Za důsledek organizačního chaosu český prezident Václav Klaus označil incident v budově parlamentu v hlavním městě Canbeře, kde se v úterý podle místních médií odmítl podrobit bezpečnostní prohlídce. Ve svém vyjádření, které má vyjít ve čtvrtek v deníku Právo, Klaus zprávy o události v Canbeře označil za další "útok mediokracie".

Podle webového serveru australské televize český prezident se slovy "tamtudy neprojdu" odmítl projít bezpečnostním rámem při vstupu do budovy, kde měl poskytnout rozhovor australské televizi.

Klaus však ve svém vyjádření označil za důvod organizační chaos a dav stovky školáků, kteří měli absolvovat prohlídku před ním.

"Musím se vrátit k včerejšímu údajnému 'incidentu' s bezpečnostním rámem, který žádným incidentem nebyl," cituje český server Novinky.cz z Klausova popisu události.

"Stáli jsme několik minut mezi asi stovkou školních dětí, a teprve pak jsme objevili, že čekají na bezpečnostní prohlídku - a my s nimi," uvedl prezident.

"Pracovnici televize jsme řekli, že čekat nebudeme a jestli rozhovor chtějí, ať ho udělají v hotelu, kde jsme ubytovaní," napsal Klaus. Uvedl, že celé záležitosti by dal titulek "Mediokracie opět zaútočila".

 

K příhodě v parlamentní budově se v úterý vyjádřil mluvčí Hradu Radim Ochvat, podle něhož "je nemyslitelné, aby hlava státu procházela bezpečnostním rámem, a už vůbec ne, pokud jde o účast v televizním vystoupení".

Prezident Klaus na dvoutýdenní cestě v Austrálii přednáší o svém pohledu na debatu kolem klimatických změn. Deníku Právo řekl, že během cesty už absolvoval přes deset rozhovorů pro místní média.