Protikorupční policie začala prověřovat okolnosti, za nichž bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila výkon trestu zlodějům Josefu Blažkovi a Rudolfu Tesárkovi, kteří byli v minulosti odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku z ledna 2008.

Po propuštění z vězení uprchli do zahraničí, po zadržení v Thajsku ale nakonec byli vydáni zpět do ČR.

Že se o případ začala zajímat protikorupční policie, potvrdil bez dalších podrobností mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

"Ve věci jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu přijetí úplatku," uvedl Ibehej.

"Naprosto vylučuji a podezření odmítám," odpověděla Kovářová SMS zprávou na dotaz, zda může vyloučit, že za jejím rozhodnutím stál úplatek.

V minulosti jakékoli pochybení odmítala s tím, že stížnost pro porušení zákona připravili její podřízení.

Propuštění zmizeli za hranice

Blažek a Tesárek byli v roce 2009 odsouzeni za krádež každý na deset let vězení.

Kovářová loni v červnu podala stížnost pro porušení zákona v jejich prospěch a oběma přerušila výkon trestu, oba pak zmizeli do zahraničí.

Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) loni v srpnu vzal ale stížnost zpět a soud vydal příkaz k jejich zatčení prostřednictvím eurozatykače i mezinárodního zatýkacího rozkazu. Dvojici 13. května zadržela thajská policie, čeští policisté je pak přivezli zpět do ČR.

O možném záměru policie prověřit, zda za rozhodnutím Kovářové nestála korupce, před časem informoval týdeník Respekt. Vedle Kovářové zmínil i nynějšího kladenského soudce Vlastimila Matulu.

"Byl to totiž právě on, kdo vypracoval posudek dovolující tehdejší ministryni, aby oba lupiče propustila na svobodu, a umožnila jim tak uprchnout z dosahu zdejší justice. A to i přesto, že předtím tři různé soudy na základě neprůstřelných důkazů uznaly ty muže vinnými a poslaly je na deset let za mříže," napsal v červnu Respekt.

Pachatele dopadli díky přiznání řidiče

Vůz agentury Fenix vyjel v lednu 2008 se 74 miliony korun z pobočky České národní banky v Hradci Králové do České spořitelny v Liberci. U čerpací stanice v Hořicích řidič Milan Horych na 6,5 minuty zastavil a s kolegou odešel. Vůz úmyslně nezamkl. V tu chvíli peníze podle domluvy ukradli Tesárek a Blažek.

Horych nejprve zapíral, pak se ale ve vazbě mezi čtyřma očima přiznal vyšetřovateli. "Bez výpovědi pana Horycha a bez jeho přiznání by bylo vyšetřování velmi komplikované a není dnes zcela jasné, zda by se podařilo dopadnout spolupachatele," řekl tehdy kriminalista Milan Jušta.