Protikorupční policie začala prověřovat okolnosti, za nichž bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila výkon trestu zlodějům Josefu Blažkovi a Rudolfu Tesárkovi, kteří byli v minulosti odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku z ledna 2008.

Po propuštění z vězení uprchli do zahraničí, po zadržení v Thajsku ale nakonec byli vydáni zpět do ČR.

Že se o případ začala zajímat protikorupční policie, potvrdil bez dalších podrobností mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

"Ve věci jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu přijetí úplatku," uvedl Ibehej.

"Naprosto vylučuji a podezření odmítám," odpověděla Kovářová SMS zprávou na dotaz, zda může vyloučit, že za jejím rozhodnutím stál úplatek.

V minulosti jakékoli pochybení odmítala s tím, že stížnost pro porušení zákona připravili její podřízení.

Propuštění zmizeli za hranice

Blažek a Tesárek byli v roce 2009 odsouzeni za krádež každý na deset let vězení.

Kovářová loni v červnu podala stížnost pro porušení zákona v jejich prospěch a oběma přerušila výkon trestu, oba pak zmizeli do zahraničí.

Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) loni v srpnu vzal ale stížnost zpět a soud vydal příkaz k jejich zatčení prostřednictvím eurozatykače i mezinárodního zatýkacího rozkazu. Dvojici 13. května zadržela thajská policie, čeští policisté je pak přivezli zpět do ČR.

O možném záměru policie prověřit, zda za rozhodnutím Kovářové nestála korupce, před časem informoval týdeník Respekt. Vedle Kovářové zmínil i nynějšího kladenského soudce Vlastimila Matulu.

"Byl to totiž právě on, kdo vypracoval posudek dovolující tehdejší ministryni, aby oba lupiče propustila na svobodu, a umožnila jim tak uprchnout z dosahu zdejší justice. A to i přesto, že předtím tři různé soudy na základě neprůstřelných důkazů uznaly ty muže vinnými a poslaly je na deset let za mříže," napsal v červnu Respekt.

Pachatele dopadli díky přiznání řidiče

Vůz agentury Fenix vyjel v lednu 2008 se 74 miliony korun z pobočky České národní banky v Hradci Králové do České spořitelny v Liberci. U čerpací stanice v Hořicích řidič Milan Horych na 6,5 minuty zastavil a s kolegou odešel. Vůz úmyslně nezamkl. V tu chvíli peníze podle domluvy ukradli Tesárek a Blažek.

Horych nejprve zapíral, pak se ale ve vazbě mezi čtyřma očima přiznal vyšetřovateli. "Bez výpovědi pana Horycha a bez jeho přiznání by bylo vyšetřování velmi komplikované a není dnes zcela jasné, zda by se podařilo dopadnout spolupachatele," řekl tehdy kriminalista Milan Jušta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist