nejvíc ve dvacetileté historii parku. Letos se očekává, že napadených stromů bude milion, a vedení parku dokonce mluví o kalamitě tisíciletí. "Je to absolutně šílená situace. Šumava zabírá jen 2,5 procenta rozlohy lesů v Česku, přitom tady máme 95 procent veškerého kůrovce," upozorňuje Jiří Mánek, náměstek ředitele Národního parku Šumava (NPŠ).

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se